اطلاعات تکمیلی و نحوه ی ساخت Aerogel , سبک ترین ماده جامد جهان - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

اطلاعات تکمیلی و نحوه ی ساخت Aerogel , سبک ترین ماده جامد جهان
زمان کنونی: 18-09-1395،07:48 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 3
بازدید: 561

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: اطلاعات تکمیلی و نحوه ی ساخت Aerogel , سبک ترین ماده جامد جهان
ارسال: #1
اطلاعات تکمیلی و نحوه ی ساخت Aerogel , سبک ترین ماده جامد جهان
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
[عکس: 80vhz12dupqjl2ncl62.png]

این ماده که Aerogel یا به فارسی هواژِل نام دارد کاملا واقعی هست و تولید و استفاده هم شده و در آینده بیشتر هم خواهد شد.
هَوا-ژِل یک ماده ی تولیدی است که کمترین چگالی را در میان مواد جامد دارد. این مادّه از یک ژل به دست می‌آید که در آن قسمت مایع ژل با گاز جایگزین می‌شود. نتیجه این فرایند ماده‌ای جامد با چگالی بسیار کم و در عین حال، ویژگی قابل‌توجه در زمینه عایق گرمایی است. هواژل در فرهنگ عامه مردم تحت نام‌های دیگری هم‌چون دود منجمد، دود جامد، هوای جامد و یا دود آبی نیز شناخته می‌شود که این نام‌گذاری‌ها به دلیل ظاهر شفاف و نیز نحوه پخش نور در این ماده‌است.

هواژل برای نخستین بار توسط ساموئل استفان کیستلر در سال ۱۹۳۱ ساخته شد و تولید آن بر اساس یک شرط‌بندی برای جایگزین کردن قسمت مایع ژله خوراکی با گاز بود بدون آن‌که ساختار ژله در هم بشکند.

فرایند تولید هواژل شامل استخراج بخش مایع ژل با استفاده از روش خشکاندن فوق بحرانی می‌باشد. با استفاده از این روش مایع به آهستگی از درون شبکه جامد ژل خارج می‌شود بدون آنکه به این شبکه آسیبی برسد و در اثر نیروی مویینگی در هم بشکند. مثلاً، ژله خوراکی در اثر تبخیر معمولی دچار درهم‌شکستگی ساختار شبکه جامد می‌شود. نخستین نمونه‌های هواژل از ژل اکسید سیلیسیم ساخته شدند و هواژل سیلیسی نامیده شدند. بعدها، کیستلر هواژل‌هایی با پایه اکسید آلومینیم، کروم و قلع ساخت. هواژل‌های کربنی در اواخر دهه ۸۰ میلادی ساخته شدند.

هواژل، سبک‌ترین ماده جامد شناخته شده در جهان است که چگالی سبک‌ترین نمونه ساخته شده از آن، تنها سه برابر هواست. ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ماده آن را یکی از پرکاربردترین مواد به کار رفته در مأموریت‌های فضایی ساخته‌است. به عنوان نمونه، مسئولان ناسا از هواژل به منظور جلوگیری از یخ‌زدگی ربات مریخ‌نورد در شب‌های سیاره بهرام استفاده کردند. هم‌چنین این ماده برای گردآوری ذرات کیهانی در فضا بسیار مناسب است و در جریان مأموریت «استارداست» از آن برای جمع‌آوری مواد موجود در هاله پیرامون دنباله‌دار وایلد-۲ استفاده شد.

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

07-01-1392 01:04 ب.ظ

ارسال: #2
RE: اطلاعات تکمیلی و نحوه ی ساخت Aerogel , سبک ترین ماده جامد جهان
دانشمندان چینی می گویند سبک ترین ماده جهان را ساخته اند که می تواند نقش مهمی را در مبارزه با آلودگی زیست محیطی ایفا کند.

پروفسور جائو چائو از دانشگاه ژجیانگ و مجری این تحقیقات گفت: این ماده که چگالی اش فقط 0.16 میلی گرم در سانتی متر مربع یعنی یک ششم چگالی هواست یک هواژل گرافنی است که به نام هواژل کربنی نیز شناخته می شود.

وی افزود: مهمترین کیفیت این ماده جدید ساخت آسان آن و توانایی زیادش در جذب نفت است.

این ماده از یک ژل مشتق شده که مولفه مایع آن که با گاز جایگزین شده است. این ماده ظاهر جامد دارد که چگالی آن بسیار پایین است.

هواژل کربنی می تواند نقش مهمی را در کنترل آلودگی های ناشی از نشت نفت ، تصفیه آب و هوا تصفیه هوا ایفا کند.

علاوه بر این، این ماده ایده آلی برای عایق ذخیره انرژی ، حامل کاتالیستی و جاذب صدا است.

سالهای سال است که دانشمندان سراسر جهان به دنبال شیوه هایی برای تولید سبک ترین ماده می گردند.

در سال 2011 محققان آزمایشگاه HRL، دانشگاه کالیفرنیا ایروین و موسسه فناوری کالیفرنیا با همکاری یکدیگر هواژل نیکل را با چگالی 0.19 میلی گرم بر سانتی متر مکعب ساختند.

هواژل ساخت چینی ها از راهبرد یخ خشک تولید شده است که رطوبت را از نانولوله های کربنی و گرافنی می گیرد اما انسجام آنها را حفظ کرده و آن چه را که به اعتقاد آنها سبک ترین ماده جهان است تولید کنند.

ساختار هواژل کربنی مشابه اسفنج کربنی است. بر خلاف ظاهر شکننده اش خاصیت کشسانی فوق العاده ای دارد و پس از فشرده سازی دوباره به حالت اولیه اش بازمی گردد.

این ماده بیشترین خاصیت جذب کننده نفت را دارد. موادی که در حال حاضر توانایی جذب نفت را دارند می توانند 10 برابر وزن خود این مواد آلی را جذب کنند اما هواژل ساخت محققان چینی می تواند تا 900 برابر وزن خود نفت جذب کند. یک گرم از این هواژل می تواند هر ثانیه 68.8 گرم مواد آلی جذب کند همین امر این ماده را به گزینه مطلوبی را برای جذب نفت نشت شده به دریاها تبدیل می کند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

07-01-1392 01:04 ب.ظ

ارسال: #3
RE: اطلاعات تکمیلی و نحوه ی ساخت Aerogel , سبک ترین ماده جامد جهان
صعود یا نزول مایع در داخل لوله مویین . این پدیده بر اثر کشش سطحی اتفاق می افتد.دو حالت داریم

الف) هرگاه نیروی چسبندگی سطحی بین مایع و شیشه بیشتر از نیروی پیوستگی بین مولکول های مایع باشد مایع در لوله بالا می رود. در این حالت لبه های سیال بالاتر است. مانند آب

ب) هرگاه نیروی پیوستگی بین مولکول های مایع بیشتر از نیروی چسبندگی سطحی بین مایع و شیشه باشد مایع در لوله پایین می رود. مانند جیوه

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

07-01-1392 01:05 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.