تپه باستانی اهواز زیر تیغ لودر انبوه‌سازان مسكن! - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تپه باستانی اهواز زیر تیغ لودر انبوه‌سازان مسكن!
زمان کنونی: 29-06-1396،09:37 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: امین
آخرین ارسال: امین
پاسخ: 1
بازدید: 264

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تپه باستانی اهواز زیر تیغ لودر انبوه‌سازان مسكن!
ارسال: #1
تپه باستانی اهواز زیر تیغ لودر انبوه‌سازان مسكن!
پست‌ها: 79
تاریخ عضویت: 26 اردیبهشت 1390
اعتبار: 23
حالت من: انتخاب نشده
در حالی كه باستان شناسان به دلیل پیدایش لایه های تاریخی، باستانی بودن تپه آسیا آباد اهواز را تایید و نسبت به حفظ آن داده بودند، طی چند روز گذشته یك كارگاه ساختمانی كه متعلق به یكی از شركت های تعاونی آب و برق خوزستان است درتپه باستانی آسیا آباد اهواز برای ساخت یك مجتمع مسكونی مشغول به كار شده است.

تپه باستانی آسیا آباد
سالهاست اطراف تپه باستانی آسیا آباد مورد هجوم ساخت و سازهای انبوه قرارگرفته است و كارشناسان و باستان شناسان به دلیل پیدایش لایه های تاریخی، باستانی بودن تپه آسیا آباد را تایید و ساخت و سازها را هشدار داده اند اما هنوز سازمان میراث فرهنگی اقدامی درجهت ثبت، تعیین عرصه و حریم آن انجام نداده است. طی چند روز گذشته نیز یكی از شركت های تعاونی آب و برق خوزستان اقدام به تاسیس و راه اندازی كارگاهی برای ساخت مجتمع مسكونی كرده است.

تپه باستانی آسیا آباد اهواز 2 سال پیش بخشی از آن تسطیح شد و نصب دكل، جاده كشی و ساخت واحدهای مسكونی در اطراف این تپه ازجمله تعرض هایی بوده كه درسالهای گذشته به وقوع پیوسته است. مكاتباتی كه درچند سال گذشته با سازمان میراث فرهنگی مبنی بر ثبت، تعیین حریم و كاوش صورت گرفته بی نتیجه باقی ماند. این درحالی است كه بازدید كارشناس و یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی خوزستان درخصوص گودبرداری های چند روز گذشته كه برای ساخت 115 واحد مسكونی انجام شده است پاسخ و نتیجه ای به همراه نداشته است.مجتبی گهستونی دبیر و سخنگوی انجمن تاریانا با اشاره به تاسیس كارگاه مجتمع سازی و گودبرداری های تپه باستانی آسیا آباد گفت: درچند روز گذشته روی تپه باستانی آسیا آباد كارگاهی برای ساخت 115 واحد مسكونی تاسیس شد به طوری كه هم اكنون بخشی از گودبرداری ها نیز انجام شده است. از یك سو نصب دكل روی مركز تپه، ساخت منازل مسكونی در اطراف آن و از سوی دیگر ساخت بازارچه و عبور جاده توسط شهرداری درقسمت شرقی تپه باعث شده تپه باستانی آسیا آباد بدون اینكه ثبت و كاوش شود ازبین برود.

وی با تاكید براینكه 3 سال پیش مكاتباتی با سازمان میراث فرهنگی درخصوص ثبت و تعیین حریم تپه انجام داده شده اما نتیجه ای دریافت نشده ادامه داد: در3 و 4 سال اخیر مكاتباتی با سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان مبنی بر ثبت و تعیین عرصه و حریم صورت گرفت اما تاكنون هیچ یك محقق نشده است.

با اینكه در تپه باستانی آسیاآباد ظروف سفالی مشهود است و كارشناسان و باستان شناسان های بسیاری از جمله تطهیری مقدم رئیس وقت اداره كل میراث فرهنگی خوزستان، علیرضا پیمانی باستان شناس و مشاور فعلی مدیركل میراث خوزستان، بهزاد فلاحیان باستان شناس و رئیس هیات كاوش در قطار شهری اهواز و مدیر پایگاه دره شهر ایلام، گوهرتاج گودرزی باستان شناس و محسن حسینی باستان شناس و معاون پژوهشی سازمان خوزستان و... در دوره های مختلفی این تپه باستانی را بازدید و تایید كرده اند. اما هنوز در خصوص ثبت آن هیچ اتفاقی نیافتاده است.

گهستونی افزود: سال گذشته نیز با نصب تابلوی تعاونی مسكن به صورت پراكنده جلوی ساخت و ساز گرفته شد، تا اینكه چند روز گذشته كارگاهی برای ساخت مجتمع های انبوه تاسیس و گود برداری های بسیاری انجام شد. این درحالی است كه نتایج بازدید كارشناس و یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی از ساخت كارگاه و گودبرداری های انجام شده حاصلی به همراه نداشته و گود برداری ها همچنان ادامه دارد.

تپه آسیاآباد كه به شعاع كمتر از یك كیلومتر در قسمت غربی رودخانه كارون كه محل شكل گیری تمدن های مختلفی است واقع شده است. همچنین ایستگاه قطارشهری دروازه و سه خیریه با داشتن لایه های تاریخی كه هیچگاه توسط متولیان میراث فرهنگی مطرح نشده است در فاصله كمتر از 500 متر از تپه آسیاآباد قرار دارد كه تاسیسات بهره برداری شركت برق منطقه ای اقدام به گودبرداری برای ساخت و ساز كرده است.

لازم به ذكر است دربخش شرقی این تپه آثار گور دخمه روی تپه هایی موسوم به حصیرآباد دیده شده است. و درقسمت غربی این تپه منطقه عامری وجود دارد كه از قدیمترین بافت های شهر اهواز محسوب می شود.
کسانی که با تو خشن برخورد میکنند نهایتا زخمی در ظاهر به تو میزنند

اما کسانی که مهربانند زخمی خواهند زد که هزار بار سوزانتر خواهد بود...
15-03-1390 09:35 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان