استعاره, راهبردی برای خلاقیت در معماری - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

استعاره, راهبردی برای خلاقیت در معماری
زمان کنونی: 01-06-1396،03:48 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 254

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: استعاره, راهبردی برای خلاقیت در معماری
ارسال: #1
استعاره, راهبردی برای خلاقیت در معماری
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
کلا استفاده از استعاره، یکی از روشهای آفرینش و خلاقیت در معماری است. استعاره را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:
- استعاره نامحسوس(Intangible Metaphor) : هنگامی پدید می آید که سرچشمه نخستین خلق اثر، نوعی مفهوم، ایده، حالت انسانی یا کیفیتی ویژه (مثل فردیت، طبیعی بودن، عمومیت، سنت یا فرهنگ) باشد.
- استعاره محسوس(tangible Metaphor) : هنگامی ایجاد می شود که منشا آغازین خلق اثر، بعضی از ویژگی های بصری یا مادی باشد (خانه ای شبیه قلعه یا سقفی شبیه گنبد آسمان).
- استعاره ترکیبی(Combined Metaphor) : آنی است که شامل این هر دو سرمنشا به گونه ای توامان است.

در استعاره محسوس، توان بالقوه استعاره وابسته به میزان "کشف پذیر بودن" ویژگی های بصری است. نمونه های سهل الوصول، تعابیر ظاهری استعاره¬اند. این "سطحی بودن" پسندیده نیست، زیرا ما را از مقصود استعاره خود و نیز از خلق شایسته اثر دور می کند. آفرینش جدید همواره باید چیزی بیش از شباهت های ظاهری با سرمنشا استعاره، برای بیان داشته باشد. به وضوح می توان دریافت که دیریافت ترین، طاقت فرساترین و در عین حال کاراترین نوع استعاره، استعاره ترکیبی است. این موضوع به ویژه هنگامی صادق است که اثر خلق شده، ضمن قطع ارتباط با خاطرات بصری و عینی سرمنشاء استعاره، ویژگی های بنیادین آن را حفظ نموده و حتی ارتقاء بخشد. هر سه نوع استعاره را می توان با توجه به دو موضوع به گونه ای دقیق تر متمایز کرد:
الف: توان آنها در برآورده ساختن ارزیابی نقادانه
ب: دستیابی به اهداف طراحی


معماران در قرن بیستم به خوبی با مفهوم استعاره آشنا شده اند و حتی برخی از جنبش های معماری در طول این قرن به وسیله استعاره هایی که به کار برده اند مشخص و برجسته شده اند. به عنوان مثال "ماشین" استعاره جنبش مدرن بوده و "خرابه ها" به عنوان استعاره جنبش پست مدرن شناخته شده است. یکی از
موفق ترین معماران در استفاده از استعاره در طراحی آلوار آلتوست. او کسی است که ساختمانهای خود را بر اساس استعاره های نامحسوس پدید آورده بود. ساختمانهای آلتو به عنوان کنشی استعاری، بر مبنای مفاهیمی چون فردیت، طبیعی بودن، عمومیت و نظایر آن پدید آمده اند. ادعای اساسی آلتو چیزی جز پذیرفتن این این ایده نیست که می توان ساختمانهایی را بر مبنای استعاره نامحسوس انسانیت (Humanity) که شاید والاترین تمام استعاره ها باشد، بوجود آورد .معماران ژاپنی هم از جمله جدیدترین طرفداران راهبرد استعاری بوده اند. بعضی از بهترین معماران ژاپنی متاخر همچون "آراتا ایسوزاکی، کازوهیروایشی، مینورو تاکه یاما، کازوشینوهارا و کیشو کوروکاوا" پیوسته از استعاره الهام گرفته اند. در میان این معماران شاید کازوشینوهارا قویترین معمار معاصر ژاپن باشد و کسی است که
می تواند "لوییس باراگان" شرق دور قلمداد شود. وی به نوعی بیان سه بعدی از فهم ادبی ویژگی های ژاپنی، چون سکوت و سادگی در برابر زرق و برق دست یافته. خانه های شینوهارا نتیجه تلاشهای وی برای آفرینش گری در فضای سنت شاعرانه "هایکو" هستند. در این معنا معماری وی را می توان به عنوان تلاشی در جهت خلاقیت با استفاده از استعاره هایکو تلقی کرد. فراتر رفتن از حد و اندازه های آلتو و ساختن خانه با استفاده از استعاره سکوت و استعاره هایکو، خود دلیل رویکرد منحصر به فرد ژاپنی است. معماری شینوهارا، مانند معماری باراگان و آلتو، به مرتبه ای معنوی تعلق دارد؛ جایی که همنشینی و تلفیق عناصر محلی و ملی در نهایت به ایجاد بیانی جهانی انجامیده اند. در این میان استعاره اولیه ناپدید می شود یا کاملا کشف نشده باقی می ماند و در عوض حال و هوایی معنوی، فضایی جدید و سنتزی تازه متولد می شود.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

13-05-1391 01:55 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آبنمای خانگی برای تزیین دکوراسیون monfak 0 60 28-09-1395 01:59 ب.ظ
آخرین ارسال: monfak
  آب و معماری sahari 0 247 07-01-1392 11:23 ب.ظ
آخرین ارسال: sahari
  دانلود کتاب معماری نورپردازی ساختمان های مدرن sahari 0 400 07-01-1392 11:13 ب.ظ
آخرین ارسال: sahari
10 دانلود کتاب معماری : سنگ در معماری Friga 0 454 19-08-1391 01:34 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  دانلود کتاب معماری : کار با کاشی و سرامیک Friga 0 397 19-08-1391 01:32 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان