اهميت فاصله سني - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

اهميت فاصله سني
زمان کنونی: 19-09-1395،09:22 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: yari
پاسخ: 3
بازدید: 272

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: اهميت فاصله سني
ارسال: #1
2 اهميت فاصله سني
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
آخرین ویرایش در 15-11-1390 01:28 ب.ظ توسط darya
چه كنيم كه خانواده اي با دوام و مستحكم داشته باشيم؟

اين سؤالي اساسي است كه هر جواني در آستانه ازدواج مصمم به يافتن پاسخ آن
است ،گرچه پاسخگويي به آن بعد از ازدواج هم داراي اهميت است.
جالب است كه بدانيم جواب شرع ، عقل ، علم و عرف به اين سؤال يكسان است.
و آن يك كلمه يعني " كفو همديگر بودن " است.
كفو هم بودن دوهمسر يعني تناسب، هم شأني و هم طرازي و در اصطلاح عرف يعني باهم جور بودن.

ازدواج پيوند بين دو انسان و دو خانواده است كه اجزاء اصلي و اساسي آن ، زن ومرد مي باشند و هر قدر بين اين اجزاء و عناصر هماهنگي ، تناسب و سنخيت بيشتري باشد، آن پيوند استوارتر ، مستحكم تر، پرثمرتر و لذت بخش تر خواهد بود.
و به تعبير "فلسفه السنخيه عله الانضمام" ، سنخيت و همتايي سبب جذب و پيوند
است .

به عكس ، هر چه اين تناسب و هماهنگي كمتر باشد، زندگي سست تر، تلخ تر، كم ثمرتر و ناپايدارتر خواهدبود.
علم و تجربه گوياي آن است كه علت اساسي بيشتر ناهنجاري ها و ناسازگاري هاي زندگي زناشويي ، عدم تناسب و ناهماهنگي بين زن و شوهر است، بنابراين شناخت اموري كه موجب هماهنگي و تناسب بين زوجين است ضروري و لازم مي باشد و به هيچ وجه نبايد اين مسئله را به بعد از ازدواج موكول كرد.

يكي از امور مسئله تناسب و هماهنگي در سن زوجين است. لزوم تناسب سني از اطلاق آياتي مثل " فانكحوا ما طاب لكم من النساء " همسري مورد پسند و دلنشين انتخاب كنيد، استنباط مي شود.همچنين در روايات اسلامي به صراحت ، هم كفو بودن مطرح شده است.
پيامبر اسلام مي فرمايد: با همسان و هم شأن خودازدواج كنيد.مي توان گفت اسلام معيار و دلايل هماهنگي در سن را به عقل و عرف و علم سپرده است.
اگر فرد به تجارب فراوان و واقعيت هاي موجود در جامعه و استدلال هاي علمي دراين مسئله نظري بيفكند

به راحتي پي خواهد برد كه همسر دلنشين و مورد پسند همسري استكه داراي هماهنگي و تناسب سني باشد.قابل توجه است كه كفو هم بودن از نظر سن، تفاوت در سن است نه تساوي ؛
زيرا اين تفاوت در آفرينش مرد و زن در مورد سن بلوغ قرار داده شده است.در مطلب ذيل ابعاد مسئله مورد نظر از ديدگاه علم و عرف مورد بررسي قرار گرفته است:
فاصله سني مناسب ميان زن و شوهر را مي توان 4-3 سال در نظر گرفت.البته اين بدان معنا نيست كه اگر يكي دو سال به اين سنين افزوده و يا از آن كاسته شود، حتماًنبايد ازدواجي انجام گيرد.شايد بتوان گفت كه اگر تمام زمينه ها بررسي شده باشد ومشكل خاصي ديده نشود،

مي توان فاصله سني را به ديده اغماض نگريست، ولي در عين حال بهترين و مناسب ترين فاصله سني 4-3 سال است. طبيعي است كه اگر ساير شرايط ، مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمي تواند موفق باشد.
بارها با خانواده هايي مواجه مي شويم كه فاصله سني زوجين حتي به 25، 20،15، 13سال و سال هاي بين اين ارقام بالغ مي شود و با يكديگر مشكلات عديده اي دارند .
ما دراينجا به بررسي معايب ازدواج هايي مي پردازيم كه فاصله سني بين زن و شوهر در آنها زياد است.

1) مشكل عدم درك مطلوب يكديگر وجود فاصله سني زياد موجب آن مي شود كه زن وشوهر نتوانند به خوبي يكديگر را
درك نمايند.فردي با داشتن بيست سال سن بيشتر ،طبيعي است كه مي تواند از تجارب بيشتري برخوردار باشد يا لااقل مي تواند چنين حساسي داشته باشد.لذا اين مسئله زمينه اي فراهم مي كند كه شخص ارزش لازم را به نظرات فرد
كوچكتر ندهد يا طرف مقابل بيش از اندازه احساس كوچكي نمايد و هميشه درحال اضطراب و تشويش باشد و بالاخره از اداره زندگي درمانده شود و همين مورد زمينه عدم تفاهم را به وجود مي آورد كه خود سبب پديد آمدن مشكلاتي عظيم در روابط زناشويي خواهد شد.اينان اغلب در وضع و موقعيتي هستند كه توافق روحي ندارند و نمي توانندمسائل و مواضع يكديگر را درك كنند.

2) عدم تناسب در تواناييهاي جسمي وقتي كه فاصله سني بين زن و شوهر زيادباشد، هر يك در دوره اي از زندگاني به سر مي برند كه به لحاظ قوت و توان با همسرخود تفاوت هاي عمده دارند. مثلاً زني كه هفده سال دارد ، در دوران جواني به سر ميبرد و همسر او كه در 35 سالگي است، به مرز ميان سالي نزديك شده است. يكي غالباً فعال است و ديگري زودتر خسته و در اوقاتي منفعل مي شود، گاه اين خستگي و انفعال ازطرف همسر جوان به خوبي مورد تجزيه و تحليل قرار نمي گيرد و به حساب كم كاري گذاشته مي شود، يا به عنوان شانه خالي كردن از زير بار مسئوليت مطرح مي گردد، و وقتي كه بااين عنوان طرح مي نمايد، طبيعي است كه طرف مقابل احساس ناراحتي مي كند و ممكن است اين امر عاملي براي برانگيختگي او شود و در نتيجه محيط امن خانه تبديل به فضايي ناامن و غير قابل تحمل شود.در حالي كه مرد قصد شانه خالي كردن از مسئوليت را ندارد ولي از طرف همسرش متهم به تنبلي و بي مسئوليتي مي شود و از آنجا كه در چنين مواردي مرد تنبلي را نمي پذيرد، مجادلاتي در مي گيرد.

3) انعطاف پذيري كمتر فرد بزرگتر وقتي دو جوان با يكديگر زندگي مي كنند ،به دليل جواني انعطاف پذيري بيشتري
دارند.فرد در سنين پايين تر چون نهال جوان است،امكان تغيير فراواني را دارد.اما درختان ، مجال كمتري براي تغيير باقي گذاشته اند.همين امكان تغيير و تحول است كه ما را به ياد كلام گهربار پيامبر اسلام (ص)
مياندازد كه فرمود :
بيشتر كساني كه به من ايمان آوردند، جوانان بودند.وقتي كه دو نفر جوان با هم ازدواج مي كنند ، براي دست يافتن به سازگاري تلاش ميكنند به نظر همديگر توجه مي كنند و خود را طوري تطبيق مي دهند كه مورد پسند ديگري واقع شوند و بدين ترتيب رضايت طرف مقابل را جلب نمايند، حال آنكه با افزايش سن،انعطاف آدمي كاهش مي يابد و همين امر در زندگاني مشترك معضل آفرين است.

4) پيدا شدن سوءظن گاه وجود فاصله هاي سني زياد باعث مي شود كه زوجين سوءظن هايي نسبت به
يكديگر پيدا كنند و ممكن است حتي نتوانند دلايلي هم براي اين گونه افكار ارائه نمايند.

5) عدم ارضاي غرايز يكي از اهداف ازدواج ، ارضاي غرايز است و اين خود ميتواند عامل مؤثري در تداوم زندگي خانوادگي باشد.
اما در سنين بالا، به لحاظ غريزي افول مي نمايد، به نحوي كه زوجين نمي توانند موجبات رضايت يكديگر را در روابط زناشويي به نحو مطلوب تأمين نمايند و همين امر ممكن است موجبات درگيري را فراهمآورده ، محيط خانواده را متشنج
كند.اين مسئله در موارد چشمگيري به بروز افسردگي درزنان جوان مي انجامد و در برخي از زناني كه خويشتندار و باتقوا نباشند، گرايش به انحرافات و لغزشها ديده مي شود.

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

14-11-1390 09:44 ب.ظ

ارسال: #2
RE: اهميت فاصله سني
پست‌ها: 306
اعتبار: 45
حالت من: انتخاب نشده
خب به نظرتون اگه دختر از پسر سه ،چهار سال بزرگتر باشه اشكالی داره؟؟؟؟؟؟؟

دور باشـــــــــــ
اما نزديكـــــــــــــــــــــــ من...!!!
من از نزديكـــــــــــ بودن هــــای دور ميترســـــم...!!!
14-11-1390 10:02 ب.ظ

ارسال: #3
RE: اهميت فاصله سني
پست‌ها: 98
اعتبار: 12
حالت من: انتخاب نشده
دوست داشتن که سن نمیشناسه
فرقی هم نمی کنه دختر بزرگ باشه یا پسر
من یه دوستی دارم که خانومش 2سال بزرگتره از خودش ولی مشکلی ندارن

تقصیر دلم چیست اگر روی تو زیباست

حاجت به بیان نیست که از روی تو پیداست

من تشنه یک لحظه تماشای تو هستم

افسوس که یک لحظه تماشای تو رویاست ...
23-01-1391 08:05 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.