اهرام مصر را چگونه ساختند؟ ... - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

اهرام مصر را چگونه ساختند؟ ...
زمان کنونی: 29-06-1396،04:35 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: قاصدك جون
آخرین ارسال: قاصدك جون
پاسخ: 1
بازدید: 166

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: اهرام مصر را چگونه ساختند؟ ...
ارسال: #1
اهرام مصر را چگونه ساختند؟ ...
پست‌ها: 88
تاریخ عضویت: 20 اسفند 1391
اعتبار: 5
حالت من: انتخاب نشده
اهرام مصر را چگونه ساختند؟ ...
معمايي که پاسخ‌هاي فراواني را پيش روي خود ديد اما هيچکدام را مناسب و در خورد خود نيافت. اما پس از گذشت سال‌ها،‌محققي نروژي پاسخ اين معماي قديمي و حل نشدني را ارائه کرد که...
به گزارش ميراث آريا، نحوه ساخت و ماندگاري اهرام ثلاثه مصر، مدت زمان درازي است که فکر و انديشه باستان‌شناسان، پژوهشگران و مصرشناسان را به خود مشغول ساخته است.
معمايي که پاسخ‌هاي فراواني را پيش روي خود ديد اما هيچکدام را مناسب و در خورد خود نيافت. اما پس از گذشت سال‌ها،‌محققي نروژي پاسخ اين معماي قديمي و حل نشدني را ارائه کرد که پاسخي شايسته به چگونه ساخته شدن اهرام بزرگ مصر بود.
از مدت‌ها پيش دو سوال عمده در خصوص وزن و سنگيني سنگ‌هاي به کار رفته در ساختمان اهرام ثلاثه ذهن محققان را به خود مشغول کرده و آنها را دچار سردرگمي کرده بود. سئوالاتي که طرح‌ آن، سال‌ها باستان‌شناسان را در مورد چگونگي بنا شدن اين سازه‌هاي عجيب با خود همراه کرده بود: مصريان چگونه مي‌دانستند که اين سنگ‌هاي عظيم را دقيقا در چه نقطه‌اي قرار دهند؟ و چگونه يک معمار مي‌توانست با استفاده از 10 هزار نيروي کاري از سواد بي بهره بودند، اين طرح‌هاي دقيق را جز به جز به انجام برساند؟
اين سئولات و پرسش‌هايي از اين دست، دغدغه‌هايي بودند که ذهن جستجوگر دانشمندي همچون اوله جي بايرن، استاد معماري دانشکده علوم و تکنولوژي دانشگاه نروژ را در زماني که روي هرم برزگ خوفو در جيزه مطالعه مي‌کرده را به خود مشغول ساخته بودند.
هرم خوفو که آنرا هرم کياپس نيز مي‌نامند از جمله اهرامي بود که در حدود 2.3 ميليون سنگ به وزن کلي هفت ميليون تن در آن به کار رفته ارتفاعي 146 متري داشته و از بلندترين هرم‌هايي بود که در حدود چهار هزار سال پيش بنا شده بود.
آنچه که بايرن موفق به کشف آن شد بسيار ساده بود. وي در بررسي‌هاي خود دريافت که مصريان روشي کاملا پيشرفته را براي ساخت اهرام ابداع کرده بودند. آنها با اختراع شبکه‌هاي ساختماني، سيستم اندازه گيري سازه‌هاي را از خود بنا جدا کرده و سپس فشاري را روي آن ايجاد مي کردند. عملي که در علم امروز به آن مهندسي يا معماري مي‌گويند.
وي پس از مطالعه روي سي هرم باستاني مصر موفق به کشف راه حلي بسيار دقيق در روش مهندسي مصريان باستان شد که به موجب آن، مصريان مي‌توانستند به بلندترين با مرتفع‌ترين نطقه اهرام و با نهايت دقت دست پيدا کنند.
بايرن توانست با کاوش و طراحي نحوه ساخت اين هرم نه تنها اسناد و مدارکي امروزي از آن را به دست آورد بلکه، روش ساخت تمامي اهرام مصر در دوره‌هاي مختلف را نيز ثبت کند.
به اعتقاد بايرن، پيدا کردن روش معماران مصر باستان در ساخت اهرام اين توانايي را به وي داد تا علاوه بر کشف ابعاد مهم ساختمان يک هرم، ساختماني امروزي را با روش و اندازه‌گيري‌هاي شناخته شده در مصر قديم طراحي کرده و بسازد.
کارشناسان معتقدند، اگر اصول اثبات شده در تحقيقات بايرن درست باشد، باستان‌شناسان به نقشه‌اي جديد دست پيدا خواهند کرد که نشان مي‌دهد اهرام مصر مجموعه‌اي از سنگ‌هاي سنگين و عظيم الجثه و بدون ساختاري خاص نبوده اند بلکه ساختماني يکپارچه و با زوايا و مهندسي دقيقي بوده اند
عزیزم:
پوستت را میشکنند
تا بهتر شکسته شوی
گردوی کوچک من
انچه که سیاه میشود
روی تو نیست
دستان ان هاست

یادت باشد که همیشه و همه جا یادم باشیheart24-12-1391 05:16 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رابطه بین اهرام و اعتقاد مصریان قاصدك جون 0 140 24-12-1391 05:07 ب.ظ
آخرین ارسال: قاصدك جون

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان