توضیحات ظریف به نمایندگان مجلس از توافق ایران و 1+5 در ژنو - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

توضیحات ظریف به نمایندگان مجلس از توافق ایران و 1+5 در ژنو
زمان کنونی: 29-06-1396،02:46 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Emziper
آخرین ارسال: Emziper
پاسخ: 1
بازدید: 113

 
 
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: توضیحات ظریف به نمایندگان مجلس از توافق ایران و 1+5 در ژنو
ارسال: #1
توضیحات ظریف به نمایندگان مجلس از توافق ایران و 1+5 در ژنو
پست‌ها: 2,111
تاریخ عضویت: 15 مرداد 1392
اعتبار: 83
حالت من: Azkhodrazi
[عکس: IMG14160499.jpg]

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با سخنرانی وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات ژنو آغاز شد.
ظریف با بیان اینکه وظیفه ای که شورای عالی امنیت ملی به ما محول کرد وظیفه آسانی نبود، گفت: همه ما معتقد بودیم وارد شدن به مذاکره با دشواری های اساسی همراه خواهد بود چرا که مذاکره کردن ورود به حوزه ای است که حتما شما نمی توانید همه خواسته های خود را به دست آورید.
ظریف ادامه داد: مذاکره دو طرف دارد و هر طرف باید با رضایت کامل و یا نسبی از مذاکره خارج شود. وقتی شما نتوانید همه خواستها را از این طریق به دست آورید مورد نقد قرار می گیرد و شاید به شما حملاتی شود.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: امروز همه کسانی که در مذاکره قرار داشتند یا به صورت واقعی یا به صورت زرگری مورد نقد هستند.
وی افزود: به همان میزان که در مذاکره امتیاز به دست می آوریم باید بر سر نکاتی هم به توافق برسیم مهم این است که با چشم باز با ملاحظه همه جوانب و با توجه به مجموعه نگرانی ها، توانمندی ها وارد این معرکه شویم.
لبخند و شوخی دیپلماتیک پوششی برای بحث های بسیار تلخ و تند است
ظریف با تاکید بر اینکه مذاکرات واقعا معرکه است و خوش و بش نیست، اظهار داشت: لبخند و شوخی دیپلماتیک پوششی برای بحث های بسیار تلخ و تند و چالش برانگیز است. شما یک لبخند اول و لبخند آخر جلسه می زنید و تمام جلسه را به بحث و چالش می گذرانید. همه اینها جزئی از ابزار مذاکره است.
وی تاکید کرد: من و همکارانم ادعایی نداریم که امکان این نبود که بهتر از این کار انجام شود. فعلا قرعه کار به نام من دیوانه زدند.
ظریف تصریح کرد: ما با افتخار این قرعه فال را پذیرفتیم نه با توهم اینکه نتیجه کار ما به شکلی باشد که هیچ نقدی بر آن نباشد، حتما نقد وجود دارد و خیلی هم از نقد استقبال می کنیم منتهی تنها این نکته را در نقد تقاضا کردم که دوستان در ذهن داشته باشند که یکی انصاف است و دوم منافع ملی.
وی با اشاره به اینکه اولی هم شاید ضرورت چندانی نداشته باشد بیان کرد: این به آن دلیل است که شاید من توقع بی جایی دارم از دوستانی که در جلسه نبوده اند و بحث های ما را ندیده اند و تنها در تلویزیون لبخند من را دیده اند. توقع ندارم که بدانند در این دهها ساعتی که با 6 کشور که مدعی اند قوی ترین کشورهای دنیا هستند و 5 کشور از آنها عضو شورای امنیت هستند و همه به ابزار حیوانی سلاح هسته ای مسلح اند و اقلا دو تای از آنها می توانند خودشان و کل دنیا را نابود کنند و اهمیت خود را در این می دانند که طرف مقابل بداند که اگر او از سلاح هسته ای استفاده کرد آنها هم می توانند از سلاح هسته ای استفاده کنند و هر دو نابود شوند.
ظریف گفت: اصطلاح انگلیسی این رفتار نابودی متقابل ضمانت شده است که مخفف آن به مفهوم دیوانگی است، ما با اینها طرف مذاکره هستیم و کار دشواری است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: به هر حال دوستانی که در جلسه نبودند طبیعتا نمی توانند در این قسمت با انصاف کامل قضاوت کنند و حق هم دارند، نتیجه کار را می بینند و آن را بررسی می کنند اما در قسمت توجه به منافع ملی احساس می کنم که ضرورت دارد دوستان این مطلب را همیشه مدنظر قرار دهند که قسمت کوچکی از مذاکره در اتاق مذاکره می گذرد، قسمت عمده آن است که بعد از مذاکره اتفاق می افتد.
رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه به این بخش اصطلاحا چرخ خبری می گویند، بیان کرد: لحظه ای که ما هنوز در مذاکره بودیم کاخ سفید چیزی را ارائه کرد به نام fact cheet که هیچ فکتی هم در آن نبود و خودشان از آن به عنوان صفحه واقعی یاد کردند، چرا آنها صفحه واقعیات را به قول خودشان ارائه کردند و چرا اصل متن را ارائه نکردند، به این دلیل که می خواهند آن چرخشی را که دوست دارند در آن بدهند.
دستاوردها با دید منافع ملی نقد شود 
ظریف افزود: دیگرانی که در این زمینه صحبت می کنند هیچ کدامشان از موضع ملی تنازل نمی کنند و همه بالاتر را می گیرند لذا درخواست من این است که دوستان دستاوردها را با دید منافع ملی نقد کنند.
وی با بیان اینکه این مطالب را به عنوان مقدمه ذکر کردم، خاطر نشان کرد: چند متن برای نمایندگان مجلس به صورت فایل آورده ام و به مسئولان محترم تقدیم کردم که در کامپیوترها قرار می گیرد. 4 فایل است که یکی متن اصلی توافق است. یک متن ترجمه دقیق متن انگلیسی است و متن دیگر کل تقریبا کلمه به کلمه در داخل جدول مربوط به قسمت اقدامات ایران است و قسمت مربوط به اقدامات 1+5 وارد شده و یک جدول هم که الان آن را بیان می کنم خلاصه ای از کل متن توافق است.
وزیر امور خارجه افزود: من این متن را به چند لایه تقسیم کردم که به فهم کمک می کند، یک لایه آن کلیات است، یک لایه شفاف سازی مواضع، لایه ای مربوط به حفظ وضعیت موجود، یک لایه کاهش ها و اقدامات اطمینان ساز است و یک لایه نیز مربوط به گام نهایی است.
ظریف با بیان اینکه در کلیات چند نکته از این متن استخراج شده است، بیان کرد: یک نکته این است که در کلیات که در ابتدای متن وجود دارد راجع به توافق پیرامون یک راه حل جامع شامل اقدامات اولیه و یک گام نهایی منجر به رفع نگرانی ها به عنوان مجموعه منسجم که اگر یک بخش از آن اجرا نشود هیچ کدام اعتبار نخواهد داشت، ذکر شده است.
وی با بیان اینکه این مربوط به کلیات است و این را نباید نه تعهد این طرف و نه تعهد طرف مقابل بدانیم، افزود: عنوان این متن نیز برنامه اقدام است چرا که اقدامات شش ماهه در این متن ذکر شده است که بخشی از این اقدامات مربوط به ایران و بخشی مربوط به طرف مقابل است و یک بخشی از آن نیز مشترک است.
ظریف افزود: یک نکته مشترک دیگر ایجاد یک کمیسیون مشترک است ، یک آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد که می تواند اکثر اقدامات ایران را راستی آزمایی کند اما هیچ ابزاری وجود ندارد که بتواند به این مسئله رسیدگی کند که آیا طرف مقابل اقداماتی را که تعهد به انجام آن داده است را انجام خواهد داد. لذا یک کمیسیون متشکل از ایران و 1+5 تشکیل می شود که اگر نگرانی در این موارد وجود داشت رسیدگی کنند و مابقی را نیز خود آژانس رسیدگی می کند و اگر با آژانس نیز اختلافی وجود داشت باز هم این کمیسیون رسیدگی خواهد کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: نکته دیگری که در کلیات وجود دارد که این گام یک شش ماهه اول دارد که  به صورت توافق طرفین قابل تمدید است و نکته دیگری که به عنوان کلیات وجود دارد این است که طرفین گفته اند فضای سازنده را در طول مذاکرات حفظ خواهند کرد. به نظر می رسد این هم اقدامی است که باید دو طرف انجام دهند. همه این موارد لایه اول بود که به عنوان کلیات ذکر شده است.
رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان تصریح کرد: لایه دوم شفاف سازی مواضع است. در قسمت شفاف سازی ایران دو اقدام را صورت می دهد که یکی صلح آمیز باقی ماندن برنامه هسته ای  است که در جمله اول مقدمه بیان شده و دوم اعلام عدم پیگیری سلاح هسته ای است که بر آن تاکید هم کردیم و از آنجایی که متن باید مورد توافق طرفین باشد پیشنهاد اولیه ما این بود که در آنجا صراحتا به فتوای مقام معظم رهبری اشاره شود.
آنها گفتند که این متن توافق طرفین است و به همین دلیل نیز در متن از کلمه تاکید مجدد استفاده شده است. یعنی اینکه ما این موضوع را قبلا گفته ایم و یک بار دیگر آن را تکرار می کنیم. بار اول آن را در بالاترین سطح نظام که استفاده از سلاح هسته ای را حرام شرعی می داند اعلام کرده بودیم.
دلیل بی اعتباری حرف آمریکا درباره حق غنی سازی
ظریف ادامه داد: در قسمت شفاف سازی مواضع که کاری است که طرف مقابل انجام می دهد بهره گیری کامل ایران از حق انرژی هسته ای وجود دارد. در اینجا باید یک نکته ای را که متاسفانه خیلی تکرار شده است، توضیح دهم. بر اساس ان پی تی و اگر دوستان ماده 4 ان پی تی را یکبار دقیق مطالعه کنند هیچ چیزی در این معاهده نمی تواند اعضای معاهده را از حق ذاتی و غیرقابل انتزاع (  in aniable right) یعنی حقی که چسبیده به صاحب حق و قابل جدا شدن از او نیست و از این حق برای استفاده توسعه و تولید انرژی هسته ای برای مصالح صلح آمیز بهره برداری می شود.
وی تاکید کرد: حقی که قابل جدا شدن از صاحب حق نباشد این حق را چه بشناسند و چه نشناسند وجود دارد. آنچه که مهم است احترام به اجرای حق است و همه جا نیز گفته شده است. ضمنا این حق نه در ان پی تی و نه در جای دیگر جزئیات آن ذکر نشده است و آمریکایی ها حرف بیخود می زنند.
ظریف با بیان اینکه استنادات را ذکر خواهم کرد، گفت: این استنادات را به محض اینکه آقای کری آن بیانات را ذکر کرد در توییتر به انگلیسی گذاشتم و چند صد مورد این مطلب را تایید کردند و گفتند آن چیزی که ما می گوییم درست است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: در ان پی تی هیچ جا ذکر نشده است که شما حق نیروگاه و رآکتور دارید. گفته است شما حق بهره برداری صلح آمیز از نیروی هسته ای دارید. جزئیات ذکر نشده است اما در دو کنفرانس بازنگری ان پی تی یکی در سال 1990 و دیگری در سال 2010 به صراحت بیان شده است تصمیم گیری و انتخاب کشورها راجع به چرخه سوخت باید مورد احترام قرار گیرد.
وی افزود: مرجع تفسیر ان پی تی کنفرانس های بازنگری است و تصمیم گیری کنفرانس های بازنگری با اجماع است لذا دو بار حداقل در کنفرانس بازنگری سال 90 و 2010، یک بار در اجلاس اول ویژه مجمع عمومی در مورد خلع سلاح در سال 1978 این انتخاب کشورها به رسمیت شناخته شده است و مورد تایید قرار گرفته است.
ظریف خاطرنشان کرد: آنچه که در متن آمده است بهره برداری کامل ایران از حقوق خود طبق معاهده است. جمله بعدی گفته است که برنامه غنی سازی ایران یک قسمتی از هر گونه راه حل است. یعنی برنامه ای که تمام تلاش آنها این بوده است که به صفر برسد به عنوان یک قسمتی از راه حل مورد تاکید در توافق قرار گرفته است که البته دارای یک چارچوب است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: درباره اینکه چارچوب چه باشد باید مذاکره شود و برای اینکه بدانیم جزئیات این چارچوب چه خواهد بود باید 6 ماه مذاکره کنیم که البته این دوران نیز باید مشخص شود که این مطلب نیز ذکر شده است.
ظریف گفت: در بحث دیگری که وجود دارد که از دید بنده بیشتر اعلام مواضع است؛ مربوط به اقداماتی است که 1+5 انجام می دهند. آنها اعلام می کنند همه تحریم های سازمان ملل متحد و همه تحریم های دوجانبه و چندجانبه مرتبط با برنامه سازمان ملل متحد بدون شرط و تحریم های دوجانبه و چندجانبه مربوط به برنامه هسته ای باید رفع شود.
وی تصریح کرد: لایه بعدی که بحث مهمی است مربوط به حفظ وضعیت موجود است یعنی اینکه طرفین توافق می کنند که در 6 ماه آینده اقداماتی که انجام می دهند شرایط را شدیدتر از شرایط کنونی نکند. طرف مقابل تلاش هایش را برای کاهش صدور نفت ایران متوقف می کند، قطعنامه جدید تحریم هسته ای صادر نمی کند، چه در شورای امنیت چه در اتحادیه اروپا و چه توسط آمریکا این اقدامات نباید صورت گیرد.
ظریف افزود: به نظر من طرف مقابل همچنین در این بیانیه قبول می کند که ما برنامه 5 درصد خود را ادامه دهیم البته این کاری است که ما انجام می دهیم ولی آنها هم قبول می کنند که وضعیت موجود ادامه پیدا کند، حق تحقیق و توسعه ما را نیز به رسمیت می شناسند، در مقابل ما برای حفظ وضعیت موجود در نطنز و فردو از پیشرفت بیشتر خودداری می کنیم.
پیشنهاد 1+5 در مذاکرات قبلی درباره فوردو چه بود
رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: دوستان اگر پیشنهادات و طرح هایی که قبلا داده شده را مطالعه کنند حتما متوجه می شوند در آنها چه بوده است، در فردو قرار بوده به نحوی لوله کشی های فردو را تغییر دهیم که برای بازگرداندن آن به وضع موجود کارشناسان انرژی اتمی اعلام کرده اند 9 ماه فرصت لازم است در شرایط کنونی اصلا این طور نیست و هم فردو و هم نطنز ادامه خواهند داد و تنها فردو به جای اینکه 20 درصد تولید کند 5 درصد تولید خواهد کرد و در نطنز نیز همین طور خواهد بود.
وی تاکید کرد: آنها تحریم ها را افزایش نمی دهند و ما هم ظرفیت را در فردو و نطنز افزایش نمی دهیم. بعضی دوستان آمده اند گفته اند که ایران این کار را نمی کند و آن کار را انجام نمی دهد، ما خیلی راحت می توانستیم در یک جمله بگوییم که ایران ظرفیت خود را افزایش نمی دهد اما اصرار داشتیم که ریز مطلب را بیان کنیم و دلیل این امر نیز آن بود که وقتی ایران ظرفیت را افزایش نمی دهد در آینده به ما نگویند که شما وقتی در نطنز 3.5 درصد تولید می کنید افزایش ظرفیت است و اگر 7 تن امروز تولید می کنید و در طول این مدت 7 تن تبدیل به 7.5 تن شد ظرفیت را افزایش داده اید. ما این مطلب را قبول نداریم و لذا گفته ایم که افزایش ندادن ظرفیت یعنی اینکه در نطنز و فردو دقیقا چه اقداماتی صورت می گیرد.
در اراک هنوز در مرحله ساخت و ساز هستیم و به تولید سوخت نرسیده ایم 
ظریف گفت: در اراک هنوز کار ساخت و ساز داریم و آماده نیست و در اراک مفهوم افزایش نیافتن ظرفیت این است که سوخت جدید تولید نشود و دستگاه نصب نشود اما ساخت و ساز ادامه پیدا کند چون ما فعلا در اراک در این مرحله هستیم.
وزیر امور خارجه افزود: در مورد توسعه و تحقیق غنی سازی نیز وضعیت کنونی حفظ می شود. هر گونه تحقیق و توسعه که تحت نظر آژانس داریم به صورت کلی ادامه پیدا می کند. گفته ایم که ما هیچ چیزی را در مورد کاستن از ظرفیت علمی خود نمی پذیریم لذا تحقیق و توسعه با شرایط در حوزه ای که مورد نظارت آژانس است ادامه پیدا می کند و در غنی سازی نیز شرایط کنونی ادامه پیدا می کند که مربوط به چند آبشار است که در نطنز کار تحقیق و توسعه انجام می دهند.
اصلا برنامه ای برای سایت جدید غنی سازی در شش ماه آینده نداشتیم 
وی با بیان اینکه از تاسیس محل های جدید غنی سازی در طول 6 ماه خودداری می کنیم، بیان کرد: واقع این است که دولت در این 6 ماه برنامه ای هم نداشته است. اگر بخواهم اکنون بگویم چراغ ریخته شاید برای مذاکرات سخت باشد.
هیچگاه برنامه بازفراوری نداشته ایم
ظریف ادامه داد: عدم بازفرآوری یا ساخت تاسیسات بازفرآوری که جمهوری اسلامی ایران برنامه ای برای بازفرآوری ندارد. بازفرآوری یعنی اینکه ما بخواهیم پلوتونیوم از پسماند استخراج بکنیم که این برنامه را اصولا نداریم و هیچ وقت هم به دنبال آن نبوده ایم. این هم حفظ وضعیت موجود است و لذا طرف مقابل اقداماتی برای حفظ وضعیت موجود انجام می دهد و ما نیز تلاش می کنیم وضعیت موجود را حفظ کنیم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه بخش بعدی مربوط به کاهش است، گفت: ما در کاهش تنها یک کار انجام می دهیم و 20 درصد تولید نمی کنیم. ما آنچه را پذیرفتیم که ظرف یک ساعت در صورتی که تصمیم بگیریم تنها اتصال بین دو آبشار را که در حال عادی 5 درصد تولید می کند و در صورتی که متصل باشد 20 درصد تولید خواهد کرد از بین برود و ظرف حداکثر کمتر از یک روز باز و بسته می شود، این بحثی است که در شورای عالی امنیت ملی شده است.
تبدیل اورانیوم 20 درصد به اکسید اورانیوم روال عادی کار ما بود
وی ادامه داد: بخش دوم را که به نظر بنده کاهش نیست اما در بخش مربوط به کاهش آورده ام که کسی نگوید کم فروشی می کنی این است که نیمی از اورانیوم 20 درصد را تبدیل به اکسید تبدیل می کنیم که این کار را در حال حاضر انجام می دهیم و از روزی که شروع کرده ایم حدود 470 کیلو اورانیوم 20 درصدی تولید شده و تاکنون نزدیک بیش از نیمی از آن به اکسید تبدیل شده است و نیم دیگری که باقی مانده است قرار است 100 کیلوی آن تبدیل به اکسید شود که برنامه ما انجام این کار بوده و نیم دیگر که قبلا بحث این بود که به خارج فرستاده شود تبدیل به 3.5 درصد خواهیم کرد.
ادامه تولید سانتریفیوژ نسل 1 به صرفه نیست
ظریف گفت: از نظر من تبدیل به اکسید کاهش نیست و تبدیل به 3.5 درصد را کاهش می دانم. این صرفا کاری است که ما به عنوان کاهش انجام می دهیم و یک کاهش دیگر نیز ممکن است تفسیر شود که در جدول آورده ام و آن این است که تولید سانتریفیوژ جدید محدود می کنیم به تعدادی که نیاز داریم برای جایگزینی سانتریفیوژهای خراب شده موجود؛ با توجه به اینکه ما اصلا قرار نیست سانتریفیوژ جدیدی نصب کنیم و قرار است توانمندی حفظ شود و افزایش پیدا نکند. من این مطلب را نیز کاهش عنوان کرده ام و این در حالی است که در حال عادی وقتی نمی خواهیم سانتریفیوژ نصب کنیم تولید سانتریفیوژ محدود به آن چیزی است که نیاز داریم. مخصوصا اینکه ما از نظر فنی تولید سانتریفیوژ نسل 1 را به مصلحت نمی دانیم. به دلیل آنکه نسل 1 باید تبدیل به نسل های بعدی پیشرفته تر شود و آنها تولید شوند. آنچه که اینجا توافق شده این است که این اقدام صورت گیرد.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: نکات دیگری که در جدول آمده اقدامات شفاف ساز است. اینجا ما یک جمله می توانستیم بگوییم و آن اینکه ایران اقدامات شفاف ساز را با آژانس انجام خواهد داد و آنها نیز به این جمله علاقه مند بودند اما ما با دوستان صحبت کردیم و این موضوع را ریز کردیم که چه اقدامات شفاف سازی می توانیم انجام دهیم که الان هم کم و بیش این اقدامات صورت می گیرد.
همواره اورانیوم 20 درصد را بدون امتیاز تبدیل به اکسید کرده ایم
ظریف تاکید کرد: کارهایی که در بیانیه نوشته شده است اغلب آنها اکنون نیز انجام می شود به طور مثال در مورد 20 درصد تا به حال 500 کیلو 20 درصد تولید کرده ایم و آیا به این میزان مگر نیاز داریم و چرا الان تنها 200 کیلو 20 درصد ذخیره داریم؟ چرا که از روز اول همه 20 درصدها را تبدیل به اکسید کردیم و تنها امتیاز مابه ازای آن را دریافت نکرده ایم.
وزیر امور خارجه گفت: اینکه ما گفته ایم کارشناسان آژانس هر روز دسترسی داشته باشند و به نطنز و فردو بروند و تصاویر را ببینند که ما در آنجا چیزی را جابه جا نکرده باشیم هم اکنون نیز انجام می شود و هفته ای دو تا سه بار این اتفاق روی می دهد اما کسی گزارشی نمی دهد.
وی تاکید کرد: اقدامات شفاف ساز را با جزئیات به این دلیل نوشته ایم که در آینده نگویند برای این اقدامات شفاف ساز باید اقدامات دیگری را نیز انجام دهیم.
دیروز شنیدم اتحادیه اروپا ممنوعیت بیمه را برداشت
ظریف در مورد اقدامات طرف مقابل نیز گفت: طرف مقابل چند تعلیق تحریم را انجام خواهد داد یکی از تعلیق های تحریم که کاهش محسوب می شود تعلیق تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا برای بیمه و خدمات حمل و نقل مرتبط با معاملات نفتی است. امروز اگر کشوری بتواند نفت ایران را بخرد پالایشگاهی که این نفت را تصفیه می کند بیمه نمی کنند؛ البته دیروز شنیدم که اتحادیه اروپا این قسمت تعهد را انجام داده و ممنوعیت بیمه را برداشته است.
لغو شش ماهه تحریم پتروشیمی 6 میلیارد دلار درآمد دارد
وی ادامه داد: کشتی حامل نفت ایران را هم بیمه نمی کنند که این کار نیز بر اساس آن تعهد تعلیق می شود، تعلیق تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا بر صادرات پتروشیمی و خدمات مرتبط از نکات دیگر است که به طور متوسط در 5-6 ماه این تعلیق نزدیک به 6 میلیارد دلار درآمد برای دولت و بخش خصوصی خواهد داشت که حدود یک میلیارد آن درآمد برای بخش دولتی است و 5 میلیارد برای بخش خصوصی و آن قسمت خدمات مرتبط مهم است که دیگر برای بازگرداندن این پول به ایران مجبور نیستند بین 8 تا 30 درصد هزینه انتقال پول بدهند و راه دلالی بسته می شود. وقتی تحریم برداشته شود خدمات مرتبط که همه این اقدامات است ارائه می شود و پول به صورت رسمی منتقل می شود.
واکنش فابیوس در جلسه مذاکرات به اظهارات ظریف درباره تحریم
ظریف گفت: تعلیق تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا بر طلا و فلزات گرانبها و باز هم خدمات مرتبط از دیگر اقدامات است. من اینجا صراحتا عرض می کنم این تحریم ها تماما غیرقانونی و نامشروع است و لذا اینکه ما می گوییم تحریم ها را بردارند به این معنا نیست که آنها را می پذیریم. در جلسه نیز چنان من صریح این مطلب را بیان کردم که فابیوس در جلسه اول گفت وقتی می گویی همه این تحریم ها غیرقانونی است پس چرا آمده ای با ما صحبت کنی؟
وزیر امور خارجه گفت: ما صریح گفته ایم که ارجاع پرونده به شورای امنیت و تحریم های شورای امنیت غیرقانونی است و تحریم های دوجانبه نیز هم غیرقانونی است و دیگر هیچ توجیهی ندارد. تعلیق تحریم های آمریکا بر صنعت خودرو، عرضه و نصب خدمات ایمنی برای هواپیماهای ایرانی که در مورد هواپیماهای غیر شامل تحریم است که در مورد ایران ایر چون در یک جا تحریم شده به این لیست اضافه شده است.
ظریف ادامه داد: آنها نیز تحریم های موجود را که غیرقانونی، غیرعادلانه و غیرمشروع است اما در واقعیت در حال اجراست را کاهش داده اند.
هیچ جا نگفته ام که دارایی های ایران آزاد می شود
وی در مورد آزادی دارایی های ایران نیز گفت: من هیچ جا نگفته ام که دارایی های ایران آزاد می شود. آنچه که در متن وجود دارد و ما هم گفته ایم بازگشت بدون محدودیت مبلغ مذکور که قسمت قابل توجهی از فروش نفت ایران است به صورت دلار از حساب بانک مرکزی خواهد بود نه از این طریق که این پول را از یک حساب به حساب دیگر بریزیم و از این دلال به دلال دیگر بدهیم.
ظریف گفت: از طریق حساب رسمی بانک مرکزی مقدار قابل توجهی از درآمد نفتی ایران بازگشت خواهد کرد و بقیه درآمد نفتی ایران می تواند هزینه خرید رسمی دارو، مواد غذایی و محصولات کشاورزی شود که مبلغ قابل توجهی است و من به این دلیل که در شان کشور نمی دانم که وارد جزئیات قیمت شوم و به همین دلیل نیز در متن نیامده و در ضمیمه آمده است، وجود دارد.
وزیر امور خارجه با اشاره به نقل و انتقالات مورد نیاز برای سایر موارد نیز گفت: این اقدامات کاهش هایی است که طرف مقابل داده است و اگر به این شکل نگاه کنیم یک رشته کاهش هایی را ما می پذیریم و یک رشته کاهش هایی را نیز آنها در 6 ماه آینده می پذیرند.
در ابتدای گام نهایی تحریم های شورای امنیت برداشته می شود
وی ادامه داد: گام نهایی را نیز در مقابل گذاشته ایم و اولا توافق کردیم که این مرحله حداقل یک سال در مذاکره طول بکشد و از یک سال دیگر وارد گام نهایی شویم. دوم اینکه گفته ایم گام نهایی باید زمان مشخصی داشته باشد البته در مورد زمان دعوای اساسی داریم. ما یک دیدگاهی در مورد مدت گام نهایی داریم و آنها دیدگاه دیگری دارند؛ چرا که اهمیت گام نهایی این است که در پایان تاکید می کند که وضعیت هسته ای ایران عادی سازی خواهد شد. در ابتدای گام نهایی تحریم های شورای امنیت برداشته می شود و در پایان گام نهایی وضعیت ایران مانند ژاپن، استرالیا و سایر کشورها می شود.
همواره در مذاکرات گفته ایم درباره پروتکل الحاقی قول نمی دهیم 
ظریف تاکید کرد: این مسئله به همین دلیل برای ما مهم است که گام نهایی طولانی نباشد. در گام نهایی طرف مقابل قبول کرده است که تمام تحریم ها را بردارد و ایران غنی سازی داشته باشد. دسترسی به منافع مالی داشته باشد و قبول کرده که با ایران همکاری هسته ای بکند و قبول کرده که امکانات مدرن در اختیار ایران قرار دهد. ما هم قبول کردیم نه اینکه قطعنامه های شورای امنیت را اجرا کنیم اما به آنها بپردازیم تاکنون کلماتی که در مورد ایران به کار برده می شده است این بوده که به تعهدات خود تن دهد. الان می گویند که دو طرف به این مسئله بپردازند و آن با هدف رفع کامل قطعنامه ها ، این عبارتی است که در آنجا به کار برده و بنده باز هم برای اینکه نشان بدهم این مسئله در کفه ترازوی ایران است رفع نگرانی ها در مورد رآکتور آب سنگین اراک و اقدامات شفاف ساز که تصریح شده با توجه به اختیارات دولت و مجلس و پروتکل الحاقی که مربوط به مجلس است و ما همه جا این مسئله را عنوان کرده ایم که در اختیارات دولت نیست و ما اکنون حتی نمی توانیم در این مورد به شما قول دهیم.
وزیر امور خارجه گفت: این مجموعه ای است که در متن قرار گرفته است، جدول دیگری هم وجود دارد که نشان می دهد ما چه بدست آورده ایم و 1+5 چه بدست آورده و دنیا چه چیزهایی را کسب کرده است، به نظر من این مجموعه متوازن است و در شرایط کنونی منافع کشور را حفظ کرده و وضعیت کشور را به سمت عادی سازی می برد و دشمنان و بدخواهان نظام را به نعره کشی واداشته و نگران کرده و همه تمام تلاش خود را به کار برده اند تا مانع این بیانیه شوند و تا ساعت 3:30صبح که این کار به توافق رسید در حال تلاش بودند و هنوز هم تلاش می کنند و به این تلاش هم ادامه خواهند داد اما ما با چشم باز، توجه و دقت روی کلمه به کلمه این متن بحث کرده ایم.خیلی سبک است که بگویم در مورد بعضی چیزها ساعت 2 نصف شب با چه لحنی بزرگترین قدرت دنیا با بچه های شما صحبت کرد. که من یک بار دیگر از بزرگواری رهبر انقلاب تشکر می کنم که این گونه ما را مورد تفقد قرار دادند.
وی تصریح کرد: واقعا باید بدانید که ساعت 2 نصف شب زمانی که تلفن زدند چطور برخورد کردند و تقاضا کردند به هر حال روی کلمه به کلمه متن حساس هستیم ولی بیش از آنکه می توانیم از ما توقع نیست. در پیشگاه ملت و نمایندگان ملت برای ناتوانی، کم کاری، ضعف و هر چه که بوده است عذرخواهی می کنیم و امیدواریم کاری که کردیم به عنوان یک اقدام مورد قبول درگاه الهی قرار گیرد .
[عکس: 95456232072032872674.jpg]


سخت است! اتفآقے رآ انتظآر بڪشے که خودت هم بدآنے... در رآه نیست..  [عکس: sad_red.png]
06-09-1392 08:48 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مصر پیام مبثت می فرستد، ایران جواب نمی دهد Emziper 0 242 13-12-1392 09:43 ق.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  مشاور سابق اوباما: بعید است طی یکسال آینده با ایران به توافق برسیم Emziper 0 259 27-11-1392 03:55 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  گفتگوی تلفنی لاوروف و ظریف درباره توافق ژنو Emziper 0 235 23-11-1392 10:36 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  توافق با ایران بر اساس عمل متقابل است نه اعتماد متقابل Emziper 0 252 18-11-1392 04:38 ق.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  تعداد بازرسان آژانس در ایران دو برابر می شود Emziper 0 242 05-11-1392 10:33 ق.ظ
آخرین ارسال: Emziper

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان