تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
زمان کنونی: 28-05-1396،03:41 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 5
بازدید: 532

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
ارسال: #1
تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
معرفی ASP.NET و بررسی تفاوت های موجود با ASP کلاسیک

آیا ASP.NET نسخه جدیدی از ASP کلاسیک است ؟ در پاسخ به سوال فوق می بایست با صراحت اعلان نمود که ASP.NET بعنوان یک نسخه اصلاح شده و یا تکمیلی نسبت به آخرین نسخه ASP کلاسیک یعنی ASP 3.0 نبوده و در حقیقت ASP.NET یک الگوی جدید برای پیاده سازی برنامه ها تحت وب خصوصا” اسکریپت هائی که بر روی سرویس دهنده اجراء می گردند ، می باشد . در این مقاله سعی خواهد شد که به بررسی مهمترین تفاوت های موجود بین ASP.NET و ASP کلاسیک پرداخته و در این رهگذر نگاهی نیز بر اصول اولیه و اساسی برای ایجاد این نوع صفحات داشته باشیم .
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

16-05-1391 01:32 ق.ظ
 
ارسال: #2
RE: تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
NET Common Language Runtime.

شرکت مایکروسافت در حال ایجاد یک زیر ساخت سطح پایین (Low-Level) برای ویندوز است . این زیر ساخت جدید ، بعنوان حد واسط بین عملیات سطح پایین ویندوز و برنامه های کاربران ، قرار گرفته و ایفای وظیفه ( مدیریت اجرای کدها ) خواهد کرد . زیرساخت فوق CLR نامیده شده است .CLR مسئول ایجاد یک سطح خاص از کپسوله سازی بین پیاده کنندگان نرم افزار و سیستم عامل بوده و طبیعتا” باعث تسهیل در ایجاد برنامه های تحت ویندوز خواهد شد. در این راستا پیاده کنندگان نگران انجام عملیات سطح پایینی نظیر : مدیریت حافظه ،مدیریت اشاره گرها ،تفاوت بین زبانهای برنامه نویسی و سایر عملیات رایج دردسر آفرین ! نخواهند بود. CLR یک محیط زمان اجراء بصورت Object-Oriented است . هر نوع داده در CLR بصورت یک شی بوده که در کنار خود مجموعه ای از متدها و خصایص را خواهد داشت . CLR امکان دستیابی به مجموعه ای حیاتی از سرویس ها و خدمات ارائه شده توسط سیستم عامل نظیر : امنیت ، تعیین اعتبار ،دستیابی به سیستم فایل ، دسترسی به اطلاعات شبکه ای و سایر عملیات مورد نیاز را فراهم می نماید.


نکته ▼

کدهائی که با استفاده از امکانات ارائه شده CLR نوشته می شوند را Managed code و

کدهائی که از زیر ساخت فوق استفاده نمی نمایند را Unmanaged Code می گویند.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

16-05-1391 01:32 ق.ظ
 
ارسال: #3
RE: تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
مقدمه ای بر ASP.NET

تفاوت بین ASP.NET با ASP کلاسیک از دو زاویه اصلی قابل مطالعه است:

� بعد اول : ASP.NET امکانات بمراتب بیشتری را از بعد برنامه نویسی نسبت به ASP کلاسیک ارائه نموده است . مایکروسافت در این زمینه از نقطه نظرات و پیشنهادات افرادیکه با ASP کار کرده اند استفاده و سعی نموده است که با بررسی دقیق این نوع خواسته ها ،امکان افزودن قابلیت های جدید برنامه نویسی در ASP.NET را محقق نماید

� بعد دوم : ASP.NET تغییراتی را در رابطه با اصول برنامه نویسی برای ایجاد صفحات وب پویا ایجاد نموده است . برای ایجاد و نوشتن صفحات ASP.NET نیازمند کسب تجارب بیشتر و جدیدتری نسبت به آنچه قبلا” در رابطه با ASP کلاسیک فراگرفته شده است، خواهد بود.

در ادامه به بررسی دو بعد فوق خواهیم پرداخت :
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

16-05-1391 01:33 ق.ظ
 
ارسال: #4
RE: تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
اصلاحات ساختاری در برنامه نویسی صفحات ASP.NET

اسکریپت های ترجمه شده ASP.NET . ASP.NET نسبت به ASP از کارآئی بمراتب بالاتر و محسوس تری برخوردار است . صفحات ASP.NET ترجمه می گردنند.در گذشته ما شاهد تفسیر اسکریپت های نوشته شده بهمراه ASP بودیم که همین موضوع تاثیر زیادی را از بعد سرعت و کارائی بدنبال داشت . صفحات ASP.NET حرف به حرف توسط کمپایلرهای وابسته به CLR ترجمه خواهند شد. ( کمپایلرهای ارائه شده بهمراه ویژوال استودیو نظیر VB,VC++,C# نمونه هائی از این نوع کمپایلرها می باشند.)
Caching . یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر کارائی یک وب سایت ،نحوه دستیابی به داده ها است . مثلا” یک صفحه وب که محتویات یک جدول موجود در بانک اطلاعاتی را نمایش می دهد ،اکثر زمان خود را صرف ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی ، درخواست و بازیابی اطلاعات می کند . برای بهبود کارائی برنامه های تحت وب که هر یک بنوعی با بانک اطلاعاتی مرتبط و پس از انجام فعل و انفعالاتی اطلاعاتی را نمایش می دهند ،ASP.NET از یک ماژول Data-Caching در کنار خود استفاده می نماید. ماژول فوق این امکان را فراهم خواهد آورد که مشخص نمائیم چه نوع اطلاعاتی را می بایست بر روی صفحه Cache و تا چه زمانی و تحت چه شرایطی می بایست Cache تخلیه شده ومجددا” درخواست برای بازیابی اطلاعات از بانک اطلاعاتی را داشته باشیم . در چنین شرایطی در صورتیکه این اطمینان وجود دارد که بانک اطلاعاتی بندرت بهنگام سازی می گردد ،می توان صفحه ای را ایجاد نمود که نتایج مربوط به بازیابی اطلاعات از بانک اطلاعاتی را به مدت بیست و چهار ساعت Cache نماید.
عرضه ADO+ . شرکت مایکروسافت بهمراه ASP.NET نسخه جدیدی از ADO با نام ADO+ را ارائه نموده است . ADO+ با داده ها بصورت شی گراء ، چندبعدی و بمراتب ساده تر از ADO برخورد می کند. در ADO تمامی داده ها بصورت دو بعد سطر و ستون نمایش داده می شوند. در چنین حالتی اگر یک سطر و یا ستون خاص در یک RecordSet خود شامل یک Recordset باشد ،چه اتفاقی خواهد افتاد؟ انجام عملیات فوق در ADO بسیار مشکل است . ( صرفا” انجام عملیات فوق از طریق Data Shaping انجام می گیرد) در ADO+ ایجاد Recordset های چند بعدی بسادگی انجام گرفته و تحقق عملیات متفاوتی نظیر بهنگام سازی و حذف Recordset های مربوطه کار مشکلی نخواهد بود. در ADO هر یک از RecordSet ها بصورت یک صفحه ( بورد) دو بعدی و غیر انعطاف پذیر از اطلاعات می باشند . در ADO+ هر یک از Recordset ها بصورت یک قطره کاملا” انعطاف پذیر و شکل پذیر از اطلاعات خواهد بود.
Post-Back Forms . در زمان ایجاد صفحات ASP کلاسیک و در مواردیکه نیاز به جمع آوری اطلاعات از کاربر و انجام پردازش های مربوطه بر روی داده ها است ،اغلب پیاده کنندگان این نوع صفحات از ترفندهای متعددی استفاده می کردنند. استفاده از فرم های Post-Back نمونه ئی از ترفندهای مورد اشاره است . این نوع فرم ها با استفاده از تگ <Form��> ایجاد و خصلت ACTION آنها مقدار دهی نشده و یا به همان صفحه ای که شامل فرم است آدرس دهی خواهد شد.در این راستا زمانیکه کاربر اقدام به ارسال فرم می نماید ،صفحه مشابه ASP مجددا” فعال که در آن داده های وارد شده توسط کاربر در فرم مشاهده خواهند شد. برای هندل کردن اینچنین موارد در ASP از دستورات if استفاده شده تا مشخص گردد که آیا فرم Post-back شده است یا خیر ؟ در ASP.NET از دستورات دردسر آفرین If استفاده نمی گردد. پیاده کنندگان می توانند یک صفحه ASP.NET را بهمراه استفاده از یک دکمه کنترل سرویس دهنده ایجاد نمایند. در ادامه می توان با نوشتن یک تابع نحوه برخورد با واقعه فشردن دکمه مربوطه را تبین نمود. در چنین حالتی تمامی عملیات مورد نیاز برای حمایت لجستیک از یک فرم از طریق یک تابع انجام خواهد شد. ( به جای نوشتن چندین If ) .
Server Controls . در ASP کلاسیک تمامی متدها ی لازم برای اخذ اطلاعات از کاربران از طریق کنترل های پیش فرض HTML انجام می شود. مثلا” برای ایجاد یک Text Box و بمنظور اخذ اطلاعات از کاربر می توان از کدهائی مشابه زیر استفاده نمود :


ایجاد یک Text Box

<Form>

<INPUT TYPE = TEXT NAME=MyTextBox>

</Form

در ASP.NET کنترل های سرویس دهنده جایگزین شده اند. کنترل های فوق را می توان در صفحات ASP.NET از طریق نوشتن کدهای ساده ای ایجاد نمود. مثلا” برای ایجاد یک Text Box در یک صفحه ASP.NET می توان همچنان از تگ های استاندارد HTML نظیر آنچه که در مثال بالا مشاهده کردیم ویا از یک کنترل سرویس دهنده مطابق زیر استفاده نمود :


ایجاد یک Text Box در ASP.NET

<Form ACTION=”Test.aspx” METHOD=POST RUNAT=”Server”></Form>

کنترل سرویس دهنده Text Box توسط تگ asp:textbox ایجاد می گردد. تگ فوق به ASP.NET خواهد گفت که شما به یک Text Box نیاز دارید. این کنترل سرویس دهنده هوشمندانه Html های لازم و مورد نیاز برای عرضه نمودن یک Text Box استاندارد را ارائه خواهد نمود. زمانیکه کاربری صفحه ASP.NET را ملاقات نماید ،با کدهای Html مشابه زیر مواجه خواهد شد.


ایجاد یک Text Box در ASP.NET و مشاهده توسط کاربر

<FORM name=”ctrl2″ method=”post” action=”intro7.aspx” id=”ctrl2″>
<INPUT type=”hidden” name=”__VIEWSTATE” value=”a0z-426043723…”>
<input name=”MyTextBox” type=”text” id=”MyTextBox”>


توجه داشته باشید که کنترل سرویس دهنده Text Box بصورت Html های معمولی عرضه شده است . همچنین فیلد مخفی _Viewstate برای نگهداری وضعیت فرم با توجه به داده ها ی کاربر ایجاد می گردد. در این مقاله بدنبال تشریح جزئیات نحوه کار کنترل های سرویس دهنده و نحوه پشتیبانی از آخرین وضعیت یک فرم نبوده و صرفا” می بایست به این نکته توجه نمود که کنترل های سرویس دهنده تگ های Html را برای سرویس گیرنده ارسال و همانند صفحات ASP کلاسیک ،هر مرورگر استاندارد وب قادر به نمایش صفحات ASP.NET خواهد بود.

تسهیل در امر بکارگیری برنامه ها . گروه طراح ASP.NET در شرکت مایکروسافت آشکارا به این حقیقت پی برده بودند که بکارگیری یک برنامه ASP بسیار مشکل است . مثلا” در صورتیکه یک برنامه بزرگ ASP بهمراه تعداد زیادی عناصر COM اختصاصی طراحی و بر روی سرویس دهنده محل طراحی این عناصر (Development Servers) و برنامه ها قرار گرفته شده باشند ،انتقال برنامه به محل واقعی جهت استفاده (Production Servers) کار مشکل و دردسر آفرینی خواهد بود. در این راستا می بایست این اطمینان را داشت که تمامی عناصر Com بر روی هر یک از سرویس دهندگان وجود داشته و عناصر فوق ریجستر شده باشند. تنظیم پارامترهای مربوط به برنامه IIS بر روی هر یک از سرویس دهندگان نیز مزید بر مشکل بود و بهرحال ما همواره در رابطه با بکارگیری و انجام عملیات مربوطه در این زمینه با مشکلات عدیده ای مواجه بوده و هستیم . صفحات ASP.NET در این راستا نیز تسهیلاتی را در امر بکارگیری ساده برنامه های ASP فراهم نموده اند. در ASP.NET لزومی به ریجستر نمودن عناصر COM نبوده و کافی است که عناصر فوق در دایرکتوری مربوطه مستقر گردنند. ASP.NET از یک فایل پیکربندی متنی برای تغییر و اصلاح پارامترهائی استفاده نموده که تغییر آنها قبلا” صرفا” از طریق بکارگیری برنامه IIS امکان پذیر بود.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

16-05-1391 01:33 ق.ظ
 
ارسال: #5
RE: تفاوت ASP.NET و ASP کلاسیک
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
تغییرات اولیه در برنامه نویسی اسکریپت های وب با استفاده از ASP.NET

ASP.NET تغییرات اصولی متعددی را در رابطه با ایجاد صفحات وب باعث شده است . صفحات ASP بر اساس یک نظام خاص رویه ای ایجاد و هر فعالیت از طریق یک صفحه ASP انجام خواهد شد. در هر یک از صفحات ASP کدهای نوشته شده برای انجام یک فعالیت خاص بترتیب اجراء خواهند شد. مثلا” اگر بخواهیم کاربران نام خود را وارد نموده و در ادامه امکان نمایش آن را فراهم نمود می توان دو صفحه ASP را ایجاد نمود: اولین صفحه مسئول ایجاد یک فرم بهمراه یک TextBox بوده که کاربر قادر به درج نام خود در فیلد فوق خواهد بود. دومین صفحه بعنوان ACTION مربوط به فرم ایفای وظیفه خواهد نموده و بسادگی نام وارد شده توسط کاربر را که از طریق اولین صفحه وارد شده است را نمایش خواهد داد : (Response.write �Hello, � & Request.Form(�Name”) . در صفحات ASP ضروری است که پیاده کنندگان از آنچه که بر روی سرویس دهنده و سرویس گیرنده اتفاق می افتد، آگاهی داشته باشند. همانگونه که اشاره شد برای اخذ اطلاعات از کاربر نیازمند استفاده از چندین صفحه ASP مجزای دیگر خواهیم بود. به عبارت دیگر درج و اخذ اطلاعات از کاربر نیازمند یک Round Trip به سرویس دهنده بوده و پیاده کننده می بایست نسبت به این واقعیت آگاهی لازم را داشته باشد.

صفحات ASP.NET نیز به این Round trip برای اخذ اطلاعات از کاربر نیاز خواهند داشت با این تفاوت که پیاده کنندگان ضرورتی نسبت به آگاهی از جزئیات این فعالیت نخواهند داشت . صفحات ASP.NET بسیار مشابه برنامه هائی هستند که با ویژوال بیسیک نوشته شده اند. در رابطه با مثال گفته شده دو صفحه مورد نظر را می توان در یک صفحه و از طریق نوشتن کدهای محدودی ایجاد نمود. در برنامه زیر از یک کنترل سرویس دهنده Button استفاده شده است .(asp:button) . زمانیکه دکمه فوق فعال گردد تابعی با نام SubmitButton_Clicked فعال و عملیات مورد نظر را انجام خواهد داد.


استفاده از کنترل سرویس دهنده


<FORM ACTION=”SomeASPPlusPage.aspx” RUNAT=”server”>>
Name:

onclick=”SubmitButton_Clicked”/>


</FORM>

<script language=”vb” runat=”server”>
Sub SubmitButton_Clicked(sender as Object, e as EventArgs)
WelcomeMessage.Text = “Hello there, ” & MyName.Text & “!!”
End Sub
</script>
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

16-05-1391 01:34 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
4 از ASP کلاسیک تا ASP.NET Friga 18 1,197 16-05-1391 01:40 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان