تاریخچه گرافیک - قسمت دوم - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تاریخچه گرافیک - قسمت دوم
زمان کنونی: 26-05-1396،05:10 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: وحید
آخرین ارسال: وحید
پاسخ: 1
بازدید: 346

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تاریخچه گرافیک - قسمت دوم
ارسال: #1
تاریخچه گرافیک - قسمت دوم
پست‌ها: 51
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 7
حالت من: انتخاب نشده
تاریخچه گرافیک - قسمت دوم


هنر گرافیك به یكباره ساخته نشده است. این شاخه هنر دنباله رو بقیه هنرها مثل خط و نقاشی و… به اینجا رسیده است، پس برای بررسی كردن این هنر مجبوریم از اول تاریخ قدم به قدم جلو بیاییم تا به اصل برسیم. امیدوارم این مباحث با اینكه خشك است اما سخت نباشد چون به هر جهت شیرینی خاص خود را دارد، بعد از پایان تاریخچه اگر فرصتی باقی بود حتما به كارهای اصلی گرافیك و ریزه كاراییهایش خواهیم رسید.

هنر ابتدائی، هنری است كه توسط انسانهایی ایجاد شده كه هنوز با تمدن آشنا نشده اند.

هنر ماقبل تاریخ: قدیمی ترین تصویر سازی كشف شده در غارهای جنوب فرانسه و شمال اسپانیا می باشد (30 هزار سال پیش) كه شامل گاو، گوزن، اسب و … است. شیوه آنها واقعی گرایانه بوده است و همراه با رشد كشاورزی و دامداری تصاویر عینی جای خود را به تصاویر آرمانی داد .

هنر بدوی : شامل هنر سرخپوستان، اسكیموها و برخی سیاهپوستان می باشد. هنر آنان معمولا با مسایل اعتقادی آنان گره خورده است. پیكر انسان در هنر آفریقایی تجریدی (آبستره) میباشد آثار آنان در زئیر و بوربا (ق 10 تا12 م) بدست آمده است و حكاكی روی صخره برای سرخپوستان اهمیت فوق العاده داشته است، ولی با ورود اروپاییان به آمریكا این هنر تحت تاثیر قرار گرفت و حالا هنر آنان را به دو دوره پیش از تاریخ و تاریخی تقسیم می كنند.

از آثار دوره پیش از تاریخ میتوان به نقاشی شنی و از دوره تاریخی میتوان صورتكها را نام برد. با پیدایش تمدن در هفت هزار سال قبل از میلاد در خاورمیانه (بین النهرین) هنر تغییر كرد که تمدنهای بین النهرین شامل سومر، اكد، بابل و آشوریها بودند.

از سومریها مجسمه های تل اسمر و واركا باقی مانده كه دارای چشمهای بزرگ هستند و هنرمند همه حالتها را كه ممكن است به مبهم شدن پیكرها بینجامد از كار خود دور می كند. اكدیان هم هنری مثل سومریها داشتند، ولی در زمان سلطنت بابلیها پادشاهی به اسم حمورابی با نوشتن قوانین بر لوحی كه در نقش برجسته پشت آن از خدای خورشید الهام گرفته یكی از مشهورترین پادشاه بین النهرین شد (فكر میكنم راجع به او همه شما در كتاب راهنمایی خوانده باشید) بعد از آنان آشوریان بودند كه هنرشان كنده كاری روی سنگ و نقش برجسته بوده است.

هنر صومر هم از هرم هایش پیداست كه چه قدمتی دارد. آنان معتقد به كا بودند، اعتقاد داشتند كار با انسان متولد می شود ولی بعد از مرگ جسم به زندگی ادامه میدهد و در كارهایشان دو گیاه بومی «پاپیروس و لوتوس» زیاد دیده میشود، كه نشانه مصر علیا و مصر سفلی است.

هنر هند كه حوالی شمال رود سند در هزاره سوم پیش از میلاد تشكیل شد در موهنجودار و تعدادی مهر سنگی به دست آمده كه با هنر بین النهرین پیوند دارد شیوا یكی از خدایان قدیم هند بوده كه در این آثار دیده میشود (همیشه هنر در طی دوره هایی تحت تاثیر مذهب بوده است) و بعد در هند دو آیین بودایی و برهمن بوجود آمد كه اولین نشانه سلطه بودا سر ستونی به شكل چهار شیر و چرخ است كه امپراطوری به نام آشوركا دستور ساختش را داد، در تندیسهایی كه از بودا به دست آمده تا قبل از قرن 6 ق.م سمبولیك بوده ولی در پایان قرن نخست میلادی در قندهار تصویری طبیعی بر جای مانده است.

بعد از این به هنر یونان باستان می رسیم چهارچوب هنری آنان طبیعت پردازی بوده است و تحت تاثیر هنر مصر و بین النهرین بودند . برای اولین بار در ظروف آنها بود كه پیكر انسان مورد مطالعه قرار گرفت و چیزی كه در كارشان مشهود است، این است كه آنها معتقد بودند كه قدرت ذهن انسان، او را از حیوانات برتر میكند.

میرسیم به هنر روم كه بسیار گسترده است و در قسمت بعد به آن می پردازیم، البته قبل از آن باید هنر اتروسكها را بررسی كنیم.
این سخن با آب زر باید نوشت
گر رود سر، بر نگردد سرنوشت

سرنوشت من از اول حق نوشت
خوشنویس است او، نخواهد بد نوشت

ای منتظر، غمگين مباش قدری تحمل بيشتر      گردی به پا شد از افق گويا سواری میرسد
03-09-1390 01:00 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تاریخچه ی کوتاه از هنر گرافیک Friga 0 339 26-05-1391 11:05 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  گرافیک کامپیوتری Friga 0 291 26-05-1391 11:02 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  گرافیک چیست؟(تعاریف گرافیک) Friga 1 407 26-05-1391 11:01 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  تفاوت گرافیک و نقاشی Friga 0 321 26-05-1391 10:31 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  گرافیک،سواد بصری می‌خواهد Friga 0 296 26-05-1391 10:29 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان