تعویض صحیح گلدان - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تعویض صحیح گلدان
زمان کنونی: 01-06-1396،03:55 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 147

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تعویض صحیح گلدان
ارسال: #1
تعویض صحیح گلدان
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
گلدان، خانه گیاه است و اهمیت آن در رشد و طراوت از مهمترین شرایط یک گیاه سالم است. گلدان و گیاه بهعنوان بخشهای اصلی ترکیب محل مسکونی یا کار شما تابع شکل، رنگ و فضای محیطی است که باید بهدقت مورد توجه قرار گیرد. خروج ریشه از سوراخ انتهای گلدان و کند شدن رشد گیاه از نشانههای لزوم تعویض گلدان است. گیاهان غیرسالم را از فهرست تعویض گلدان خارج سازید چون احتمال دارد بعد از جابجایی به دلیل عدم مقاومت لازم خشک شوند.
گل رز؛ برای نگهداری گل رز در آب، ابتدا باید گلبرگهای پلاسیده قسمت خارجی آن را جدا کرده و خارهای آن را از شاخه بکنید. سپس ساقه گل را شکاف دهید یا آن را له کنید.
گل سوسن و دیگر گلهای پیازدار؛ انتهای ساقه را قطع کنید، ماده سفید و چسبناکی را که از آن خارج میشود، آب بکشید و بشویید سپس آن را درون ظرفی از آب بگذارید.
گل سوسن و زنبق؛ انتهای ساقه را به شکل اریب قطع کنید. سپس آن را باز کرده و داخل آب بگذارید. بساک و پرچم را که سنگینی گردهها روی آن است، میتوانید با انگشت فشار داده و به هم بچسبانید. زیرا این گردهها باعث لکدار شدن گلبرگ میشوند و از زیبایی آن میکاهند.
گل میخک؛ برای آنکه میخک دوام بیشتری یافته و شادابیاش را حفظ کند، آن را بدون قیچی و با دست ببرید.
گل شقایق؛ ته ساقه را روی شعله شمع یا فندک بسوزانید تا تبدیل به زغال شود.
▪ اگر میخواهید گلهای شما تا آمدن میهمانها تر و تازه و شاداب بمانند، انتهای ساقهها را با دستمال مرطوبی بسته و درون یخچال بگذارید تا مدت بیشتری تازه بمانند.
▪ آبی که به گلدانها میدهید، بهتر است از نظر درجه حرارت با دمای اتاق تطبیق کند. برای این کار، آب را در ظرفی ریخته و بگذارید چند ساعت در اتاق بماند، تا هم درجه حرارت آن متعادل شود و هم اینکه کلر موجود در آن تهنشین شود.
▪ آب لولهکشی بهعلت آنکه دارای کلر است، برای گلدانها چندان مناسب نیست، بهتر است یک روز قبل آب را در ظرفی ریخته و سپس گلدانها را آب بدهید. این کار از قهوهای شدن نوک برگها جلوگیری میکند.
▪ آبی که تخممرغها را در آن پختهاید، دور نریزید؛ زیرا این آب سرشار از املاح معدنی است و پس از سرد شدن برای گیاهان بسیار مناسب است.
▪ پوست تخممرغها را نیز پس از مصرف، داخل ظرف دهان باریکی که حاوی آب است بیندازید و درش را بگذارید. بعد از گذشتن یک شبانهروز، گلها را با آن آب دهید.
▪ نوشیدنیهای گازدار مانند آب معدنی یا سودا را که گاز آن رفته است، دور نریزید؛ زیرا دارای مواد شیمیایی خوبی است که به گلها رنگ و شادابی خاص میبخشد.
▪ گلدان گیاهان تازه خریداری شده را در صورتی تعویض کنید که ریشه پر باشد و این بدین معنی است که حداقل ۶ ماه از زمان تعویض قبلی گذشته باشد.
▪ سعی کنید زمانی تعویض گلدان را در آغاز فصل بهار انتخاب کنید تا به دلیل جریان شیره نباتی در پیکره گیاه، ریشه بتواند صدمات وارده را در حین تعویض با ترمیم بافتهای خود جبران کند. شرایط لازم برای یک گلدان مناسب جهت جابجائی گیاه را با اطلاعات زیر به دست آورید:
▪ اندازه گلدان از مشخصاتی مرتبط با هم، در قاعده، در سر، انتها و ارتفاع برخوردار است که نامگذاری آن براساس دهانه قطر بالایی است که با ترتیب ۷ـ۹ـ۱۲ـ۲۰ـ۲۵ـ۳۷ است. بنابراین برای جابجائی گیاه خود از گلدانی به گلدان دیگر گلدانی با یک سایز بزرگتر را انتخاب کنید.
▪ گلدانهای سفالی بدون لعاب و با لعاب، پلاستیکی، چوبی و از جنس فایبرگلاس هر کدام دارای ویژگیهایی هستند که گیاهدار با در نظر گرفتن محل قرارگیری گلدان، حساسیت گیاه و هماهنگی با محیط میتواند بهترین انتخاب را داشته باشد.
ویژگیهای گلدانهای پلاستیکی؛ تنوع در شکل، رنگ، طراحی و همخوانی با محیطهای آپارتمانی.
گلدانهای سفالی؛ قابلیت نفوذ آب و هوا از جدار آن بهصورت دو طرفه، سنگین بودن و عدم امکان واژگون شدن، شکل و رنگ سنتی.
▪ اگر از گلدان کهنه و قدیمی استفاده میکنید، قبل از جابجایی گیاه، رسوبات قبلی آن را پاک کنید و در صورت استفاده از گلدان نو، آن را برای مدتی غرق آب کنید تا بدنه آن سیراب شود.
▪ برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ انتهایی گلدان بر اثر حرکت خاک به دلیل جریان آب، سطح زیرین آن را با مقداری پوشال یا شلتوک برنج بپوشانید تا راه خروج آب باز بماند. یک روز قبل از جابجایی، گلدان دارای گیاه را از آب اشباع کنید و در هنگام تعویض دست چپ خود را در پائین گلدان قرار داده و با وارونه کردن و وارد کردن ضربه به گلدان، گیاه را خارج کنند. خاکهای کهنه را بدون آنکه به ریشهها صدمهای وارد شود، با یک میله یا مداد حذف کنید و سپس آن را درون گلدان جدید آماده شده قرار دهید و به آن خاک غنی و مرطوب اضافه کنید. خاک گلدان را با چند لرزش و فشار دست متراکم کنید. ـ گیاه تعویض شده در گلدان جدید را بهمدت دو روز آبیاری نکنید تا ریشهها جهت آبیابی توسعه پیدا کنند. در صورت حرارت بالای محیط میتوانید از غبارپاشی استفاده کنید. ـ در صورت بسته شدن احتمالی محل زهکشی، یک مفتول یا میله را با احتیاط در محل سوراخ زهکشی به حرکت درآورید تا آب اضافی خارج شود. ـ با قرار دادن زیرگلدانی، آب جمع شده را مرتب خالی کنید. ـ در صورت عدم امکان جابجایی یک گیاه از گلدانی به گلدانی جدید، به علت کمبود زمان، فصل نامناسب و سنگین وزن شدن آن، خاکهای سطحی گلدان را تا حدی که به ریشهها صدمه نزند، با خاک غنی و نو جایگزین کنید.
● سندرم آپارتمان
بنزن یا مواد شیمیایی سمی دیگری به صورت معمول و در مقدار کم، در تمامی محیطهای بسته وجود دارند. آلودگی موادی مانند بنزن بیشتر ناشی از دود اتومبیلها در ترافیک و یا نقاشی و بنایی در منازل و یا ادارههاست. فرشها، موکتها و پارچههای مبل نیز میتوانند این مواد سمی را در محیط پخش کنند. بر اساس یافته محققان، این آلودگی، «سندرم آپارتمان» را تشدید میکند که باعث خواب آلودگی ، تهوع ، بی حوصلگی و سردرد میشود. یافتههای این گروه حاکی است که هوای محیطهای بسته از ۵ تا ۷ برابر بیشتر از هوای محیط آزاد میتواند آلوده باشد. این یافته درباره اتاقهایی که دستگاه تهویه مطبوع داشتهاند، نیز صدق میکند. آنها معتقدند گیاهان آپارتمانی میتوانند حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از آلودگی محیط بکاهند. پس بهتر است از زیبایی این گیاهان به نفع سلامت خود بیشتر بهره ببرید.

[b]منبع:

روزنامه اطلاعات
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

18-06-1391 12:50 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان