تئوری بازی ها - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

تئوری بازی ها
زمان کنونی: 31-05-1396،07:11 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: DIRECTOR
آخرین ارسال: DIRECTOR
پاسخ: 1
بازدید: 377

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: تئوری بازی ها
ارسال: #1
تئوری بازی ها
پست‌ها: 602
تاریخ عضویت: 25 آبان 1390
اعتبار: 99
حالت من: انتخاب نشده
آچمز شده‌ام، آس رو کرد، بلوف مي زند و...؛ اين جملات براي شما چه‌قدر آشنا هستند؟

ما در زندگی بازیهای بسیاری انجام میدهیم ‘ خواه برای سرگرمی و کودکانه ‘ خواه برای سوداگری و سود آوری ‘ یا حتی عاشقانه‘ خواه آنها را بشناسیم و بدانیم که بازی می کنیم و خواه نشناسیم و ندانیم اما برای انجام این بازیها از یک روش ریاضی مبتنی بر نظریه بازیها تبعیت میکنیم .

حتما مي دانيد که پيروزي در هر بازي تنها تابع ياري شانس نيست بلکه اصول و قوانين ويژه ي خود را دارد والبته هر بازيکن در طي بازي چه بداند وچه نداند سعي مي کند با به کارگيري آن اصول خود را به برد نزديک کند .وصد البته در اين ميان کسي پيروز ميدان خواهد بود که بيش از ديگران از اين اصول بهره گيرد.

شايد باور نکنيد که قواعد حاکم بر بازي بزرگ تر ها هم کمابيش همان قواعد حاکم بر بازي هاي کودکان ومسابقات ورزشي است!
رقابت دو کشور براي دست يابي به انرژي هسته اي، سازوکار حاکم بر روابط بين دوکشور در حل يک مناقشه ي بين المللي، رقابت دو شرکت تجاري در بازار بورس کالا، و... همه وهمه از جمله بازي هايي هستند که بزرگ ترها تلاش مي کنند در آن به پيروزي برسند.

دانشي که به مطالعه ي دقيق بازي ها مي پردازد تئوري بازي ها (Game Theory) نام دارد.
بازي هايي که تئوري بازي ها آن ها را مطالعه مي کنند موجودات رياضي خوش تعريفي هستند .يک بازي شامل مجموعه اي از بازيکنان، مجموعه اي از حرکت ها يا راه بردها (Strategies) و نتيجه ي مشخصي براي هر ترکيب از راه بردها مي باشد.

نظريه ي بازي در واقع شاخه اي از رياضيات کاربردي است که در سياست، علوم اجتماعي، اقتصاد، زيست شناسي، علوم کامپيوترو حتي فلسفه کاربرد دارد.
نظريه ي بازي تلاش مي کند تا رفتار رياضي حاکم بر يک موقعيت استراتژيک (تضاد منافع) را مدل سازي کند.اين موقعيت زماني پديد مي آيد که موفقيت يک فرد وابسته به راه بردهايي است که ديگران انتخاب مي کنند. هدف نهايي اين دانش يافتن راه برد بهينه براي بازيکنان است.
اگر میخواهی دروغی نشنوی ، اصراری برای شنیدن حقیقت مکن . . .
07-11-1390 02:37 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان