بانكداري اسلا‌مي در ميانه راه - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

بانكداري اسلا‌مي در ميانه راه
زمان کنونی: 28-06-1396،05:17 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 280

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: بانكداري اسلا‌مي در ميانه راه
ارسال: #1
بانكداري اسلا‌مي در ميانه راه
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh
بانك اسلامي موسسه‌اي پولي و مالي است كه سعي دارد با استفاده از عقود اسلامي و قراردادهاي مورد رضايت اسلام، معاملات موردانتظار از بانك را ارايه دهد، و در عين حال، جنبه‌هايي مانند عدالت و اخلاق اسلامي را نيز مورد توجه قرار دهد. به تعبير ديگر، در بانك اسلامي قراردادها براساس حقوق اسلامي تنظيم مي‌شود، نرخ‌ها به صورت عادلانه تعيين مي‌شود و اخلاق و رفتار كارمندان بانك با مشتريان و مشتريان با كاركنان بانك براساس موازين اخلاق اسلامي شكل مي‌گيرد
بر اين اساس، بايد مطالعه جامعي در خصوص عقود مختلف صورت گيرد و متناسب با نياز مشتريان بانك، چه از جانب سپرده‌گذاران و چه از جانب دريافت‌كننده‌هاي تسهيلات و چه از جانب استفاده‌كنندگان از خدمات بانكي، بهترين گزينه‌ها را از ميان عقود اسلامي، برگزيده و در بانك‌به‌كار گرفته شود. براي قيمت‌گذاري نيز بايد پايبندي به موازين شرعي همواره مدنظر باشد، در واقع، شريعت مقدس اسلام در مقام قيمت‌گذاري كالا و خدمات در شرايط عادي جامعه، منطق بازار و تشخيص خبرگان را مي‌پذيرد.
به اين معنا كه كالا و خدمات مختلف بايد در يك شرايط رقابتي سالم عرضه شود و هر قيمتي كه مورد اقبال مردم قرار گرفت، آن قيمت عادلانه‌ترين قيمت است. همچنين اگر كارشناسان و خبرگان پس از بررسي كالا و يا خدماتي را قيمت‌گذاري كردند، اين قيمت‌گذاري از ديدگاه اسلام بهترين قيمت محسوب مي‌شود.
از زاويه اخلاق نيز، احترام به حقوق مشتري، تنظيم قراردادها به شكلي كه حقوق متقابل را رعايت كند و احترام به وقت و هزينه و فرصت مشتري را در نظر گيرد از جمله ويژگي‌هايي است كه در بانكداري اسلامي موردتوجه است.
در نگاهي منصفانه پيرامون بانكداري جاري در كشور، نه مي‌توان به صورت افراطي اظهار كرد كه نشاني از بانكداري اسلامي در نظام بانكي كشور وجود ندارد و نه با ذوق‌زدگي مي‌توان گفت كه آنچه در نظام بانكي كشور اجرا مي‌شود دقيقاً‌همان چيزي است كه بانكداري اسلامي در نظر دارد. واقعيت اين است كه نظام بانكداري كشور، هنوز در ميانه راه قرار دارد، به اين معنا كه قوانين بانكداري كشور به لحاظ فقهي و شرعي با اشكال مواجه نيستند، زيرا در زمان تصويب قوانين بانكداري اسلامي هم شوراي نگهبان انطباق اين قوانين با شرع مقدس اسلام را تاييد كرد و هم مراجع آن زمان اين قوانين را تاييد كردند. البته اين به معناي آن نيست كه بهتر از اين نمي‌شد قوانين را وضع كرد، بلكه بايد توجه داشت كه همواره امكان ايجاد وضعيت مطلوب‌تر وجود دارد و مي‌توان با مطالعه مجدد و بازنگري، از عقود ديگري در قانون بانكداري بدون ربا استفاده كرد كه پيش از اين به هر دليل، قانون‌گذاران به آن توجه نداشته‌اند. به عنوان مثال در خصوص سپرده‌ها مي‌توان سيستمي را طراحي كرد كه سود معين براي آن در نظر گرفته شود و به اين وسيله وجوه كساني را كه به دنبال سود معين از بانك هستند، جذب كرد. كما اين كه مي‌توان از سپرده‌هايي استفاده كرد كه براساس وكالت خاصي طراحي شده‌اند تا منابع سپرده‌گذاران در پروژه‌ها و طرح‌هاي خاصي به كار گرفته شود و سود آن پروژه‌ها پس از كسر حق‌الوكاله به سپرده‌گذاران پرداخت شود.اين نوع سپرده‌ها براي افرادي كه ريسك‌پذيرند و حاضرند در سود فعاليت‌هاي خاص‌ اقتصادي مشاركت كنند، جذاب است.
از منظر اعطاي تسهيلات نيز مي‌توان از عقودي چون عقد استصناع، قرارداد سلب و يا خريد فروش آن استفاده كرد، بنابراين در حوزه قانون مي‌توان قراردادها و عقود اسلامي را يافت كه با عمليات بانكي تناسب دارد ولي در‌حال حاضر در قانون بانكداري اسلامي ما لحاظ نشده است. از زوايهء آيين‌نامه‌ها نيز هنوز در نظام بانكداري كشور خلاءهاي زيادي وجود دارد. در واقع تنگ‌نظري‌هايي در تنظيم آيين‌نامه‌ها به چشم مي‌خورد كه بيانگر استفاده نكردن از ظرفيت‌هاي كامل عقود در تنظيم آيين‌نامه‌هاست. به طور مثال، عقد فروش اقساطي مي‌تواند خيلي گسترده‌تر از وضعيت حاضر آن در آيين‌نامه‌ها، مطرح شود. پيرامون عقد جعاله نيز مي‌توان گسترده‌‌تر از آنچه در آيين‌نامه‌ها آمده، عمل كرد. به طور مثال، هزينه‌هاي استفاده از خدمات مراكز آموزشي مانند دانشگاه‌آزاد، مراكزدرمان همانند بيمارستان‌ها، مراكز خدمات رفاهي و تفريحي همانند شركت‌هايي كه در زمينه جهانگردي فعاليت مي‌كنند را با استفاده از جعاله مشمول دريافت خدمات بانكي قرار داد. البته، آيين‌نامه‌اي كه براي جعاله داده شده تنگ‌نظرانه است و به همين دليل، بسياري گمان مي‌كنند از جعاله بايد تنها در تعمير مسكن استفاده كرد. از اين رو لازم است آيين‌نامه برخي از عقود مورد بازنگري مجدد قرار گيرد و با توجه به نيازهاي امروز جامعه بازنويسي شود.
شيوه اعطاي تسهيلات نيز از جمله مواردي است كه بايد مورد بازنگري مجدد قرار گيرد. در بانك‌هاي كشور تنها اعطاي تسهيلات عادي انجام مي‌شود و اين در حالي است كه در بانكداري امروز دنيا، شيوهء اعطاي تسهيلات عادي در حال منسوخ شدن است و اغلب بانك‌ها به روش اعطاي تسهيلات از طريق اعتبار در حساب جاري، روي آورده‌اند كه از سرعت عمل بالايي برخوردار است اما اعتبار در حساب جاري در بانكداري ايران به تازگي در حال مطرح شدن است و كارت‌هاي اعتباري هنوز در صف شوراي پول و اعتبار قرار دارند.
با توجه به موارد ذكر شده، در زمينه‌هاي قانون، آيين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي اجرايي و روش‌هاي اعطاي تسهيلات و ارايهء خدمات بايد بازنگري كرد تا از وضعيت ميانه‌اي كه بر محقق كردن نظام بانكداري اسلامي حاكم است خارج شده و با گام‌هاي بلند به اهداف نهايي بانكداري اسلامي نايل آييم.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

26-08-1390 01:46 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بانكداري نوين Friga 0 231 26-08-1390 12:06 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان