انواع هورمونها - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع هورمونها
زمان کنونی: 29-05-1396،02:07 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: amirb
پاسخ: 2
بازدید: 276

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: انواع هورمونها
ارسال: #1
انواع هورمونها
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
هورمونها از نظر ترکیب شیمیایی به سه دسته تقسیم میشوند :

هورمونهای پپتایدی Peptide : که میتوانند پپتاید ساده باشند یا گلیکوپپتاید . یک هورمون پپتایدی ساده در بدن انسان مثل انسولین و هورمون گلیکوپپتایدی مثل FSH و LH .

پـپتایدها (از واژهٔ یونانی πεπτίδια بمعنی : گواردنی کوچک ، گوارَک) بسپارهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی تشکیل شده‌اند . پیوند بین هر اسیدآمینه با اسیدآمینهٔ بعدی پیوند آمید یا پیوند پپتایدی نامیده میشود . پروتئینها ، مولکولهای بس‌ پپتایدی‌ای و یا حتی چند زیرواحد بس‌پپتایدی ، موسوم به ساختار نوع چهارم هستند . تمایز بین آنها در این است که پپتایدها رشته‌هایی کوتاه و بس‌پپتایدها/پروتئینها رشته‌هایی بلند از اسیدآمینه هستند .

پیوند پپتایدی یک پیوند شیمیایی بین دو مولکول است که گروه کربوکسیل یک مولکول با گروه آمین مولکول دیگر واکنش میدهد ایجاد میشود و به این وسیله یک مولکول آب آزاد میشود (سنتز آبدهی) و معمولاً بین دو اسیدآمینه برقرار میشود . پیوند پپتایدی بین دو اسیدآمینه‌ است . اگر تعداد اسید آمینه‌هایی که به یکدیگر متصل میشوند کم باشد به آن "الیگو پپتاید" میگویند و اگر تعداد اسیدآمینه‌هایی که به یکدیگر متصل میشوند زیاد باشد به آن "پلی پپتاید" میگویند . اگر وزن مولکولی یک زنجیره پپتایدی کمتر از ۱۰۰۰۰ باشد به آن "پلی پپتاید" میگویند و اگر بیشتر از این باشد به آن پروتئین میگویند .

هورمونهای استروئیدی : که از کلسترول منشا میگیرند مثل هورمونهای جنسی (استروژن ، تستسترون) .

هورمونهای آمینی : که فقط از یک اسیدآمینه یکروزین تشکیل یافته‌اند که شامل هورمونهای تیروییدی و هورمونهایی میباشند که از قسمت مرکزی غده فوق کلیوی ترشح میشوند و عبارتند از دوپامین ، آدرنالین و نورآدرنالین .

نحوه حمل و انتقال هورمون در خون :
آن دسته از هورمونهایی که در آب محلولند در خون حل شده و آزادانه در خون میگردند . مثلا هورمون انسولین که آزادانه در خون حل شده و انتقال مییابد ولی هورمونهایی که در آب محلول نیستند ، مثل هورمونهای تیروئیدی و استروئیدی به یکی از پروتئینهای خون باند شده و به کمک آن حمل میگردد . در کبد ، پروتئینی ساخته میشود به نام SBG (پروتئین باند شونده به هورمونهای جنسی) که این پروتئین به هورمونهای جنسی چسبیده و آنها را حمل میکند .

این عمل باعث میشود که این هورمونها از طریق کلیه دفع نگردند زیرا جنس این هورمونهای استروئیدی بوده و فسفولیپیدهای غشای سلولهای کلیه حل شده و به نفرون ریخته شده و به نفرون ریخته شده و از طریق ادرار دفع میگردند ولی وقتی که یک پروتئین به این هورمونها باند شود ، دیگر قادر به عبور از غشای سلولهای کلیه نبوده و دفع نمیگردند . همچنین در اثر باند شدن پروتئین به این هورمونها ، هورمون اثر دراز مدتی میتواند در بدن داشته باشد . البته چسبندگی هورمون به پروتئین حمل کننده خود یک ترکیب ناپایدار است و در مواقع لازم هورمون از پروتئین حمل کننده جدا میشود .

نحوه تاثیر هورمونها :
لازمه تاثیر هورمون به سلول هدف وجود گیرنده یا رسپتور در سلول هدف است . این گیرنده‌ها در سلول هدف میتوانند غشایی باشند یا داخل سلولی . هورمونهایی که میتوانند از غشا عبور کنند (هورمونهای تیروییدی و استروییدی) گیرنده‌شان در داخل سلول است ولی هورمونهای پپتایدی و هورمونهایی که از قسمت مرکزی غده فوق کلیوی ترشح میشوند ، قادر به عبور از غشای سلول نیستند . در نتیجه گیرنده آنها در غشای سلول قرار دارد .

زمینه‌های قابل بحث در ترشح هورمون :

ریتم‌های تنظیمی بیولوژیک

ریتم Ultradian :
مثل ریتم تنظیمی هورمون GNRH ، که تنظیم ترشح این هورمون در فواصل زمانی کوتاه (چند دقیقه تا چند ساعت) انجام میگیرد و در حقیقت نبضهای ترشحی وجود دارد . یعنی تنظیم به نحوی است که هورمون دقایقی ترشح میگردد و چند ساعت ترشح نمیشد .

ریتم Circadian :
یعنی تنظیم ترشح به صورت شبانه‌روزی است مثل هورمون رشد که نحوه تنظیم به این ترتیب است که 70% هورمون رشد موقع شب و هنگام استراحت و 30% آن موقع روز ترشح میگردد .

ریتم Infradian :
مثل هورمونهای جنسی پرندگان که ریتم ترشحی به صورت سالانه است . در پرندگان با طولانی شدن طول روز مقدار هورمونهای جنسی بالا میرود و حیوان جفت یابی میکند و یا هورمون تیروکسین در انسان که میزان ترشحش در زمستان زیاد و در تابستان کم است .

عوامل موثر در تنظیم ترشح هورمون

سیستم کنترل فیدبک (Feed Back) :
در این نوع تنظیم مخصوص , کار هورمون بر روی ترشح هورمون اثر میگذارد . مثل هورمون انسولین و اثرش روی قند خون . انسولین قند خون را کم میکند . با کم شدن قند خون ترشح هورمون انسولین کاهش مییابد .

سیستم کنترلی فیدفوروارد (Feed Forward) :
عاملی که روی ترشح هورمون اثر میکنند اثرش را به صورت یک طرفه دیکته میکند مثل هورمون تیروکسین و اثر سرما روی آن . با سرد شدن هوا میزان ترشح هورمون تیروکسین افزایش مییابد ولی سرمای هوا و هورمون تیروکسین با هم حلقه فیزیکی تشکیل نمیدهند .

تنظیم گیرنده‌های هورمون :
اهمیت تنظیم گیرنده‌های هورمون به همان اندازه تنظیم خود هورمون میباشد . مثلا نوعی بیماری دیابت وجود دارد به نام دیابت غیر وابسته به انسولین که در آن کمبود هورمون انسولین وجود ندارد بلکه کمبود گیرنده‌های انسولین مطرح است . جنس گیرنده‌ها هم از پروتئین است و گیرنده‌ها هم نیاز به تنظیم دارند . بطوری که اگر در بدن قسمتی وجود داشته باشد که نیاز به هورمون خاص بیشتری دارد آن قسمت گیرنده‌های هورمونش افزایش مییابد .


 
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

07-07-1393 12:01 ب.ظ
 
ارسال: #2
RE: انواع هورمونها
پست‌ها: 3
تاریخ عضویت: 18 اسفند 1395
اعتبار: 0
حالت من: انتخاب نشده
پودر سفیده تخم مرغ خالص- 100% وارداتی
پودر سفیده تخم مرغ خالص- 100% وارداتی


دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید


18-12-1395 11:39 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  در آغوش گرفتن مرگ با اعتیاد به هورمونها Friga 0 152 14-03-1392 10:24 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  انواع تمرینات هوازی (Aerobic) Friga 0 166 26-01-1392 04:23 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان