انواع مدل کدینگ در ASP. NET 2.0 - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

انواع مدل کدینگ در ASP. NET 2.0
زمان کنونی: 16-09-1395،03:43 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 16
بازدید: 721

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: انواع مدل کدینگ در ASP. NET 2.0
ارسال: #1
8 انواع مدل کدینگ در ASP. NET 2.0
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
انواع مدل کدینگ در ASP. NET 2.0
پس از عرضه ASP.NET 2.0 ، تغییرات گسترده ای در خصوص نحوه کدینگ برنامه های‌ وب ایجاد گردید . پیاده کنندگان برنامه های وب که از فناوری فوق برای پیاده سازی برنامه های وب استفاده می نمایند ، می بایست با این تغییرات و دستاوردهای آن به خوبی آشنا شوند تا بتوانند برنامه هائی را ایجاد نمایند که ظاهر و باطن آنها با استفاده از آخرین فناوری های موجود پیاده سازی شده باشد .
به دلیل اهمیت این موضوع بر آن شدیم که در سه مقاله جداگانه با گزینه های موجود برای کدینگ یک صفحه وب آشنا شویم و به چندین پرسش اساسی در این رابطه پاسخ دهیم . در اولین بخش ، پس از بررسی اجمالی برخی نکات اولیه و مهم که بیشتر جنبه یادآوری دارد به بررسی انواع مدل کدینگ در ASP.NET 2.0 خواهیم پرداخت .

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:10 ب.ظ

ارسال: #2
RE: انواع مدل کدینگ در ASP. NET 2.0
یادآوری !

پیاده کنندگان برنامه های وب که از فناوری ASP. NET برای تولید محتویات پویا استفاده می کنند ، برای پیاده سازی برنامه های خود می توانند از ابزارهای مختلفی استفاده نمایند . در اکثر وب سایت های بزرگ برای تولید برنامه های وب از ویژوال استودیو استفاده می گردد . این ابزار پیاده سازی حرفه ای ، شامل مجموعه ای غنی از ابزارهای طراحی ، امکانات گسترده جهت اشکال زدائی و تسهیلات کمکی مناسب در زمان کدینگ است .
ویژوال استودیو ، همچنین ازمدل code-behind حمایت می نماید که در آن کد از تگ ها و سایر علائم نشانه گذاری موجود در یک صفحه وب تفکیک می گردد .
برای ایجاد یک برنامه در ویژوال استودیو ۲۰۰۵ به دو پتانسیل سطح بالا نیاز است :

کمپایلر که مسئولیت بررسی کد نوشته شده و ترجمه آن به یک کد سطح پائین تر را برعهده دارد ( در این مورد خاص ، ترجمه به IL ) .

IDE ( برگرفته شده از Integrated Development Environment ) که به پیاده کنندگان امکان نوشتن کد مورد نیاز برای ایجاد یک برنامه وب را می دهد .
برای پیاده سازی یک برنامه وب ASP.NET ، بکارگیری ویژوال استودیو دات نت یک الزام نیست و پیاده کنندگان می تواند برای کدینگ برنامه خود از یک برنامه ویرایشگر ( نظیر notepad ) نیز استفاده نمایند .
در زمان پیاده سازی یک برنامه وب ، ارائه تسهیلات لازم برای کدینگ از جمله خواسته های مشترک تمامی پیاده کنندگان است تا آنان بتوانند صرفنظر از میزان توانمندی ، سرود خلاقیت خود را آنچنان که بایسته و شایسته است به گوش مخاطبان برسانند . شاید به همین دلیل باشد که ویژوال استودیو دات نت برای پیاده کنندگان برنامه های وب ASP.NET ، به عنوان اولین گزینه ابزار پیاده سازی مطرح می گردد .

با جداسازی ابزارهای پیاده سازی و کمپایلر ها این امکان در اختیار پیاده کنندگان گذاشته شده است که هر یک از ابزار مورد علاقه خود برای پیاده سازی برنامه های وب ASP.NET استفاده نمایند و در ادامه اقدام به ترجمه آن نمایند .
به همراه دات نت کمپایلرهای متعددی ارائه شده است :

کمپایلر ویژوال بیسیک ( فایل vbc.exe )

کمپایلر #C ( فایل csc.exe )

کمپایلر JScript ( فایل jsc.exe )

کمپایلر #J ( فایل vjc.exe )

در صورتی که قصد استفاده از برنامه های مترجم فوق را بطور دستی داشته می باشیم ، می توان آنها را از طریق خط دستور فعال کرد . کمپایلرهای فوق در آدرس c:\[WinDir]\Microsoft.NET\[Version] قرار دارند که در آن WinDir ، دایرکتوری محل نصب سیستم عامل ( نظیر c:\windows ) و Version شماره نسخه دات نت نصب شده بر روی کامپیوتر است ( نظیر v2.0.50215 ) .
استفاده از کمپایلرهای دات نت بطور دستی توصیه نمی گردد چراکه در چنین مواردی می بایست فایل مورد نظر جهت ترجمه و سایر اسمبلی های مورد نیاز را مشخص نمود . همچنین لازم است تمامی برنامه را ترجمه و یا هر صفحه را بطور جداگانه ترجمه نمود . برای پیشگیری از این نوع مسائل جانبی و مشکل ساز ، اکثر پیاده کنندگان از امکانات حمایتی تعبیه شده برای ترجمه صفحات در ویژوال استودیو استفاده می نمایند .
در ASP.NET 1.x ، ویژوال استودیو تمامی صفحات وب را در یک اسمبلی DLL ترجمه می کرد . در ویژوال استودیو ۲۰۰۵ ، رویکرد فوق تغییر یافته است و به ASP.NET اجازه داه می شود که برای هر صفحه در اولین مرتبه دستیابی ، ترجمه را انجام دهد . سیاست فوق باعث شده است که سرعت اشکال زدائی افزایش یافته و پیاده کنندگان بتوانند وب سایت هائی پیاده سازی نمایند که در آنها صفحات وب با زبان های مختلفی نوشته شده باشند .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:10 ب.ظ

ارسال: #3
انواع مدل کدینگ

برای کدینگ صفحات وب و سرویس های وب می توان از دو مدل مختلف استفاده کرد :

Inline code : این مدل به صفحات کلاسیک ASP نزدیک تر است و در آن تمامی کد به همراه تگ های Html در یک فایل aspx . ذخیره می گردد . کد مورد نیاز در یک و یا چندین بلاک اسکریپت قرار می گیرد . با قرار دادن کدها در یک بلاک اسکریپت ، در صورتی که در محیط ویژوال استودیو کار می کنیم همچنان امکان استفاده از پتانسیل هائی نظیر اشکال زدائی و IntelliSense ، تعامل با رویدادها و استفاده از برنامه های جانبی وجود خواهد داشت . این مدل به سهولت قابل استفاده است چراکه همه چیز در یک پکیچ نگهداری می گردد و برای کدینگ صفحات وب ساده مناسب است .

code-Behind : در این مدل هر صفحه ASP.NET در دو فایل جداگانه نگهداری می گردد. اولین فایل که به فایل markup موسوم است شامل تگ های Html و تگ های کنترل های مختص ASP.NET است که دارای انشعاب aspx . است . دومین فایل ، شامل کد مورد نیاز با توجه به اهداف عملیاتی یک صفحه وب است . این فایل با توجه به این که از چه زبانی برای نوشتن کدها استفاده شده است دارای انشعاب متفاوتی خواهد بود . به عنوان نمونه در صورتی که برای کدینگ از زبان VB.NET استفاده شده باشد ، انشعاب این فایل vb . و در صورتی که از زبان #C استفاده شده باشد ، انشعاب آن cs. خواهد بود . مدل فوق سازماندهی بهتری را ارائه می نماید و بخش رابط کاربر را از منطق برنامه نویسی مجزا می نماید . این وضعیت خصوصا” در مواردی که قصد پیاده سازی صفحات وب پیچیده را داشته باشیم ، بسیار مفید و موثر خواهد بود . در ویژوال استودیو ۲۰۰۵ پیاده سازی مدل code-behind تغییر یافته است ولی فلسفه کلی کار با نسخه های قبلی تا حدود زیادی مشابه است .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:11 ب.ظ

ارسال: #4
در NET 1.x. ابزار طراحی استفاده شده برای پیاده سازی ، نوع مدل کدینگ را مشخص می کرد . در ویژوال استودیو شما دارای آزادی عمل در خصوص انتخاب هر یک از گزینه های فوق می باشید . زمانی که یک صفحه وب جدید را به وب سایت خود اضافه می نماید ، با انتخاب و یا عدم گزینش Place Code in Separate File می توان در این رابطه تصمیم گرفت .
در یک پروژه و یا برنامه وب می توان از دو مدل فوق استفاده کرد . شکل ۱ ، نحوه عملیات فوق را نشان می دهد ( انتخاب گزینه Web site و در ادامه Add New Item )

[عکس: ASPNET2-Coding-01.jpg]

مثال
برای آشنائی بیشتر با روش Inline code و یا code-Behind یک نمونه مثال را با یکدیگر بررسی می نمائیم .
روش کدینگ Inline code : همه چیز در یک فایل و با نام TestInlineCode.aspx خلاصه شده است. کد زیر نحوه انجام این کار را نشان می دهد .

روش Inline code : فایل TestInlineCode.aspx

<%@ Page Language=”VB” %>

<script runat=”server”>
Protected Sub Button1_Click(ByVal sender As Object, ByVal e As System.EventArgs)
Label1.Text = “Current time: “ & DateTime.Now.ToLongTimeString()
End Sub
</script>

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” >
<head id=”Head1″ runat=”server”>
<title>Test Page</title>
</head>
<body>
<form id=”form1″ runat=”server”>
</asp:Label>

nClick=”Button1_Click” Text=”Button” />
</form>
</body>
</html>

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:11 ب.ظ

ارسال: #5
روش code-behind :

در این مدل از دو فایل استفاده شده است : فایل TestCodeBehind.aspx که شامل تگ های html و تگ های کنترل های مختص ASP.NET است و بخش رابط کاربر برنامه را تشکیل می دهد و فایل TestCodeBehind.aspx.vb که حاوی کد مورد نیاز صفحه وب با توجه به اهداف عملیاتی است .
کد زیر محتویات فایل TestCodeBehind.aspx را نشان می دهد .

روش code-behind : فایل TestCodeBehind.aspx

<%@ Page Language=”VB” AutoEventWireup=”true“ CodeFile=”TestCodeBehind.aspx.vb” Inherits=”TestCodeBehind” %>
<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” >
<head id=”Head1″ runat=”server”>
<title>Test Page</title>
</head>
<body>
<form id=”form1″ runat=”server”>
</asp:Label>

nClick=”Button1_Click” Text=”Button” />
</form>
</body>
</html>

کد زیر محتویات فایل TestCodeBehind.aspx.vb را نشان می دهد .

روش code-behind : فایل TestCodeBehind.aspx.vb

Partial Class TestCodeBehind
Inherits System.Web.UI.Page
Protected Sub Button1_Click(ByVal sender As Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Label1.Text = “Current time: “ & DateTime.Now.ToLongTimeString()
End Sub
End Class
در کلاس صفحه ( TestCodeBehind ) ، تمامی متدهای صفحه تعریف می گردند .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:12 ب.ظ

ارسال: #6
جمع بندی

مدل code-behind برای صفحات پیچیده ترجیح داده می شود.

با این که مدل inline code برای صفحات کوچک ، فشرده و مناسب تر به نظر می آید ولی همزمان با رشد کد و Html برای بسیاری از پیاده کنندگان راحت تر است که با دو بخش فوق بطور جداگانه سروکار داشته باشند .

در مدل code-behind با توجه به این که دقیقا” مشخص می گردد که چه کلاسی ایجاد شده است و از چه namespace استفاده شده است ، شاهد شفافیت بیشتری در کد خواهیم بود.

در مدل code-behind می توان این امکان را در اختیار یک طراح وب قرار داد که صرفا” بخش رابط کاربر را ایجاد و یا تصحیح نماید ، بدون این که لازم باشد وی به کد برنامه دستیابی داشته باشد .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

ارسال: #7
روش های ترجمه در ASP.NET 2.0

ASP.NET به همراه خود یک مدل ترجمه را ارائه داده است که در آن اسمبلی ها به صورت پویا ترجمه می گردند . برنامه همواره به عنوان یک نسخه ترجمه شده ( با هدف افزایش کارآئی ) اجراء می گردد .
ASP.NET از سه روش مختلف برای ترجمه برنامه های وب استفاده می کند :

Classic precompilation : این مدل ترجمه همزمان با عرضه اولین نسخه ASP.NET ارائه گردید . در این روش ، بخش هائی از وب سایت نظیر فایل های code-behind و هر نوع اسمبلی مرجع ترجمه و بخش هائی دیگر نظیر فایل های حاوی تگ (فایل های aspx . ، و ASMX ) در زمان اجراء و همزمان با اولین مرتبه درخواست ، بطور پویا ترجمه می شوند . از مدل فوق صرفا” به همراه مدل code-behind سنتی که در آن صفحه واقعی از کلاس پایه ترجمه شده به ارث رسیده باشد ، می توان استفاده کرد.
در روش فوق ، فایل های code-behind به اسمبلی ترجمه و در دایرکتوری bin / قرار می گیرند و فایل های aspx . بر اساس نیاز و درخواست ترجمه می شوند .

Dynamic compilation : این مدل ترجمه همزمان با عرضه اولین نسخه ASP.NET 2.0 ارائه گردید و در آن برنامه به همراه تمامی تگ ها و فایل های کد منبع بر روی سرویس دهنده وب بکارگرفته شده و ASP.NET بطور کامل ترجمه را به صورت پویا و on the fly انجام می دهد . ایجاد تغییرات در فایل های حاوی تگ ها و یا فایل های کد منبع به صورت on the fly از مهمترین ویژگی های روش فوق است . در چنین مواردی ، برنامه بطور اتوماتیک و پس از بروز هر گونه تغییر ترجمه می گردد .
با توجه به این که ترجمه پویا همزمان با اولین درخواست انجام می شود ، همواره برای پاسخ به اولین درخواست پس از اعمال تغییر در کد مدت زمان بیشتری نسبت به درخواست های بعدی صرف خواهد شد .

Site precompilation : در ASP.NET 2.0 یک مدل جدید برای ترجمه precompilation ارائه شده است که اجازه می دهد تمامی وب سایت را به باینری ترجمه کرد .
در این روش می بایست قبل از بکارگیری یک پروژه در ابتدا آن را بطور کامل ترجمه نمود . در این مدل تمامی فایل های code-behind ، صفحات aspx . ، فایل های Html ، منابع گرافیکی و سایر عناصر موجود در back-end به یک و یا چندین اسمبلی قابل اجراء ترجمه می گردند . مدل فوق ، دارای بالاترین سطح کارآئی و امنیت است ولی امکان تغییر محتویات وب سایت در زمان فعال بودن سایت را نمی دهد . این مدل ، برای سایت هائی که فرکانس بهنگام سازی آنها اندک است و خواستار امنیت بالائی می باشند مناسب است .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

ارسال: #8
در زمان ایجاد یک وب سایت جدید ، ASP.NET به صورت پیش فرض گزینه Dynamic compilation را انتخاب می نماید . این بدان معنی است که تمامی کد و صفحات به عنوان فایل های حاوی کد و تگ بر روی سیستم فایل سرویس دهنده وب ذخیره می گردند و ASP.NET بطور اتوماتیک آنها را ترجمه خواهد کرد . در چنین مواردی ، پاسخ به اولین درخواست نیازمند صرف زمان بیشتری است تا ASP.NET بتواند تمامی صفحه را ترجمه نماید .
برای site precompilation ، می بایست از یک ابزار جداگانه با نام aspnet_compiler.exe جهت ترجمه برنامه وب استفاده کرد. کمپایلر فوق در دایرکتوری Microsoft .NET Framework قرار دارد و می بایست در ابتدا از آن بر روی ماشین تست و پیاده سازی استفاده کرد و در ادامه خروجی را بر روی ماشین عملیاتی بکار گرفت .
کمپایلر فوق چندین فایل را در دایرکتوری مقصد ایجاد می نماید . در صورتی که دقیق تر محتویات یکی از فایل های aspx . را بررسی نمائیم ، مشاهده خواهیم کرد که فایل فوق حاوی هیچگونه تگ مفیدی نمی باشد و صرفا” شامل اطلاعات زیر است :

“This is a marker file generated by the precompilation tool, and should not be deleted!”

تمامی کد واقعی و تگ ها به باینری ترجمه و در دایرکتوری Bin قرار داده می شوند . پس از این کار می توان محتویات و ساختار دایرکتوری ایجاد شده را بر روی ماشین مقصد بکار گرفت و دایرکتوری فوق را به عنوان دایرکتوری مجازی پیکربندی تا شرایط اجرای برنامه فراهم گردد .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

ارسال: #9
مفهوم page class در ASP.NET

پس از درخواست یک صفحه ASP.NET از سرویس دهنده و به منظور پاسخ گوئی به کاربران، می بایست در سمت سرویس دهنده پردازش های متعددی صورت پذیرد . کدی که در سمت سرویس دهنده اجراء می گردد منحصرا” کدی نیست که توسط پیاده کننده ایجاد شده است . در مقابل ، ASP.NET در زمان اجراء یک و یا چندین کلاس را که دقیقا” عملیات مورد نظر را انجام خواهد داد تولید و ترجمه می نماید .
یک صفحه ASP.NET به عنوان یک unit اجراء و شامل عناصر سمت سرویس دهنده موجود در صفحه ( نظیر کنترل ها ) و کد مربوط به event-handlers است که توسط پیاده کننده نوشته شده است . پیاده کنندگان مجبور نیستند که صفحات را از قبل به اسمبلی ترجمه نمایند . ASP.NET بطور پویا صفحات را ترجمه و آنها را در اولین مرتبه ای که توسط یک کاربر درخواست می گردند ، ترجمه می نماید . در صورتی که در صفحه و سایر منابع مربوط به آن تغییراتی ایجاد شده باشد ، صفحه بطور اتوماتیک مجددا” ترجمه می گردد .
کلاس و یا کلاس هائی که توسط کمپایلر ایجاد می گردد به نوع کدینگ ( مدل Inline code و یا code-behind ) بستگی دارد .

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:13 ب.ظ

ارسال: #10
مدل Inline code

در این مدل ، تگ ها و عناصر سمت سرویس دهنده به همراه کد مربوط به event-handler در یک فایل با انشعاب aspx . قرار می گیرد . کمپایلر یک کلاس جدید را که مشتق شده از کلاس page و یا یک کلاس پایه سفارشی تعریف شده توسط خصلت Inherits دایرکتیو Page@ را تولید و ترجمه می نماید .
مثلا” در صورتی که دارای یک صفحه وب ASP.NET با نام SamplePage1 در فهرست ریشه برنامه وب باشیم ، یک کلاس جدید با نام ASP.SamplePage1_aspx از کلاس Page مشتق می گردد . برای صفحات موجود در فولدرهای برنامه ، از نام فولدر به عنوان بخشی در نام کلاس تولید شده استفاده می گردد . کلاس تولید شده شامل تعاریف کنترل های موجود در صفحه aspx .، کد های سفارشی و event handlers است .
پس از تولید صفحه ، کلاس ایجاد شده به یک اسمبلی ترجمه و پس از استقرار در application domain ، امکان اجرای آن به منظور تولید خروجی مورد نظر جهت ارسال برای مرورگر فراهم می گردد . در صورتی که در صفحه تغییراتی داده شود که بر روی کلاس تولید شده تاثیر بگذارد ( نظیر افزودن کنترل های جدید و تغییر در کد ) ، کلاس ترجمه شده غیرمعتبر شده و یک کلاس جدید ایجاد می گردد .
شکل ۱ ، مدل توارث برای page class در صفحات وب ASP.NET که از مدل inline code ( یا تک فایل ) استفاده می کنند را نشان می دهد .

[عکس: aspnet2-coding-2.jpg]

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

15-05-1391 07:13 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان