امان از دست فراموشي - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

امان از دست فراموشي
زمان کنونی: 03-07-1396،07:05 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Armin 2afm
آخرین ارسال: Armin 2afm
پاسخ: 1
بازدید: 69

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: امان از دست فراموشي
ارسال: #1
امان از دست فراموشي
پست‌ها: 1,079
تاریخ عضویت: 29 آذر 1391
اعتبار: 51
حالت من: انتخاب نشده
براي همه ما بارها اتفاق افتاده كه نام يا نشاني دوستانمان را هم به خاطر نياوريم. ممكن است مدت ها به فكر فرو رويم تا به ياد آوريم كه به تازگي چه روزي فلان وسيله را خريديم. اين موارد اختلال در عملكرد حافظه را نشان مي دهد كه تحت تأثير عوامل مختلف ممكن است به وجود بيايد.
اين عوامل هر چه باشد، آنچه براي ما پيش آمده، اين است كه نتوانسته ايم به اطلاعاتي كه مطمئن از دانستن آنها هستيم، دست پيدا كنيم. به عبارتي حافظه نتوانسته به اطلاعاتي كه قبلا ذخيره كرده ايم، دسترسي پيدا كند. معضلي كه همه آن را با عنوان فراموشي مي شناسيم فراموشي به علل مختلفي ممكن است اتفاق بيفتد.
تحقيقات نشان مي دهد اكثر فراموشي هاي عادي روزمره مربوط به مراحل حافظه هستند. وجود مشكل در هر يك از مراحل، يادآوري اطلاعات را با مشكل مواجه خواهد كرد. مراحل حافظه رمزگرداني، ذخيره و بازيابي هستند. مرحله رمزگرداني با سپردن اطلاعات به حافظه اتفاق مي افتد.
در مرحله نگهداري اطلاعات در حافظه و يا در مرحله بازيابي اطلاعات. خطاي حافظه در هر يك از اين مراحل مشكل فراموشي را به بار خواهد آورد. چنانچه خطايي در مرحله رمزگرداني يا سپردن اطلاعات به حافظه اتفاق بيفتد، در واقع به اين معني است كه حافظه شرايط لازم براي رمزگرداني اطلاعات به نحو مناسب را نداشته است. ممكن است كمبود توجه حين سپردن اطلاعات به حافظه عامل اين خطا باشد.
ما زماني كه مي خواهيم مطلبي را به حافظه خود بسپاريم، به آن توجه مي كنيم. توجه ما رمزگذاري و سپردن آن را به حافظه امكان پذير مي كند. ما خيلي از مطالبي را كه مي شنويم، اما به آن توجه نمي كنيم، فراموش مي كنيم. به عبارتي تنها مطلبي كه مورد توجه ما قرار مي گيرند، به حافظه سپرده مي شوند.
زماني كه خطا در مرحله اندوزش اتفاق مي افتد، به اين معني است كه اطلاعات به شيوه درست و كاملي ذخيره نشده اند يا در جاي مناسب خود قرار نگرفته اند.
يكي از عواملي كه ذخيره اطلاعات را ميسر مي كند، مرور ذهني است. مرور ذهني به نيرومند شدن اطلاعات در حافظه كمك مي كند و دوام آنها را در حافظه طولاني تر مي كند؛ بنابراين بدون مرور ذهني اطلاعات از حافظه محو شده و دسترسي به آنها ناممكن مي شود.
عامل ديگري كه در مرحله ذخيره اتفاق مي افتد و فراموشي را سبب مي شود، جاگذاري است، زماني كه اطلاعات جديد جاي اطلاعات قديمي را مي گيرند و علت آن اغلب به گنجايش حافظه به خصوص در حافظه كوتاه مدت مربوط است. در مرحله بازيابي نيز عواملي مثل تداخل و عوامل هيجاني، يادآوري اطلاعات را با مشكل مواجه مي كند.
زماني كه در حافظه ما اطلاعات مختلفي با نشانه مشتركي ذخيره شده باشند، به هنگام استفاده از آن نشانه براي بازيابي يكي از اطلاعات، اطلاعات ديگر به ذهن خواهند آمد و مزاحم بازيابي اطلاعات مورد نظر خواهند شد. براي مثال اگر شماره تلفن جديد دوست خود را به ياد بسپاريد، بعد از مدتي يادآوري شماره تلفن قبلي او برايتان مشكل خواهد بود، به اين علت كه نام دوست شما نشانه اي است براي شماره تلفن فعلي او و شماره تلفن قبلي او نشانه مشتركي است و يادآوري يكي از آنها با اين نشانه با مشكل همراه خواهد بود.
فراموشي هاي مربوط به مسايل جزيي زندگي روزمره هر از چندي براي تمام افراد اتفاق مي افتد و جاي هيچ گونه نگراني ندارد، اما در برخي افراد شدت فراموشي يا موضوعات مربوط به فراموشي طوري است كه نمي توان آن را حالتي طبيعي تلقي كرد. افراد افسرده و مضطرب معمولا با درجات شديدتري از فراموشي مواجه هستند و اغلب بيش از ديگران در مسايل روزمره زندگي دچار فراموشي مي شوند.
از ناراحتي هاي اساسي اين افراد، مشكل حافظه شان است كه مشكلات زيادي را براي آنها ايجاد مي كند. گاهي اوقات فراموشي در اثر ضايعات مغزي اتفاق مي افتد كه معمولا به دنبال يك سانحه مثل تصادف رخ مي دهد. در اين حالت بيمار ممكن است بخشي از اطلاعات مربوط به زندگي خود را فراموش كند. در نوع ديگري از فراموشي كه بسيار هم نادر است، هيچ علت جسمي خاصي وجود ندارد، ولي فرد با فراموشي گسترده اي مواجه است؛ به طوري كه ممكن است تمام اطلاعات مربوط به بخشي از زندگي خود را به طور كامل فراموش كند.
پژوهش هاي جديد نشان مي دهد اين نوع فراموشي معمولا دلايل روان شناختي دارد و به آن فراموشي روان زا مي گويند. گاه يك هيجان شديد، يك شوك عصبي و... دليل اين نوع فراموشي است. براي فراموشي هايي كه به صورت روزمره اتفاق مي افتند يا براي جلوگيري از وقوع فراموشي در مطالب درسي و... معمولا روش هاي بهسازي حافظه مفيد خواهد بود.
در اين روش ها مواردي آموزش داده مي شود كه فرد با استفاده از آنها مي تواند مراحل رمزگرداني، ذخيره و بازيابي اطلاعات را با دقت و سهولت بيشتري انجام دهد. زماني كه فراموشي به عنوان نشانه يك اختلال رواني ديگر مثل اضطراب و افسردگي است، معمولا با درمان اين نوع اختلالات مشكل فراموشي نيز حل خواهد شد.
زیر بارون اگه دختری رو سوار کردین
به جای شماره بهش امنیت بدید
او را به مقصد مورد نظرش برسانید
نه به مقصد مرد نظرتان!!!
بگذارید زن ایرانی مرد ایرانی را در کوچه ای خلوت دید
احساس امنیت کنه نه احساس ترس
بیاید فارغ از جنسیت کمی هم

  مـَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرد باشیم...
15-02-1392 01:39 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان