با گیاهان آشنا شویم - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

با گیاهان آشنا شویم
زمان کنونی: 31-05-1396،10:56 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 192

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: با گیاهان آشنا شویم
ارسال: #1
8 با گیاهان آشنا شویم
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
● گل ساق عروس Echeveria glauca
گل ساق عروس از خانواده GRASSULACEAE است. خاک مناسب برای کاشت این گل، مخلوطی از خاک باغچه، کود دامی پوسیده، ماسه شسته و خاک رس با نسبت مساوی است. از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه باید هر ماه از کود محلول با غلظت دو گرم در لیتر استفاده شود. این گل به هوای خشک و خنک و همچنین مکانی آفتابی نیاز دارد. در زمستان باید در دمای ۱۰ـ ۵ درجه سانتیگراد استراحت کند. به هنگام آبیاری نباید مستقیماً روی برگهای ساق عروس آب ریخت. همچنین بین دو آبیاری باید صبر کنیم تا سطح خاک کاملاً خشک شود. تکثیر از طریق کشت بذر در اوایل بهار و قلمه در بهار و تابستان امکانپذیر است.
● شمشاد رسمی Euong mus cornutus guinguecornutus
نوع گیاه: درختچهٔ پهن برگ. شمشاد رسمی از خانوادهٔ CELASTRACEAE میباشد ارتفاع این درختچهٔ همیشه سبز حدود ۴ متر است در این گیاه برگها به رنگ سبز تیره با حاشیه سفید بوده و گل جنبهٔ زینتی ندارد. فرم تاج در شمشاد رسمی گرد یا بیضوی متراکم با بافت سنگین میباشد و قطری حدود ۲ متر دارد. میزان رشد این گیاه متوسط بوده و مکانهای آفتابی را میپسندد همچنین طالب خاکهای اسیدی تا قلیائی با زهکشی مناسب میباشد. از این گیاه در فضای سبز برای داربستها، پر چینها، فضاهای باریک گلدانهای بزرگ و کنار دربها استفاده میشود. تکثیر آن از طریق قلمه نیمه سبز خوابانیدن و کاشت بذر امکانپذیر است.
● گل مومی Chamelacium Uncinatum
گل مومی از خانواده MYRTACEAE و درختچهای بزرگ و گسترده است. این گیاه همیشه سبز با برگهای خطی و سهگوش به رنگ سبز تیره و گلهای ارغوانی، بنفش، صورتی، سفید یا قرمز به بلندی ۲ الی ۵ و گستردگی ۲ الی ۴ متر میباشد. گلهای این گیاه در فصل بهار و تابستان ظاهر شده و بهصورت گل شاخه بریده استفاده میگردد. گل مومی به مکانی پر نور و دور از تابش آفتاب گرم تابستان، کمپوست گلدانی فاقد آهک نیاز دارد. در فصل بهار و تابستان، خاک گلدان را باید با کود تعادلی مایع تقویت نمود. برای کاشت در فضای باز از خاک ماسهای خنثی تا کمی اسیدی دارای زهکش خوب و نسبتاً حاصلخیز استفاده نمائید. ضمناً آن را در مکانی کاملاً آفتابی بکارید. حداقل دمای قابل تحمل صفر درجه سانتیگراد است. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در بهار و یا قلمههای نیمه رسیده در فصل تابستان امکانپذیر است.
● زعفران زینتی Crocus sp
زعفران زینتی از خانواده IRIDACEAE است و زمان گلدهی آن بهار یا پائیز میباشد. این گیاه به مکانی آفتابی و خاکی دارای زهکشی خوب و نسبتاً مرطوب نیاز دارد. زعفران زینتی برای باغهای صخرهای و کاشت درون گلدان در منازل استفاده میگردد. عمق کاشت پیاز آن ۶ ـ ۵ سانتیمتر است. تکثیر زعفران زینتی از طریق کاشت بذر و یا تقسیم و کاشت پیاز تو پر در آخر تابستان ـ اول پائیز امکانپذیر است.
● گل قورباغهای Stapelia variegata
گل قورباغهای از خانواده ASCLEPIADACEAE است این گیاه دائمی و گوشتی دارای ساقههای سبز تیره و دندانهداری است که گاهی برگهای کوچکی روی آنها ظاهر شده و مجدداً میریزند. گل قورباغهای حداکثر ۱۰ سانتیمتر بلندی دارد و به محلی نیم سایه و خاک سبک با زهشی خوب نیاز دارد. گلها در تابستان و پائیز ظاهر میشوند و به شکل ستاره میباشند. این گلها در رنگهای مختلف و دارای لکههای زرد، ارغوانی یا قرمز مایل به قهوهای میباشند. حداقل دمای قابل تحمل برای گل قورباغهای ۱۱ درجه سانتیگراد است. ضمناً اگر گیاه دارای رشد خوبی باشد میشود بهار هر سال گلدان آن را عوض کرد بنابراین نیازی به کوددهی در طول سال نخواهد داشت. تکثیر از طریق کاشت بذر یا قلمههای سایه در بهار یا تابستان امکانپذیر است.
● زنجبیل شامی Inula hookeri
زنجبیل شامی از خانوادهٔ COMPOSITAE گیاهی دائمی با برگهای کشیده و گلهای زرد رنگ میباشد. زمان گلدهی زنجبیل شامی فصل تابستان است. حداکثر بلندی آن ۷۵ سانتیمتر میباشد و گستردگی آن گاهی به ۴۵ سانتیمتر میرسد. این گیاه به مکانی آفتابی و خاک سبک با زهکشی خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است. تکثیر از طریق کاشت بذر یا تقسیم بوته در بهار یا پائیز امکانپذیر است.
● دیفن باخیا ماکولاتا Dieffenbachia maculata
دیفن باخیا ماکولاتا از خانواده ARACEAE است. سطح برگهای اینگونه بهطور نامنظم به رنگهای سفید، کرم و سبز است. خاک مورد نیاز اینگونه، خاک برگ، پیت ماس یا خاک برگ سوزنی برگان مخلوط شده باشد. همچنین به مکانی پر نور دور از تابش مستقیم آفتاب نیاز دارد. در مورد آبیاری هیچوقت اجازه ندهید آب در زیر گلدان آن جمع شود. گلدان را با آب ولرم بدون املاح مرطوب نگهدارید ضمناً برای رشد به رطوبت بالای ۶۰ درصد نیاز دارد و در بهار و تابستان نیز باید خاک گلدان مرتب تقویت شود. حداقل دمای قابل تحمل برای دیفن باخیا ماکولاتا ۱۵ درجه سانتیگراد است. تکثیر از طریق قلمه سر شاخه و یا قطعات ساقه درون خاک با دمای ۲۵ درجه سانتیگراد امکانپذیر است.
● ارانتیس Eranthis hyemalis
ارانتیس از خانواده RANUNCULACEAE گیاهی است با ریشه غدهای و گلهای بدون دمگل و زرد رنگ که از اواخر زمستان تا اوایل بهار ظاهر میشوند. این گیاه به مکانی سایه، آفتاب، خاکی غنی از هوموس با زهکشی خوب و نهچندان خشک نیازمند است. شاخ و برگها در فصل تابستان از بین میرود. حداقل دمای قابل تحمل برای ارانتیس ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است. تکثیر از طریق کاشت بذر در پائیز یا تقسیم گیاه بلافاصله پس از پایان گلدهی و قبل از آنکه برگها خشک شوند امکانپذیر است.
● گل مخروطی Echinacea purpurea
گل مخروطی از خانواده COMPOSITAE گیاهی است دائمی با برگها و ساقههای کرکدار که بلندی نهائی آن به ۹۰ سانتیمتر میرسد. گلهای ارغوانی ـ صورتی آن دارای مرکز مخروطی شکل قهوهای رنگ بوده، در فصل پائیز ظاهر میشوند. گلهای مخروطی جاذب پروانهها هستند. این گیاه به مکانی آفتابی و خاکی غنی از مواد آلی با زهکشی خوب و نسبتاً مرطوب نیازمند است. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است. تکثیر از طریق تقسیم گیاه یا قلمههای ریشه در فصل بهار امکانپذیر است.
● اریترونیوم Erythronium revolutum
اریترونیوم از خانواده LILIACEAC گیاهی دائمی پیازی به بلندی ۲۰ الی ۳۰ سانتیمتر و گستردگی ۱۰ سانتیمتر میباشد. این گیاه برگهای بیضی شکل با خالهای قهوهای رنگ دارد و گلهای آن به رنگ صورتی ـ بنفش در اواسط بهار ظاهر میشود.
حداقل دمای قابل تحمل برای اریترونیوم ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است. این گیاه برای رشد به مکانی نیمه سایه و خاک غنی از هوموس که خوب زهکشی شده باشد نیاز دارد. ضمناً آب و هوای خنک برای این گیاه مناسبتر است. تکثیر اریترونیوم از طریق کاشت بذر در پائیز و تقسیم گیاه پس از اتمام گلدهی امکانپذیر است.
● عروسک پشت پرده Physalis alkekengi
این گیاه از خانواده SOLANACEAE میباشد. برگهای عروسک پشت پرده، سبز تخممرغی شکل و گلهای آن ستارهای شکل سفید میباشد. زمان گلدهی فصل تابستان است میوههای آن نارنجی ـ قرمز هستند که در فصل پائیز ظاهر میشوند. عروسک پشت پرده به مکانی آفتابی یا سایه و خاک با زهکش خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است. تکثیر عروسک پشت پرده از طریق تقسیم گیاه و تهیه قلمه چوب نرم در بهار امکانپذیر است.
● کوچولوی چشم آبی Nemophila Menziesii
کوچولوی چشم آبی گیاهی یکساله با رشدی سریع از خانوادهٔ HYDROPHY LLACEAE میباشد. این گیاه دارای برگهای سبز، خاکستری و گلهای کوچک و آبی رنگ است. زمان گلدهی اواسط بهار میباشد. کوچولوی چشم آبی به مکانی آفتابی، خاک حاصلخیز با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است. تکثیر از طریق کشت بذر در بهار یا اوایل پائیز در هوای آزاد امکانپذیر است.
● سانویتالیا Sanvitalia Procumbens Mandarin Orange
سانویتالیا از خانواده COMPOSITAE گیاهی یکساله با رشد سریع میباشد. البته این گیاه بهصورت خوابیده رشد میکند. در واقع بلندی آن ۱۵ و گستردگیاش به ۳۰ سانتیمتر میرسد.
برگهای سانویتالیا تخممرغی نوک تیز به رنگ سبز روشن و گلهای آن مینائی شکل و نارنجی رنگ با مرکز سیاه به قطر ۲/۵ سانتیمتر میباشند. زمان گلدهی اواخر تابستان است. سانویتالیا برای رشد به مکانی آفتابی، خاکی حاصلخیز با زهکش خوب نیاز دارد. در فصل تابستان باید نسبتاً مرطوب نگهداشته شود. تکثیر از طریق تهیه و کاشت بذر در بهار یا اول پائیز امکانپذیر است.
● میزاب دم گربهای قرمز Veronica spicata, Rotfuchs
سیزاب دم گربهای قرمز از خانواده SCROPHULARIACEAE گیاهی دائمی با برگهای سر نیزهای شکل و کرکدار میباشد. سنبلههای بلند آن شامل گلهای صورتی پر رنگ میباشد که در تابستان ظاهر میشوند.
این گیاه به بلندی ۳۰ تا ۶۰ و گستردگی ۴۵ سانتیمتر است.
سیزاب دم گربهای قرمز به مکانی آفتابی و خاک با زهکش خوب نیاز دارد.
حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵ ـ درجه سانتیگراد است.
تکثیر از طریق تقسیم گیاه در بهار یا پائیز و یا تهیه قلمه در فصل تابستان امکانپذیر است.

[b]منبع:

فصلنامه جهان گل
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

18-06-1391 01:13 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارزش و محاسبه کارایی مصرف آب گیاهان زراعی در چهار محصول استراتژیک Friga 0 246 18-06-1391 01:29 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
5 گلها و گیاهان زینتی در خانه Friga 0 177 18-06-1391 01:20 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
13 گیاهان پوششی Friga 0 172 18-06-1391 01:08 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
5 انتخاب بستر مناسب گام مهم در جهت تکثیر قلمه گیاهان باغی و زینتی Friga 0 187 17-06-1391 09:49 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان