تعبير دانشمندان از نقش انسان در جهان - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

تعبير دانشمندان از نقش انسان در جهان
زمان کنونی: 18-09-1395،05:39 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 131

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تعبير دانشمندان از نقش انسان در جهان
ارسال: #1
تعبير دانشمندان از نقش انسان در جهان
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
توماس هاكسلي در سال 1863 نوشته است:
«بزرگترين درگيري ذهني انسان‌ها، يعني مشكلي كه در پس تمام مشكلات ديگر نهفته و از همه جالب‌ توجه‌تر است، تعيين جايگاه انسان در طبيعت و رابطه او با كيهان است».

هاكسلي كسي بود كه به شدت از نظريه‌ي تكامل در مقابل سيستم محافظه‌كار بريتانياي سلطنتي دفاع كرد. جامعه‌ي انگليسي آن زمان‌، انسان را با غرور تمام در مركز خلقت، منظومه‌ي شمسي را در مركز جهان و انسانيت را دستاورد غرورآفرين خلقت خداوند و اوج هنرنمايي الهي مي‌ديد: خداوند ما را به بهترين وجه خلق كرده است.
هاكسلي در مبارزه آشكار با ارتودوكس مذهبي آن دوره، ناچار بود از نظريه‌ي داروين در مقابل استدلالات متعدد مطرح‌شده به وسيله نهادهاي مذهبي دفاع كند و به اين ترتيب به شكل‌گيري درك علمي‌تر از نقش انسان در درخت زندگي كمك نمايد. امروزه مي‌دانيم شخصيت‌هاي برجسته علمي مثل نيوتون، اينشتين و داروين با مشقت بسيار به تعريف جايگاه حقيقي ما در كيهان كمك كرده‌اند.
در پايان كتاب اصول، نيوتون مي‌گويد:
«زيباترين منظومه‌ خورشيدي، شامل ستاره مركزي، سيارگان و دنباله‌دارها، تنها مي‌تواند از حكومت مدبرانه يك موجود قدرتمند و باهوش حاصل آيد.»

اگر نيوتون موفق به كشف قوانين حركت شده،‌ شكي نيست كه در پس آن‌ها، قانون‌گذار آسماني وجود داشته است.
اينشتين نيز به وجود كسي معتقد بود كه از او به نام قديم نام مي‌برد. اما او كسي بود كه در امور انسان‌ها مداخله نمي‌كرد. هدف اينشتين به جاي حمد و ستايش خداوند، خواندن ذهن او بود. او گفته است:
«من علاقه‌مندم بدانم كه خداوند چگونه اين دنيا را خلق كرده است. من به اين يا آن پديده علاقه‌اي ندارم. مي‌خواهم فكر خداوند را بدانم. بقيه‌ي مسائل جزئيات هستند.»

اينشتين علاقه‌ شديد خود را به مسائل مذهبي اينگونه توجيه مي‌نمود:
«علم بدون مذهب، عاجز است. اما مذهب بدون علم، كور.»

اما داروين در مورد نقش انسان در گيتي مردد بود. گرچه مي‌دانيم اعتبار او ناشي از خارج‌كردن انسان از مركزيت جهان بيولوژيك بوده است، با اين حال در زندگي‌نامه خود اعتراف كرده است:
«دشواري يا عدم امكان درك اين جهان پهناور و خارق‌العاده، شامل انساني كه قادر است به گذشته و آينده نظر كند، در پذيرفتن اين مسئله است كه اين‌ها همه در نتيجه شانس يا ضرورت كور است.»

او محرمانه به يكي از دوستانش گفته است:
«من در مورد مذهب كاملاً گيج و سردرگم هستم.»

متأسفانه تعيين جايگان انسان در طبيعت و ارتباط او با كيهان، همواره با خطر همراه بوده است.
به هيچ‌وجه تصادفي نبوده كه كسي مثل كپرنيك، كتاب پيشرو خود را با نام «اندر باب گردش افلاك آسماني» در سال 1543، در بستر مرگ و پنهان از دادگاه تفتيش عقايد آن زمان نوشته است.
همچنين بديهي است كه كسي مثل گاليله كه مدت‌ها تحت حمايت ولي‌نعمتان بانفوذ مديسي 85 قرار داشت، سرانجام به جرم معرفي و ترويج ابزاري كه وجود جهاني در تناقض آشكار با تعاليم كليسا را فاش مي‌ساخت، يعني تلسكوپ، از خشم و غضب واتيكان در امان نماند.
تركيب علم، مذهب و فلسفه حقيقتاً معجوني قدرتمند است. چنان گيرا كه فيلسوف بزرگ جوردانو برونو در سال 1600 در خيابان‌هاي رم سوزانده شد. زيرا حاضر نشد از باورهاي خود مبني بر اينكه تعداد نامحدودي سياره در آسمان‌ها وجود دارند و تعداد بي‌شماري موجود زنده را در خود جاي داده‌اند، باز گردد. او نوشت:
«بدين‌سان فضيلت خداوند و عظمت فرمانروايي او آشكار مي‌شود. او نه در يك خورشيد، بلكه در خورشيدهاي بي‌شمار تجلي يافته. نه در يك زمين، نه در يك جهان كه در هزاران. آري در هزاران جهان تجلي يافته است.»

گناه گاليله و برونو اين نبود كه جرأت كرده بودند قوانين آسماني را غيب‌گويي كنند، بلكه گناه حقيقي آن‌ها اين بود كه انسان را از جايگاه متعال خود در مركز جهان پايين كشيده بودند.
تا سال 1992،‌ 350 سال طول كشيد تا واتيكان گاليله را از اتهام وارده تبرئه كند، اما برونو را هرگز!!

منبع: كتاب جهان‌هاي موازي، نوشته ميچيو كاكو

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

08-11-1391 07:02 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.