بيماری لقوه یا پارکینسون چيست ؟ - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

بيماری لقوه یا پارکینسون چيست ؟
زمان کنونی: 30-05-1396،09:59 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 143

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: بيماری لقوه یا پارکینسون چيست ؟
ارسال: #1
بيماری لقوه یا پارکینسون چيست ؟
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
بيماری لقوه يا "پارکينسون" يکی از بيماريهای سلسله اعصاب است و بطور عمده بزرگسالان را مورد حمله قرار میدهد . اين بيماری به تدريج پيشرفت کرده و باعث بهم خوردن تعادل بدن ميشود و فرد مبتلا به اين بيماری دچار لر
زش غير ارادی اعضای بدن و معلوليت جسمی و حرکتی میگردد . فرد مبتلا به لقوه به تدريج اختلال در بلع غذا خوردن هم پيدا کرده و در صدايش هم ضعف پيدا ميکند ولی هوش و حواس فرد تا مراحل نهايی به قوت اوليه باقی ميماند بنابراين فرد ميتواند کار فکری انجام دهد ولی انجام کارهای جسمی به تدريج برايش سخت تر ميشود .

بيماری پاركينسون روش حركت شما را تحت تأثير قرار ميدهد و زمانی رخ ميدهد كه مشكلی برای سلول های خاص عصبی رخ دهد . بطور معمول اين سلولهای عصبی يك ماده شيميايی مهم به نام "دوپامين" ميسازند كه به قسمتيی از مغز پيامی را برای كنترل حركت صادر ميكنند . اين ماده به ماهيچه ها كمك ميكند كه به نرمی حركت كنند و آنچه شما از آنها ميخواهيد انجام دهند . در زمان ابتلا به پاركينسون اين سلول های عصبی شكسته ميشوند و دوپامين به ميزان كافی وجود ندارد و شما برای حركتهايی كه ميخواهيد انجام دهيد با مشكل مواجه ميشويد .

بيماری پاركينسون پيش رونده است . به اين معنی كه در طول زمان بدتر ميشود اما اين روند معمولاً به كندی و در طول ساليان رخ ميدهد البته درمان های خوب و مناسبی وجود دارد كه به شما برای داشتن يك زندگی كامل كمك ميكنند .

چه چيزی باعث بيماری ميشود ؟
هيچكس به درستی نميداند چرا اين سلول ها شكسته ميشوند اما دانشمندان با انجام مطالعات بسيار به دنبال پاسخ اين سوال هستند . آنها علل متحمل بسياری مثل افزايش سن و سموم موجود در محيط را بررسی ميكنند . بنظر ميرسد در بعضی افراد ، ژن های غير عادی باعث بيماری ميشود اما تاكنون مدرك كافی در اين زمينه وجود نداشته است .

نشانه های بيماری چه هستند ؟
4 نشانه اصلی بيماری عبارت هستند از :

1- رعشه : يعنی لرزش و ارتعاش بدن . رعشه بر دست ها ، بازوها ، پاها و سر شما موثر است .
2- خشكی عضلات
3- كندی حركات
4- مشكلاتی در تعادل و راه رفتن

افراد معمولاً در سنين 50 تا 60 سالگی این نشانه ها را بروز ميدهند اما در بعضی افراد اين مسئله زودتر آغاز میشود .

رعشه اولين نشانه ایی است كه شما متوجه اش میشويد و يكی از معمول ترين نشانه های بيماری است . گرچه همه افرادی كه به اين بيماری مبتلا هستند ، اين نشانه را ندارند و مهمتر از آن اين كه هر فرد مبتلا به پاركينسون لزوما اين نشانه را بروز نميدهد . رعشه اغلب در يك بازو يا پا و يا يك طرف بدن شروع ميشود و احتمالاً زمانی كه بيدار هستيد اما بازوها يا پای آسيب ديده را حركت نميدهيد بدتر ميشود . به عبارتی زمانی كه خوابيد و يا عضو مصدوم را حركت ميدهيد بهتر ميشود .

در طول زمان ، بيماری همه عضلات بدن را تحت تأثير قرار ميدهد و ميتواند باعث مشكلاتی مثل بلع مشكل و يا يبوست شود . در مرحله بعدی فرد مبتلا به بيماری چهره ای بی حالت پيدا ميكند و در صحبت كردن دچار مشكلاتی ميشود . بعضی افراد دچار كاهش مهارت های روانی (دمانس) ميشوند .

بيماری پاركينسون چگونه تشخيص داده ميشود ؟
پزشك شما سوالاتي راجع به وضعيت شما ، نشانه ها و وضعيت سلامت گذشته شما ميپرسد و آزمايش های عصب شناختی را انجام ميدهد . آزمايش عصب شناختی شامل سوالاتی است كه نشان دهنده ی ميزان عملكرد مناسب اعصاب شما است . به عنوان مثال ، پزشك حركت شما را بررسی ميكند ، قدرت عضلات و واكنش های شما را ميسنجد و بينايی شما را معاينه ميكند . در برخی موارد از شما ميخواهد كه دارويي را امتحان كنيد .

اثر بخشي و عملكرد دارو به وی كمك ميكند تا بفهمد كه شما مبتلا به بيماری هستيد يا نه . به علاوه او راجع به حال و حوصله شما نيز سوالاتی ميپرسد . البته هيچ آزمايش خون و يا تستی وجود ندارد كه به كمك آن پزشك به وجود و يا عدم بيماريی پی ببرد اما آزمايشاتی هست كه به پزشك كمك ميكند بيماری های ديگری را كه ميتواند باعث اين نشانه ها شود تشخيص دهد . به عنوان مثال ممكن است شما يك آزمايش MRI داشته باشيد تا احتمال سكته و تومور مغزی بررسی شود .

چگونه درمان ميشود ؟
در حال حاضر درمان خاصی برای پاركينسون وجود ندارد اما انواع مختلفی از داروها هستند كه ميتوانند نشانه ها را كنترل كنند و به زندگی آسان تر همراه با بيماری كمك كنند . اگر نشانه ها خفيف باشند ، نيازی به درمان نيست . پزشك شما ممكن است ارائه نسخه را به زمان بروز نشانه ها موكول كند و بعد در صورت بدتر شدن بيماری ميزان دارو را تغيير ميدهد .

بعلاوه ممكن است مجبور به مصرف چندين نوع دارو بصورت همزمان باشيد تا بيماری بطور كامل كنترل شود .
 
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

25-06-1393 12:01 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان