تشخيص سريع پاركينسون - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تشخيص سريع پاركينسون
زمان کنونی: 03-07-1396،10:40 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Armin 2afm
آخرین ارسال: Armin 2afm
پاسخ: 1
بازدید: 109

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تشخيص سريع پاركينسون
ارسال: #1
تشخيص سريع پاركينسون
پست‌ها: 1,079
تاریخ عضویت: 29 آذر 1391
اعتبار: 51
حالت من: انتخاب نشده
مي‌گويند اولين نشانه‌هاي اين بيماري مي‌تواند آنقدر ظريف باشد كه حتي كوچك‌ترين توجهي را به‌ خود جلب نكند‌. تكان نخوردن شانه‌ها وقتي كه فرد راه مي‌رود، لرزش ملايم در انگشتان يك دست يا يك پا، من من كردن در سخن گفتن‌، كاهش انرژي، احساس افسردگي يا مشكل در خواب و ‌‌.‌.. بازهم بگويم يا اين‌كه همين نشانه‌ها كافي است تا بدانيد منظور، بيماري پاركينسون است.
پاركينسون اختلالي است كه از سلول‌هاي عصبي در قسمتي از مغز تاثير مـي‌گـيـرد كـه در ارتـبـاط بـا حـركات است‌. دست‌هاي لرزان، ماهيچه‌هاي منقبض شده، اشكالات حركتي در پاها و عدم تعادل حركتي نشانه‌هايي هستند كه معمولا بعد از سن‌ 60 سالگي رخ مي‌دهد، هر چند برخي افراد بيمار حتي جوان‌تر از‌50 سال هستند‌. با اين حال اگر مي‌خواهيد بدون كوچك‌ترين شكي، در اولين مراحل بيماري از وجود آن مطلع شويد، خوب است بدانيد محققان بريتانيايي به راه‌حلي دست يافته‌اند‌. آنها با بهره‌گيري از نوري كه قدرت آن به اندازه يك لامپ يك ميليون واتي است، مي‌توانند به تشخيص بيماري پاركينسون در مراحل اوليه اين بيماري كمك كنند‌.
پاركينسون با سلول‌هاي مغزي چه مي‌كند؟
از حدود‌ 200 سال پيش كه اين بيماري براي اولين بار شناخته شد تاكنون تحقيقاتي انجام شده كه برخي از روندهاي اين اختلال پيچيده را درك كنند‌. اكنون دريافته‌اند بسياري از علائم و نشانه‌هاي بيماري پاركينسون وقتي توسعه مي‌يابند كه سلول‌هاي عصبي معيني (نرون) در ناحيه‌اي از مغز به نام substantia nigra صدمه مي‌بينند يا نابود مي‌شوند‌. به طور طبيعي، كار اين سلول‌هاي عصبي ترشح دوپامين (يك ماده شيميايي هدايت‌كننده علائم بين قسمت‌هاي مختلف مغز) است‌. اين علائم موجب مي‌شود ماهيچه‌ها نرم شوند و حركات موزون و تحت كنترل داشته باشند‌.
هر فردي مقداري از نرون‌هاي تـوليد كننده دوپامين را به عنوان قسمتي از روند مسن شدن از دست مــــي‌دهـــد‌، امـــا افـــراد بـــا بــيــمـــاري پاركينسون نيم يا بيشتر سلول‌هاي عصبي را درsubstantia nigra از دست مي‌دهند‌. اگر چه سلول‌هاي ديگر مغز نيز دچار فرسودگي و نــابـودي مـي‌شـونـد، سـلـول‌هـاي حـاوي دوپامين براي حركت حياتي هستند و در مركز صحنه قرار دارند‌. دانشمندان معتقدند بيماري پاركينسون ممكن است نتيجه تركيبي از عوامل ژنتيكي و محيطي باشد‌. بيماري‌اي كه هميشه در حال پيشرفت است.
بعد از بيماري آلزايمر (Alzheimer) ، بيماري پاركينسون معمول‌ترين بـيماري مخرب اعصاب (neurodegenerative) به حساب مي‌آيد‌. پاركينسون يك بيماري مزمن و هميشه در حال پيشرفت است‌. علائم پاركينسون در مراحل اوليه بيماري ملايم و بيشتر اوقات در يك سمت بدن ديده مي‌شوند و گاه حتي احتياج به درمان پزشكي ندارند‌. ارتعاش در حالت استراحت يك علامت ويژه بيماري پاركينسون است كه يكي از شايع‌‌ترين علائم‌ پاركينسون به حساب مي‌آيد‌. ولي بعضي از مبتلايان پاركينسون هيچ وقت با اين مشكل برخورد نمي‌كنند‌. بيماران ممكن است دست لرزان خود را در جيب يا پشت پنهان كنند يا چيزي را براي كنترل ارتعاش در دست نگه دارند‌. لرزش مي‌تواند بيشتر از هر محدوديت جسمي‌ ديگر اثر منفي روحي داشته باشد‌.
علائم پاركينسون معمولا در دست يا پاي يك طرف بدن ديده مي‌شود ولي با مرور زمان به دست يا پاي ديگر هم سرايت مي‌كند‌. معمولا اين پيشرفت تدريجي است، اما سرعت اين پيشرفت از بيمار تا بيمار تفاوت دارد‌. هدف درمان، از بين بردن علائم نيست؛ بلكه تحت كنترل درآوردن عوارض است‌. اين مساله مي‌تواند به بيمار كمك كند تا مستقل عمل نمايد و يك كنترل مناسب براي اين بيماري مزمن به وجود آورد‌. اين بيماري از بين نخواهد رفت ولي كنترل عوارض آن مي‌تواند تا حد زيادي جلوي ناتوان كردن و از كار افتادگي را بگيرد‌. بيماران پاركينسون اغلب از اين موضوع كه بيماري آنها همواره در حال پيشرفت است، آگاه هستند و اين موضوع مي‌تواند باعث نگراني شديد آنها شود‌. مبتلايان ممكن است بخواهند مشكلات خود را بيش از حد تحت كنترل درآورند و خود را با ديگر افراد مبتلا مقايسه كنند‌. نگراني در مورد پيشرفت بيماري و امكان ادامه كار هم غيرعادي نيست‌. اما پيشگويي و تخمين زدن پيشرفت اين بيماري در يك بيمار مشخص غير ممكن است‌. به هرحال وقتي محدوديت‌هاي جسمي‌ پاركينسون به حدي برسد كه كارهاي روزمره سخت شوند، درمان علائم پاركينسون آغاز مي‌شود‌.
تست تشخيصي وجود ندارد!
تاكنون تست خون يا بررسي‌هاي آزمايشگاهي ديگري براي تشخيص اين بيماري در دسترس نبوده است‌. پزشكان گاهي بررسي نورولوژيك و اسكن مغز را براي اطمينان از نبود بيماري‌هاي ديگر توصيه مي‌كنند‌. تشخيص بيماري معمولاً مبتني بر معاينه فيزيكي است‌. بررسي‌هاي طبي براي رد ساير اختلالات ممكن است توصيه شود‌. البته چندي پيش محققان امريكايي اعلام كردند مي‌توان از حس بويايي براي تشخيص پاركينسون بهره گرفت‌. چراكه افراد سالم مي‌توانند حدود‌35 تا 40 بوي مختلف را شناسايي كنند در حالي كه مبتلايان به پاركينسون حداكثر‌20 نوع بو را تشخيص مي‌دهند‌. محققان اميدوارند با بهره‌گيري از نتايج اين بررسي به شيوه‌اي نوين براي تشخيص زود هنگام پاركينسون و درمان بموقع اين بيماري ناتوان كننده دست يابند‌.
تشخيص بيماري پاركينسون با استفاده از نور
با اين‌حال در تازه‌ترين يافته‌ها پزشكان انگليسي دريافتند با استفاده از يك سوپر ميكروسكوپ، مي‌توان تغييراتي را كه در سلول‌هاي مغز پيش مي‌آيد قبل از اين‌كه بيماري پاركينسون اين سلول‌ها را از بين ببرد، رديابي و علائم ابتدايي بيماري پاركينسون را شناسايي كنند‌. البته اين تكنيك هنوز در مراحل اوليه است ولي سرانجام با استفاده از آن مي‌توان بيمار را زودتر معالجه كرد‌.
در واقع دانشمندان دريافته‌اند نوري به روشني يك لامپ يك ميليون واتي مي‌تواند به تشخيص علائم اوليه اين بيماري كمك كند كه اين نور خاص ابرميكروسكوپ مي‌تواند به شناسايي تغييرات در سلول‌هاي مغزي پيش از اين‌كه پاركينسون آنها را تخريب كند، كمك نمايد‌. گفتني است ‌تكنيك جديد به معني درمان زودهنگام بيماران مبتلا به پاركينسون است‌. در اين تكنيك پژوهشگران از يك سينكروترون يا منبع نور الماسي استفاده كردند كه ذرات را درست در كمتر از سرعت نور پرتاب مي‌كند‌. سپس اين ذرات به درون پرتوي با قطر كوچك‌تر از يك سلول منفرد متمركز شدند‌. دستگاهي كه از آن استفاده مي‌شود، دايره‌اي و به اندازه وسعت 5 زمين بازي فوتبال است‌. اين دستگاه به ذره‌ها با سرعتي كه اندكي كمتر از سرعت نور است حمله مي‌كند و آنها را يك جا گرد مي‌آورد و به صورت پرتو يا نوري كه قطرش كمتر از يك سلول واحد است، در مي‌آورد‌. با اين تكنيك، پژوهشگران مي‌توانند ميزان آهن را در هر يك از سلول‌هاي مغز كه در اثر پاركينسون آسيب‌ديده‌اند شناسايي كنند‌. به علاوه آنها مي‌توانند نسوج انسان را با چنان دقتي بررسي كنند كه در نتيجه آن تعيين ميزان آهن در داخل و اطراف هر سلول واحد امكان‌پذير شده است‌. محققان اميدوارند اين يافته‌ها بتواند به پزشكان در تشخيص علائم اوليه بيماري پاركينسون با استفاده از ام آر آي كمك كند‌.

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

زیر بارون اگه دختری رو سوار کردین
به جای شماره بهش امنیت بدید
او را به مقصد مورد نظرش برسانید
نه به مقصد مرد نظرتان!!!
بگذارید زن ایرانی مرد ایرانی را در کوچه ای خلوت دید
احساس امنیت کنه نه احساس ترس
بیاید فارغ از جنسیت کمی هم

  مـَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرد باشیم...
15-02-1392 05:26 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ابداع آزمايش خون جديد براي تشخيص سريع ضربه مغزي Emziper 0 202 20-05-1392 06:32 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان