تورم 21 درصدي براي سال 90 - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تورم 21 درصدي براي سال 90
زمان کنونی: 27-05-1396،03:06 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: tari
آخرین ارسال: tari
پاسخ: 1
بازدید: 193

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تورم 21 درصدي براي سال 90
ارسال: #1
8 تورم 21 درصدي براي سال 90
پست‌ها: 199
تاریخ عضویت: 28 شهریور 1390
اعتبار: 11
حالت من: انتخاب نشده
مديركل اقتصادي بانك مركزي خبر داد
تورم 21 درصدي براي سال 90

مديركل اقتصادي بانك مركزي از پيش‌بيني تورم 21 درصدي براي اقتصاد ايران در سال 90 خبر داد؛ اين در حالي است كه پيش از اين مسوولان اقتصادي تورم 18 درصدي را براي سال 90 پيش‌بيني مي‌كردند؛ ابوالفضل اكرمي مديركل اقتصادي بانك مركزي در رابطه با افزايش سطح تورم مورد انتظار گفت: نوسانات بازار ارز و سکه موجب شد تا نرخ تورم اندکی بالاتر از تورم هدف بانک مرکزی شود. وی افزود: اگر نوسانات ارزی و سکه‌ای در بازار اتفاق نمی‌افتاد انتظار اين بود که نرخ تورم زیر 20 درصد و در محدوده تورم هدف بانک مرکزی تحقق پیدا کند. به گفته این مقام مسوول افزايش تورم در شرايطي اتفاق افتاده كه بانک مرکزی تمام نیازهای وارداتی را براساس نرخ ارز مرجع تامین کرده بود و هیچ توجیهی برای افزایش نرخ ارز وجود نداشت، اما به دليل آنكه عملا در اقتصاد ايران نرخ‌‌گذاری بر اساس قیمت ارز در بازار موازی انجام مي‌شود سطح تورم افزايش يافته است. به گفته او نرخ تورم در بهمن‌ماه نيز رقمي نزديك به نرخ تورم پيش‌بيني شده براي پايان سال است. به اين ترتيب روند حركتي نرخ تورم در سه ماهه پاياني سال نه تنها كند نشده، بلكه به سير صعودي خود ادامه داده است.

بانك مركزي تورم پايان سال را 21 درصد پيش‌بيني كرد
آهنگ صعودی نرخ تورم حفظ شد
در حالی که مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی از «آغاز روند نزولی تورم» خبر داده، بررسی روند نرخ تورم در ماه‌های گذشته نشان از صعودی شدن این شاخص دارد.
ابوالفضل اکرمی مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی دیروز به خبرگزاری فارس گفت که «نرخ تورم پایان سال بیشتر از 21 درصد نخواهد شد » و به همین دلیل «روند نزولی تورم آغاز شده است.»
نرخ تورم در اولین ماه امسال 2/13 درصد بوده و در آذرماه، همزمان با یک‌سالگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به 6/20 درصد رسیده است. با رسیدن نرخ تورم در دی ماه به 21 درصد، مسوولان بانک مرکزی از جمله رييس کل این بانک عنوان کردند که «روند نرخ تورم از دی ماه نزولی خواهد شد». حال مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی نیز بار دیگر بر این موضوع تاکید دارد که «طبق برآورد بانک مرکزی، نرخ تورم پایان سال 1390 بیشتر از 21 درصد نخواهد شد.» اکرمی در مورد نرخ تورم بهمن ماه نیز این چنین توضیح داد که «هنوز نرخ تورم برای بهمن ماه محاسبه نشده و مسوولان مربوطه در اداره اقتصادی در حال محاسبه این آمار هستند.»
در شرایطی این مسوول بانک مرکزی از روند نزولی نرخ تورم از دی ماه سال جاری خبر داده که برآوردهای به دست آمده «دنیای اقتصاد» نشان از افزایش نیم درصدی میانگین نرخ تورم در بهمن ماه نسبت به دی ماه دارد. برآورد این نرخ با توجه به مفروضاتی به دست آمده که آمارهای بانک مرکزی از نرخ تورم نیز آنها را تایید می‌کند. بنا بر این برآورد، روند افزایشی نرخ تورم، در بهمن ماه ادامه یافته؛ چنانکه میانگین نرخ تورم در بهمن ماه به 5/21 درصد رسیده است.
با این همه مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی روند نزولی تورم را در آینده نزدیک دور از واقعیت و انتظار ندانسته، اما معتقد است: «در ماه‌های گذشته افزایش قیمتی را در برخی کالاها مشاهده شده و اگر تورم روند عادی خود را طی می‌کرد الان نرخ تورم کاهش یافته بود.»
فکر می‌کردیم تورم پایان سال 18 درصد شود
این مقام مسوول در بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که با این حساب آیا بانک مرکزی به تورم مورد نظر خود رسیده یا خیر، تاکید کرد: بانک مرکزی نرخ تورم را در محاسبات خود برای این بازه زمانی در محدوده 18 درصد در نظر گرفته بود؛ ولی الان مقداری از این نرخ بیشتر شده است.
نوسانات ارزی نرخ تورم را بیشتر کرد
این مقام مسوول بانک مرکزی تاکید کرد: همان‌طور که گفته شد در سال جاری و در برنامه پنجم توسعه جدول تورمی مصوب مجلس نداریم؛ اما بانک مرکزی براساس برآوردهای خود و با توجه به اینکه در سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار داشتیم و همچنین با لحاظ رشد نقدینگی نرخ تورم امسال را حدود 18 درصد برآورد کرده بود.
مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی در ادامه ضمن تشریح دلایل چرایی عدم تحقق تورم هدف 18 درصدی بانک مرکزی طی سال جاری گفت: نوسانات بازار ارز و سکه موجب شد تا نرخ تورم اندکی بالاتر از تورم هدف بانک مرکزی شود.
وی گفت: اگر نوسانات ارزی و سکه‌ای در بازار اتفاق نمی‌افتاد می‌شد انتظار داشت که نرخ تورم زیر 20 درصد و در محدوده تورم هدف بانک مرکزی تحقق پیدا کند.
تغییرات محاسباتی و روند نزولی نرخ تورم
اکرمی مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در ادامه این گفت و گو به شکل‌گیری روند نزولی نرخ تورم با توجه به تغییرات محاسباتی این نرخ پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: به احتمال زیاد نرخ تورم بهمن ماه با نرخ تورم پایان سال مشترک خواهد شد. او افزود: از آنجایی که تورم به معنای متوسط دوازده ماهه دوره مورد نظر در مقایسه با دوره مشابه سال قبل است وقتی تورم آذر را نرخ خاصی اعلام می‌کنیم در حقیقت متوسط تورم آذر 89 تا 90 را در نظر می‌گیرند و بر مدت مشابه سال قبل تقسیم می‌شود. وی گفت: در یک سال گذشته به واسطه هدفمندسازی یارانه‌ها و مشخص شدن آثار تورمی این قانون صورت کسر محاسباتی تورم بزرگتر شد و در نهایت به تورم 21 درصد آذر ماه رسید.
مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه تغییرات تورمی ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در مخرج کسر محاسباتی وارد نشده بوده ‌گفت: از زمانی که دوازده ماهه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به اتمام رسیده، بانک مرکزی ارقام مربوط به هدفمندسازی یارانه‌ها را در مخرج کسر وارد می‌کند. وی افزود: بنابر این کاهش تورمی را با توجه به تغییر مخرج کسر خواهیم داشت، چرا که متوسط 24 ماه را در نظر می‌گیریم.
نقش تلاطمات ارزی در محاسبه نرخ تورم
مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: تلاطمات نرخ ارز و نرخ سکه در ماه‌های اخیر و اثرات انتظاری در بازار مقداری تورم در اقتصاد به همراه داشت.
این مقام مسوول در بانک مرکزی تصریح کرد: البته بانک مرکزی تمام نیازهای وارداتی را براساس نرخ ارز مرجع تامین کرده بود و هیچ توجیهی برای افزایش نرخ ارز نداشتیم، اما عملا در اقتصاد، نرخ‌‌گذاری بر اساس قیمت ارز در بازار موازی انجام شد.
اکرمی در همین ارتباط به افزایش قیمت‌ها اشاره و اضافه کرد: این افزایش قیمت‌ها اصلا معقول و منطقی نخواهد بود، چرا که بانک مرکزی کماکان با نرخ‌های سابق نیازهای ارزی را تامین می‌کند.
مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی گفت: به هرحال و با وجود این تفاسیر امسال نرخ تورم محاسباتی بانک مرکزی بیشتر از 21 درصد نخواهد شد.
چرا بانک مرکزی نرخ تورم هدف اعلام نکرد
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا بانک مرکزی امسال نرخ تورم هدف تعیین نکرده گفت: معمولا بر اساس احکام برنامه مشخص می‌شود که هدف تورمی بانک مرکزی چقدر باشد؛ اما در برنامه پنجم توسعه جدول مصوبی برای تورم وجود نداشت. اکرمی با اشاره به اینکه بانک مرکزی طی سال‌های گذشته نرخ تورم هدف را از جدول مصوب برنامه تعیین می کرد، گفت: از آنجا که قانون برنامه پنجم توسعه امسال این جدول را تدوین نکرده بود امسال این نرخ به صورت دقیق تعیین نشد.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در همین ارتباط تاکید کرد که البته هدف‌گذاری بانک مرکزی با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به صورت داخلی تعیین و دنبال شده است.
زمان دقیق اعلام نرخ تورم بهمن و پایان سال
اکرمی در ادامه درباره اعلام نرخ تورم بهمن ماه گفت: بخش آماری بانک مرکزی باید اطلاعات خود را تکمیل کند، پردازش‌های لازم را انجام دهد و در نهایت از طریق رييس کل بانک مرکزی نرخ مورد نظر اعلام می‌شود.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی همچنین در خصوص اعلام نرخ دقیق تورم پایان سال جاری اظهار کرد: در حقیقت میزان عملکرد تورمی پایان سال 1390 به سال 1391 موکول خواهد شد و در فروردین ماه این نرخ اعلام می‌شود.
رایزنی با مرکز آمار برای انتشار آمارهای بانک مرکزی
اکرمی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره توافق بانک مرکزی با مرکز آمار برای اعلام شاخص‌های اقتصادی و اینکه آیا قرار است از این پس بانک مرکزی به صورت رسمی و کتبی آمارهای مربوطه را منتشر کند یا خیر اظهار كرد: بند «ج» ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه به دستگاه‌های تخصصی اجازه می‌دهد که آمارهای خود را منتشر کنند؛ بانک‌مرکزی مشغول رایزنی است که در چارچوبی که به توافق می‌رسند نرخ‌ها را اعلام کنند.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: از آنجا که آمار سال 89 به خصوص در حوزه نرخ رشد اقتصادی اعلام نشده بود بانک مرکزی تا کنون وارد بحث سال 90 نشده بود.
وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی امیدوار است آمارهای سال 90 را با همکاری مرکز و شورای عالی آمار در چارچوب بند «ج» ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه منتشر کند، ولی فعلا این موضوع به قطعیت نرسیده و بانک مشغول رایزنی است.
نرخ رشد 5/5 درصد قبل از انجام اصلاحات اعلام شد
وی در ادامه درپاسخ به این سوال که چرا رييس کل بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی را 5/5 درصد اعلام کرد، اما این نرخ طبق آمار اعلامی بانک رقم دیگری را حکایت می‌کند، افزود: در درجه اول باید رشد اقتصادی با نفت و بی نفت جدا شود؛ اگر دقیق نگاه کنیم معادل رشد 5/5 درصد اعلامی توسط آقای بهمنی در آمارهای جدید بانک مرکزی 8/5 درصد اعلام شد.
اکرمی گفت: همچنین نرخ رشد اقتصادی 1/6 درصد بدون احتساب نفت است که قبلا هم بالاتر از 5/5 درصد اعلام شده بود؛ نرخ اعلامی توسط رييس کل بدون لحاظ اصلاحات جدید بود.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در همین ارتباط به انجام برخی اصلاحات آماری در محاسبه نرخ رشد اقتصادی اشاره و تصریح کرد: بانک مرکزی یک سری اصلاحات در آمارهای مربوط به بخش صنعت داشته است و اطلاعات جدیدی را از واحدهای صنعتی گرفته و بر همین اساس، نرخ‌های 8/5 و 1/6 درصد را اعلام کرد.
وی تاکید کرد: قبل از اینکه اطلاعات جدید دریافت شود نرخ رشد اقتصادی 5/5 درصد بود، ولی با دریافت و اضافه کردن اطلاعات جدید از وزارت صنعت، معدن و تجارت نرخ رشد اقتصادی به 8/5 درصد افزایش یافت.
[عکس: s3214_12010.jpg]
گونده منه باش ووران ایندی منه داش وورور.
ایندی منه داش ووران اوزگلره باش وورور.
اوزگه اگر داش وورا دردینه دوزمک اولار.
باخ بورا سوز بوردادی داشلاری یولداش وورور...
15-12-1390 12:06 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چانه زني براي افزايش قيمت مسكن مهر پرديس منتفي است Emziper 0 120 03-06-1392 04:13 ق.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  تورم را جیب مردم می فهمد نه بانک مرکزی Emziper 0 135 15-05-1392 11:47 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  تورم دروازه ورود جرایم خیابانی/ 567 هزار نزاع در سال بد اقتصادی tari 0 241 20-02-1391 08:52 ب.ظ
آخرین ارسال: tari

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان