این لیمویی که میبینید زرد نیست !!! - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

این لیمویی که میبینید زرد نیست !!!
زمان کنونی: 17-09-1395،03:57 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 153

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: این لیمویی که میبینید زرد نیست !!!
ارسال: #1
این لیمویی که میبینید زرد نیست !!!
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
[عکس: 1359342314.jpg]

وقتی لیمو رو از نزدیک می بینید به نظر زرد میاد . این لیمو های تو عکس هم زرد به نظر میان . ولی این زرد کجا و اون زرد کجا ... !
زردی یک لیمو وقتی از نزدیک بهش نگاه می کنید از نوع " سابتراکتیو " یا کاهشی هست , به این معنی که سطح لیمو تمام طول موج های مغناطیسی مرئی (برای انسان) رو جذب می کنه به جز طول موج مربوط به رنگ زرد . یعنی حدود پانصد و هفتاد نانومتر !!! پس از بین تمام طول موج ها , فقط موج های با طول موج حدود پانصد و هفتاد منعکس می شند به چشم ما .

اما صفحه ی مانیتور کامپیوتر , لپ تاپ , گوشی یا هر چیزی که دارید باهاش این عکس رو می بینید اصولا نمیتونه رنگ زرد تولید کنه . در واقع تمام مدل های "سی ار تی" و" ال سی دی" و ... فقط سه رنگ آبی قرمز و سبز تولید می کنند . زردی که شما می بینید یک زرد دروغیه ؛ و به خاطر اینه که خیلی آسون میشه مغز رو گولش زد . smile
یک سری سلول ها هستند که با عنوان سلول های مخروطی یا cone cells شناخته میشن . این سلول های تخصصی شبکیه حاوی رنگ دانه هستند و به طول موج های مختلف حساسند . سه نوع سلول مخروطی داریم که هر کدوم بیشترین حساسیت رو به یکی از رنگ های آبی سبز و قرمز دارند. دقت کنید سلول تخصصی برای زرد ( یا موج پانصد و هفتاد نانومتر) وجود نداره.اما ما زردی رو تشخیص میدیم چون طول موج زرد بین طول موج قرمز و سبزه ؛ یعنی هنگام مواجه شدن با زردی هر کدوم از سلول های متخصص قرمز و سبز مقداری تحریک میشند و پالس هایی به مغز میفرستند..رو حساب تجربه مغز این پالس ها رو زرد ترجمه میکنه . و هم چنان این سوال فلسفی باقی میمونه که آیا "زرد" من با "زرد" تو یجوره ؟ البته علم به جواب هایی رسیده و محققین دانشگاه هاروارد میگن رنگ کاملا شخصیه .

پس تمام کاری که یه مانیتور باید بکنه اینه که یه کوچولو قرمز و یه کوچولو سبز بفرسته.از اونجایی که پیکسل های کامپیوتر انقدر ریز هستند که از هم قابل تشخیص نیستند مغز همون تجربه قبلی رو حس میکنه . یعنی تحریک جزئی سلول های قرمز و سبز.. و ما زرد می بینیم .

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

08-11-1391 07:54 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.