بررسی روابط دختر و پسردر ایران - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

بررسی روابط دختر و پسردر ایران
زمان کنونی: 30-05-1396،06:29 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yasna
آخرین ارسال: yasna
پاسخ: 2
بازدید: 365

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: بررسی روابط دختر و پسردر ایران
ارسال: #1
2 بررسی روابط دختر و پسردر ایران
پست‌ها: 712
تاریخ عضویت: 09 مرداد 1391
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
هریك از ما، در جدایی، فقط نیمه ای از انسان هستیم و همیشه، نگران آن نیم دیگر. موفقیت و سلامت روح و روان انسان و در طیفی گستردهتر، برخورداری از جامعهای طبیعی و قابل تحمل، حاصل تعاملات مثبت و رضایتبخشی است كه هر فرد، میتواند در زندگی اجتماعی خویش برقرار نماید. روابطی كه بر مبنای افكار و اهدافی مفید و سازنده بنا گردیده است و ضامنی برای دستیابی به بهترین امكانات موجود در زندگی به حساب می آید.


اگر این مقدمه را بپذیریم. حال این سؤال پیش خواهد آمد كه آیا صورت متفاوتی از این ارتباطات یعنی رابطه میان دختر و پسر نیز چنین كاركرد مثبتی دارد یا می تواند مسأله آفرین و آسیبزا باشد؟ از دیدگاه جوان امروز، فارغ از نوع جنسیت، ارتباط بین دختر و پسر، به لحاظ شناخت یا رسیدن به یك نقطه اشتراك و یا حتی منجر به ازدواج، مسالهای عادی و اجتنابناپذیر است. اما از سوی دیگر افراد جامعه، با چنین رابطهای گاه به گونهای قاطع، مخالفت و گاه با هزاران اما و اگر روبهرو می شوند.

مفهوم رابطه دختر و پسر ، یك مفهوم نسبی است . در طول رشد و تكامل انسان این ارتباط و تعامل بعنوان یك مرحله بسیار مهم و سازنده در فرآیند رشد هر انسانی بشمار می آید . اگر این رابطه به شكل سالم تعریف شود ، از بسیاری آسیب هایی كه كم و بیش در جامعه با آن مواجه هستیم ، بسیاری از نابسامانی های زندگی زناشویی ، فراوانی طلاق ها و زندگی های سرد بدون ارتباط و تعامل بعنوان یك عامل پیشگیری كننده عمل خواهد كرد و در نهایت به سلامت جامعه می انجامد .

چیزی كه مهم است این است كه اگر بخواهیم این رابطه را تعریف كنیم ، هرگز یك تعریف مطلق نخواهد بود . تعریف این رابطه قطعا باید در بستر فرهنگ باشد . یعنی مادامیكه در این فرهنگ و جامعه زندگی می كنیم ، این رابطه قطعا باید در چهارچوب معنی داری تعریف شود ، كه تا حدی التهابات و نیاز جوان را برآورده كند و هم در تعارض و درگیری با ارزش های مطلوب جامعه قرار نگیرد .
این پدیده از سه منظر قابل توجه و بررسی است؛ مقام توصیف، مقام تعلیل و مقام تجویز و توصیه. رابطه دختر و پسر نیز از هر سه منظر یادشده قابل بررسی و مطالعه است. در مقام توصیف می توان از وضعیت موجود روابط دختر و پسر توصیفات فراوان ارائه داد، كه این روابط گاه حتی به صورت نامطلوب وجود دارد.
در مقام تعلیل باید چرایی ارتباط دختر و پسرمورد بررسی قرار گیرد. تا بر اساس آن ببینیم كه در مقام تجویز چه باید كرد .روابط دختر و پسر، در همه موارد متكی به علاقیت و گزینش و به عنوان گزینه مطلوب نیست ، بلكه در بسیاری از موارد علل دیگری باعث ارتباط دختران و پسران می باشد. مثلا اگر د ر خانواده و یا دانشگاه و ... با محدودیت جدی مواجه باشد ، ممكن است از خانه بگریزد و به هر بزه و جرم تن در دهد و به روابط ناسالم در باندها كشانده شوند. این گونه ارتباطات بیش از آنكه دلیل داشته باشند، علت دارند.
از جمله نیازهای آدمی نیاز تعلق و محبت است اگر دختر و پسر دانشجویی با حضور در تشكل های دانشجویی دیگران او را نپذیرند و دوست نداشته باشند و این نیاز پاسخ مناسب نیابد (خلا عاطفی را هم به این مورد اضافه كنیم ) ممكن است به جنس مخالف پناه ببرد و از این طریق حتی اگر ناصواب باشد پاسخ بگیرد. اینجاست كه این ارتباط ، روابط دختر و پسر بیشتر علت دارد تا دلیل ، و اینجاست كه در آسیب شناسی روابط دختر و پسر حتما باید به این نكته كه این ارتباطات از كجا منشا گرفته و خاستگاه آن كجاست و در صورتی كه به عللی (مثلا خلاء محبت در خانواده، به رسمیت شناخته نشدن در خانواده، شكست در كنكور، فقر اقتصادی، سخت گیری پدر و مادر، عقده های روانی ایجاد شده در مدارس، خلاء ارایه الگوی مناسب، كم كاری مشاوران تربیتی و روان شناختی آموزش و پرورش و وزارت علوم، برخوردهای متحجرانه و ناپخته نیروهای مذهبی و ...) دختران به پسران و پسران به ارتباط با دختران پناه می آورند آن علل ریشه یابی شده و رفع شود. در غیر این صورت، تا علت هست معلول نیز وجود خواهد داشت.
دلایل روابط دختر و پسر
دلایلی همچون تحصیل و دادو ستد های علمی ، نیاز به طرح پرسش و پاسخ ، كمك گرفتن جزوات و منابع درسی ، جهات شغلی و فعالیت های مادی ، همكار شدن دختر و پسر و ... باعث می شود كه نتوان به طور كلی به عدم ارتباط كاری و سازمانی یا تحصیل زن و مرد و دختر و پسر حكم داد. البته این مدعا به معنای وجود هر گونه ارتباط لجام گسیخته در محل تحصیل ، دانشگاه و محیط كار نیست. ارتباط دختر و پسر در همه حوزه ها و مصادیقی كه به هویت انسانی بر می گردد ، در جهان امروز یك ضرورت است و در دفاع از آن می توان اقامه دلیل نمود. ارتباطی كه با آفت زدایی و آسیب شناسی لازم ، حدود و ثغور آن از كارتحصیلی ، به صورت قانونی و حقوقی ، مدون شود.
اما حداقل دلیل در ارتباط دختر و پسر و ضرورت آن ، رسیدن به نهاد خانواده از مجرای ازدواج است و این ارتباط البته مربوط به حوزه های هویت جنسی است. پس برای آسیب شناسی این روابط در حیطه های هویت جنسی، چند نكته قابل توجه اند:
اول: ارتباط دختر و پسر برای ازدواج، در صورتی كه شرایط ازدواج فراهم نباشد، از سویی باعث هدر رفتن انرژی دو فرد و مانع تحقق آرمان های بلند یك جوان می شود و از سوی دیگر مساله ساز بوده و ممكن است پس از پاسخ منفی یك طرف برای ازدواج، طرف دیگر دچار بحران روحی و فكری شود.
دوم: گر چه ازدواج امری لازم و ضروری است، اما به طی شدن مراحل عادی، شفاف و روشن ( نه ارتباطات مخفیانه و پنهانی) نیاز دارد، در غیر این صورت گاهی دختر و پسر فقط در دامی كه از سوی دیگری پهن گردیده می افتند. و ارتباط با جنس مخالف، جز استرس و نگرانی و خطر، چیزی برای او در پی ندارد.
سوم : ارتباط دختر و پسر حتی در حوزه های جنسی، ضرورت و لازم است و حداقل توجیه آن بقای نسل است، اما نكته اساسی آن است كه ارتباط و تذلزل جسمی دو جنس مخالف از هم ، فقط به یك فرد و یك جنس مخالف منحصر می گردد ، اگر شرایط ازدواج برای دختر و پسری فراهم نباشد ، ارتباط آنها در حیطه های جسمی، نگاه های مریض، حرف های نابجا و... باعث می شود اینگونه افراد حتی پس از ازدواج نیز به این عادات غلط و حركات نامعقول ادامه دهند، خود و دیگران را دچار خطر و بحران سازند.
چهارم : از جمله دلایل ارتباط دو جنس مخالف، وجود غریزه شهوت در آدمیان است. اما از تفاوت های انسان از حیوانات آن است كه انسان علاوه بر غرایز، دارای عقل، اراده، انتخاب، ‌اختیار و... است و این قابلیت را دارد كه غرایزش را تعدیل كند، كنترل نماید و جهت دهد. پس گر چه در حیطه هویت جنسی نیز ارتباط دختر و پسر مطلقا نفی نمی گردد، ولی به ارتباط بسیار محدود و حساب شده می رسیم كه بهترین مجرای آن در جامعه ما، نهاد خانواده است كه از مسیر ازدواج میسر می گردد. البته برای چنین اقدامی، دلایلی نیز وجود دارد. چنین ارتباطی نیاز بشری و غریزی و درونی است، شرط بقای نسل است، از نیازهای اساسی است .
دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
12-05-1391 02:54 ب.ظ
 
ارسال: #2
RE: بررسی روابط دختر و پسردر ایران
پست‌ها: 712
تاریخ عضویت: 09 مرداد 1391
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
عوامل زمینه ساز در ایجاد روابط نا سالم میان دختر و پسر
1- عوامل درونی و روانی2- عوامل اجتماعی: عوامل اجتماعی را به دلیل اهمیت خانواده به عنوان یك اجتماع كوچك و مهمترین اجتماع در رشد و تربیت افراد به دو بخش تقسیم می كنیم:
الف) عوامل خانوادگی ب) سایر عوامل اجتماعی
الف) عوامل خانوادگی: خانواده به عنوان اولین كانون رشد و تعالی جوانان در سعادت و شقاوت دختران و پسران نقش كلیدی دارد. اگر خانواده دارای شرایط و احوال خوبی باشد، در امر تعلیم و تربیت فرزند خود موفق خواهد بود. عواملی نظیر بیسوادی، نداشتن آگاهی كافی از روشهای تعلیم و تربیت و عدم ارتباط مناسب والدین با یكدیگر می تواند دلیلی برای بروز روابط ناسالم میان دختران و پسران باشد.
ب) سایر عوامل اجتماعی: علاوه بر عوامل خانوادگی تاثیرگذار بر روابط دختر و پسر، سایر عوامل اجتماعی نیز در سطحی فراتر بر روند رفتار و روابط آنان تاثیر می گذارد. بافت جامعه از لحاظ آداب و رسوم و عادات غالب مردم در قومیتهای مختلف و همچنین روابط مردم در طبقات مختلف جامعه، باعث ایجاد تفاوتها و چالشهای میان افراد شده و زمینه ایجاد روابط ناسالم را بوجود می آورد.
قرآن مجید کتاب انسان سازی است اسلام نیز برای مسأله روابط دختر و پسر طرح ، ایده و الگو ارائه نموده و آن در سوره قصص یافت می شود و با تأمل در ابعاد موضوع می توان برای شرایط حاضر نکات اساسی در تعامل و ارتباط دختر و پسر آموخت
در این داستانها بار هدایتی آنها مورد توجه است و باید غایات داستانها و جوهره آنها را یافت و سرلوحه زندگی قرار داد .
دیدگاه اسلام
به طور طبیعی زن و مرد به عنوان دو پیكره جامعه انسانی بهزندگی مشترك با یكدیگر نیازمندند . در شرع نیز به پیوند میان این دو سفارش بسیارشده است، از این رو اخلاقی ترین، معنوی ترین و انسانی ترین جلوه پیوند زن و مرد درازدواج تجلی پیدا می كند و هر نوع رابطه (جنسی) كه خارج از قانون ازدواج باشد،مشكلات متعددی را از لحاظ اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی به بار می آورد.
در جوامع غربی كه پایه های اخلاق دینی و مذهبی سست و ضعیف است، رابطه زن و مرداز چارچوب قوانین و هنجارهای موجود تجاوز می كند . به طوری كه ارتباط آزاد دختران وپسران به شكل طبیعی و غریزی جریان دارد و از اینجاست كه ریشه های فساد اخلاقی شكلمی گیرد و بنیاد اجتماعی جامعه بشری را متزلزل می كند.
اما اسلام چه حد و مرزی برای ارتباط بین زن و مرد قائل است؟
خداوند در قرآن( سوره نور آیه 26)می فرماید: زنان پلید برای مردان پلیدند و مردان پلید برای زنان پلید و زنان پاكبرای مردان پاك هستند و مردان پاك برای زنان پاك . اینان از آنچه درباره ی ایشان میگویند بركنارند ، برای آنان آمرزش و روزی نیكو خواهد بود.
از دیدگاه اسلام ارتباط دوستانه و صمیمی میان دو جنس مخالف فقط در چارچوب ازدواجمعنا دارد. البته حضور در اجتماع با رعایت موازین اسلامی و حفظ حجاب ظاهری و درونیدر عرصه های علمی و مشاركت های اجتماعی قابل قبول است. اما خارج از این چارچوب برایایجاد ارتباط ، اسلام ازدواج موقت یا دائم را توصیه می كند. از این رو در اسلامرابطه دوستی بین دختر و پسر معنا ندارد. اما به شرط رعایت ضوابط اسلامی منعی برایاین ارتباط نیست و چه بسا اینگونه ارتباطات زمینه ساز دوستی های فكری ، معنوی وعقلی هم بشود.
اما وقتی جوانان تن به ازدواج دائم نمی دهند و جامعه قدرت پذیرش ازدواج موقت ،بخصوص در مورد دختران را ندارد، برای پاسخ به نیاز جوانان و سر و سامان دادن بهرابطه دختر و پسران چه باید كرد؟
خداوند در ( آیه های 30- 31- 33 سوره نور) در همین باره می فرماید : به مردان با ایمان بگو دیده فرو نهند و پاكدامنیورزند كه این برای آنها پاكیزه تر است ، زیرا خدا به آنچه می كنند آگاه است و بهزنان با ایمان بگو كه دیدگان خود را از هر نامحرمی فرو بندند و پاكدامنی ورزند وزیورهای خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه از آن پیداست
و در ادامه می فرماید : كسانی كه وسیله ی زناشویی نمی یابند باید عفت ورزند تاخدا آنان را از فضل خویش بی نیاز گرداند
اساس هر نظمی در جهان به نظم در رابطه دو جنس مخالف بر می گردد. اگر این نظمبرقرار نشود جامعه به سوی انحطاط می رود. مشكل این است كه ما در بسیاری از مواردبخصوص در مورد مسائل اقتصادی از غرب الگو گرفته ایم كه این مورد موجب بسیاری ازناكامی های اقتصادی و فاصله طبقاتی و فقر در جامعه شده است، در حالی كه اگر موازینالهی و اسلامی در جامعه پیاده شود، شاهد این بحرانها نیستیم. یك جوان وقتی عدالتاسلام را ببیند، خودش می خواهد روابط آزاد نداشته باشد و این قید را با طیّب خاطر میپسندد. این یك اصل رهایی بخش است كه نباید با جنس مخالف ، ناسالم برخورد كنیم. درعین حال جامعه نیز باید بسترسازی كند تا شرایط ازدواج دائم فراهم شود. اما در یككلام برای حل بحران های اجتماعی ، راهی جز بازگشت به مبانی سنتی و سنت های اصیلدینی نداریم.
پیامد 1 اگر آمار نمرات دانش آموزان را بررسی كنیم به این نكته می رسیم كه افت تحصیلی در این چند ساله اخیر بسیار زیاد است كه یكی از پیامد های دوست دختر و یا دوست پسر داشتن است
پیامد دوم ، همانطور كه می دانیم دختران بسیار لطیف تر از پسران هستند . كشیده شدن این دوستی ها به درون مدارس راهنمای دخترانه ضربات جبران ناپذیری را به دانش آموزان دختر وارد می نماید و افسردگی دختران نوجوان را تشدید می كند.
عمده راهكارهای جلوگیری از خطرات و آفات عبارتند از:
1- رعایت بهداشت، نظافت و توجه به آرایش‌ها و پیرایش‌ها، خصوصا برای نسل جوان در اصل مطلوب و لازم است. دختر و پسر به جای اینكه خود را ارزان در معرض دید دیگران قرار دهند، می‌توانند با كسب توانایی‌های علمی، عقلی، روحی، قلبی و با ارائه آثار هنری، مقالات علمی، پیشرفت تحصیلی، تواناییهای رزمی و ... خود را مطرح نموده و با استحكام در جامعه ظاهر شوند. از راهكارهای آفت‌زدایی در تعامل بین دختر و پسر، توجه به نوع پوشش و آرایش و شیوه رفتار و مواجهه با دیگران است و سعی و تلاش بر اینكه خودشان را از طریق صحیح ثابت كنند و روابط سالم دو جنس را با حركات غلط تخریب نكنند.
2- در ارتباطات سالم بین دختر و پسر كه عمدتا مربوط به حیطه‌های هویت انسانی است، ضرورتی به ارتباط پنهانی و تنهایی نیست و برای پرهیز از آسیب‌ها، مناسب است كه تعامل علمی، شغلی و ضروری دختر و پسر در انظار و محافل عمومی باشد. حتی ارتباطات در حوزه هویت جنسی كه مقدمات ازدواج و زندگی مشترك باشد نیز باید با اطلاع خانواده‌ها و به صورت مشروع، صحیح و قانونی تعقیب شود.
3- از آنجا كه در فرهنگ ایرانی و در جامعه ما، دختر آسیب‌پذیرتر از پسر است، لذا عقل اقتضا می‌كند كه دختران احتیاط‌ها و دقتهای بیشتری را در تعامل با مردان و جنس مخالف حتی در حوزه‌های هویت انسانی داشته باشند. از سوی دیگر اگر دختران در امور تخصصی، فنی، علمی و ... جنس خودشان را ترجیح دهند (مثلا در صورت وجود پزشك زن، به پزشك مرد مراجعه نكنند) به صورت عمیقی به تثبیت هویت جنسی زنان و تقویت حضور زنان در عرصه‌های مختلف كمك كرده‌اند.
4- در مواردی كه ارتباط لازم و ضروری است، باید دختر و پسر از شرم افراطی، هیجان‌زدگی، پرخاشگری و افراط در معاشرت بپرهیزند و با شناخت واقعی از جنس مخالف و نیز با كنترل خونسردی و صلابت شخصیت، برخورد مبتنی بر احترام و اخلاق را با مراعات حدود شرعی از خود بروز دهند. البته كسب این توانایی و بلوغ در معاشرت، با تذكر، آموزش و تمرین این قابلیت، روزافزون می شود.
5- اگر روابط دختر و پسر می‌تواند مطلوب یا نامطلوب باشد، در مقابل مشاهده روابط نامطلوب در روابط دختر و پسر، سكوت، انفعال، بی‌تفاوتی و یا همراهی، خطرناك و حتی فاجعه‌انگیز است. حال آنكه باید فعال و حساس بود و برای حفظ خود و سلامت روحی خویش، در مقابل روابط ناصحیح دو جنس از مجاری صحیح، عكس‌العمل مناسب نشان دهیم. چه بسا فردی با تذكری به راه درست بازگردد.
6- دوستی‌های عمیق بین دختر و پسر كه به عشق منتهی و به ازدواج ختم می‌شوند، نمی‌توانند محصول روابط خیابانی و دوستی‌های اتوبوسی و دفعی بین دختر و پسر باشد. زیرا برای ازدواج و زندگی مشترك، شناختهای عمیق لازم است كه با این دوستی‌های ناصحیح بدست نمی‌آید. از این رو از اینگونه روابط به شدت باید پرهیز كرد.
7- دختران و پسران جوان كه می‌خواهند آگاهانه آینده زندگی خود را رقم بزنند و از سویی می‌خواهند منزوی و غیرفعال و غیراجتماعی نباشند، از هر گونه دام و خطر و آسیب بپرهیزند، چرا كه بی‌دقتی در ارتباط با جنس مخالف ممكن است به تحصیل، موقعیت شغلی، آبروی فرد، موقعیت اجتماعی و خانوادگی آسیب وارد كند. از این رو بهتر است مجموعه ارتباطات دختران و پسران با دیگران، سطح‌بندی و دسته‌بندی شود كه در یك تقسیم « دوگانه » به دو سطح قابل تقسیم است؛
اول، ارتباط با بستگان كه خود دو سطح دارد:
الف) ارتباط با محارم ب) ارتباط با غیرمحارمدوم، ارتباط با غیربستگان از جنس مخالف كه خود حداقل دو سطح دارد:
الف) روابط ضروری (مثل روابط شغلی، اداری، تحصیلی و...)
ب) روابط غیرضروری (مثل روابط دختران و پسران در كوچه، محله، پارك، سینما و ...)
نكته مهم آن است كه در تعیین حدود و شیوه تعامل بین دختر و پسر، باید به هر چهار سطح توجه داشته باشیم تا روابط صحیح از ناصحیح شناخته شوند. شاید بتوان ادعا نمود كه بخشی از روابط نا مطلوب دختر و پسر در جامعه ما، به فقدان اطلاعات صحیح نسل جوان از میزان مجاز بودن یا نبودن، سطوح مختلف افرادی كه درمقابل او هستند،‌عدم ارائه آموزش برای مواجهه با جنس مخالف و فقدان نهادهایی برای تربیت نمودن نسل جوان برای تعامل با دختران و یا پسران برمی‌گردد.
اگر پدر و مادر نوجوان همانند یك دوست مهربان و صمیمی،دوستانه و مشاورانه با جوان و نوجوانشان رفتار كنند و هرگز حریم دوستی، اعتماد متقابل و روابط صمیمی خارج نشوند می توانند به عنوان یك دوست صمیمی فرزندشان را از گزند آسیب های اجتماعی و روانی حفظ نمایند و دیگر در اجتماع ناهجناری و مشكلات حال حاضر را نخواهیم داشت.
طبق آماری كه ما از پرسشنامه استخراج نمودیم حدود 98% از جوانان لامردی این رابطه را قبول دارند و تمایل زیادی به جنس مخالف خود دارند.
حدود90% از شركت كنندگان نیازهای درونی خودشان را بطور كامل نمی شناسند .
40% از شركت كنندگان در برقرای ارتباط هدف مشخصی ندارند و حدود 35% از شركت كنندگان هم برای ارضاء نیارهای جنسی خود با جنس مخالفشان ارتباط بر قرار می كنند.
8% برای شناخت بیشتر برای ازدواج ارتباط بر قرار می كنند.
17% هم برای سرگرمی دست به دوستی های این چنین می زنند.
تقریباً همه شركت كنندگان نقش دوستان را در برقراری ارتباط مهم تر می دانستند
حدود 90% از شركت كنندگان هم بیشتر ترجیح می دادند كه دوستی شان پنهان و از طریق اینترنت باشد و 6% هم به رابطه از طریق تلفن تمایل داشتند.
آیا پسر و دختر فرق دارند؟
اگر فرق گذاشتن میان فرزندان بد است، باید بدانیم که بدتر از آن این است که انسان بین فرزندان به خاطر جنسیت (پسر و دختر) آنها تبعیض قائل شود . چرا که می بینیم براساس یک سنت جاهلی که از پیش از اسلام در میان مردم جاهل و بی فرهنگ جاهلی رایج بود، و فرزند دختر را برای خود ننگ و عار و مایه سرشکستگی به شمار آورده و زنده بگور می کرد، همچنان این سنت و عادت زشت و ناپسند گرچه از شدت آن کاسته شده و دیگر هیچ دختری مستقیما زنده بگور نمی شود، ولی هنوز در بسیاری از خانواده ها - حتی جامعه های متمدن و به خیال خود پیشرفته و فمینیست های امروزی که خود را به وجود آورنده قانون برابری و مساوات دختر و پسر - این سنت ناپسند با شکلهای متفاوت و به ظاهر متمدنانه وجود دارد و با تولد فرزند پسر بیشتر خوشحال می شوند تا تولد یک دختر! چنانکه خداوند متعال می فرماید:
«در حالی که هرگاه به یکی از آنها بشارت دهند دختر نصیب تو شده، صورتش (از فرط ناراحتی) سیاه می شود، و به شدت خشمگین می گردد».
اگر امروز فمینیستهای به اصطلاح متمدن برابری دختر و پسر را علم کرده اند، خداوند متعال هزار و چهار صد سال پیش به حقوق انسانی و اجتماعی دختر و پسر اشاره کرده و جایگاه هرکدام را بر اساس خلقت و توانائی جسمی و روحی و روانی و ... آنان تعیین کرده است . چرا که برابری ظاهری زن و مرد از نظر حقوق اجتماعی نه تنها دردی را دوا نمی کند، بلکه مایه سستی کانون خانواده و جامعه خواهد بود زیرا خالق دانا و توانا زن و مرد را قطع نظر از حقوق انسانی که برابرند، از لحاظ اجتماعی نسبت به جسم و کارآئی هرکدام وظیفه ای را تعیین کرده است .
ویل دورانت در این زمینه می نویسد:
«جسم زن امروزی در این میان چه تغییراتی یافته است؟ آیا روی گردان شدن از خانه و روی آوردن به کارخانه وضع او را بدتر ساخته است؟ به احتمال قوی چنین است . زن امروزی مانند مادر پزرگ خانه دار یا کشاورز خود سالم به نظر نمی رسد، رنگش پریده است و دوران بارداری و وضع حمل، که در نظر زن دهاتی اینهمه کوچک و حقیر است، در او با رنج و بیچارگی دائمی همراه است و ...».
اما اسلام با این روش سرسختانه مبارزه کرده و به مساوی بودن حقوق انسانی دختر و پسر دعوت کرده و این رفتار غی رانسانی را محکوم کرده و در آیه 59 سوره نحل می فرماید:
«به خاطر بشارت بدی که به او داده شده، از قوم و قبیله خود متواری می گردد، (او نمی داند) آیا او را با قبول ننگ نگه دارد، یا در خاک پنهانش کند؟! چه بد حکم می کنند» .
همچنین روایات زیادی که در این زمینه وارد شده است، معلوم می شود اسلام با این عادت و روش زشت جاهلی مبارزه کرده و پیروان خود را نه تنها به عدم فرق بین فرزند پسر و دختر دعوت کرده، بلکه فرزندان دختر را «حسنه » و فرزندان پسر را «نعمت » معرفی کرده که به عنوان نمونه طی حدیثی از امام صادق می خوانیم:
«البنات حسنات وء البنون نعمة، فالحسنات یثاب علیها و النعمة یة سال عنها» .
«دختران به منزله حسنه می باشند و پسران نعمت هستند . که خداوند برای حسنه و کار نیک ثواب می دهد و از مت بازخواست خواهد کرد» .
همچنین در حدیث دیگری می خوانیم:
«روزی به پیامبر خبر آوردند که خداوند به او فرزند دختری عطا فرموده است پیامبر به چهره اصحاب خود نگاه کرد و دید آنها ناراحت شدند فرمود: چرا ناراحت شدید خدا ریحانه ای به من داده که می بویم و روزی آن به عهده خداست »
دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
12-05-1391 02:55 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روابط محرم و نامحرم در جامعه دینی yasna 0 265 24-05-1391 09:06 ب.ظ
آخرین ارسال: yasna
  علت منع روابط آزاد میان زن و مرد چیست؟ yasna 0 265 24-05-1391 09:03 ب.ظ
آخرین ارسال: yasna

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان