اسامی و القاب حضرت زهرا(س) - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

اسامی و القاب حضرت زهرا(س)
زمان کنونی: 19-09-1395،01:35 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yasna
آخرین ارسال: yasna
پاسخ: 1
بازدید: 126

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: اسامی و القاب حضرت زهرا(س)
ارسال: #1
اسامی و القاب حضرت زهرا(س)
پست‌ها: 712
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
چه خوب است که ما نامهای زیبای حضرت زهرا (س) را بر فرزندان خود بگذاریم.
تنها اعضای سایت میتوانند لینک ها رو ببینند.
برای ثبت نام کلیک کنید!!
نام ها ولقب های حضرت زهرا(س):
1.فاطمه (بریده شده)
امام صادق(ع) می فرمایند:حضرت فاطمه (س) فاطمه نامیده شدزیرا که مردم از شناخت او بریده شده اند(ناتوانند).
یونس بن ظیبان می گوید:حضرت صادق (ع)به من فرمود:آیا می دانی معنی فاطمه چیست؟
گفتم:مولای من شما بفرمایید،حضرت فرمودند: یعنی از بدیها بریده شده است.
فضیلت نام فاطمه:
سکوني می گوید:خدمت امام صارق (ع) رسیدم در حالی که بسیاراندوهگین وناراحت بودم.
امام (ع) به من فرمودند:ای سکوني! چرا اندوهگین هستی؟عرض کردم: دختری برایم متولد شده است.
امام (ع)فرمودند:ای سکونی!سنگینی او بر زمین است و روزی او با خداست. زندگی او از عمر تو نمی کاهدو
روزی او از روزی تو جداست.سکوني می گوید: به خدا سوگند آن حضرت اندوه مرا زایل کرد.پس امام(ع)
فرمودند:آن را چه نام نهادی ؟عرض کردم فاطمه.حضرت فرمودند:آه،آه،آه،پس دست مبارکشان را بر پیشانی نهادند،تا اینکه می گوید حضرت فرمودند:امّا حال که او را فاطمه نام نهادی پس به او ناسزا مگو،
اورا لعنت نکن وکتک نزن.
سلیمان جعفري می گوید:از امام موسي کاظم (ع) شنیدم که فرمود:فقر داخل خانه ای نمی شودکه نام
فاطمه از اسامی بانوان در آن خانه باشد.
2.زهرا(درخشنده ونورانی)
ابوهاشم عسگري می گوید:ای امام حسن عسگري (ع) پرسیدم:چرا حضرت فاطمه (س){زهرا}نامیده شد؟
فرمودند: زیرا فاطمه(س)هنگامی که در محراب عبادت خود می ایستاد،نور او برای آسمانیان می درخشید؛
همانگونه که ستارگان برای اهل زمین می درخشند.
3.حوراء انسیه
امام صادق(ع) از پدران بزرگوارشان نقل کرده اند که پیامبر گرامی اسلام فرمودند:نور فاطمه(س)قبل از به وجود
آمدن آسمان و زمین آفریده شد.بعضی گفته اند ای پیامبر خدا! پس او از جنس انسان نیست؟
حضرت فرمودند (فاطمه) حوریه ایست به صورت انسان.
4.صدیقه(زن بسیار راستگو که کار او سخنش را تصدیق می کند.)
از امام صادق 0ع)روایت شده است که فرمودند:او فاطمه (س)صدیقه کبری است وکمال امّت های گذشته بر
اساس شناخت او بوده است.
برای ثبت نام کلیک کنید!!
5.طاهره
امام باقر(ع) به نقل از پدران بزرگوارشان فرمودند:همانا فاطمه دختر گرای پیامبر اسلام(ص) {طاهره}نامیده
شد زیرا او از هر ناپاکی و زشتی پاک بود.
6.بتول(یعنی بریده شده و جدا شده)
عبید هروي در کتاب غریبین می گوید:حضرت مریم بتول نامیده شد چون از مرد ها جدا شده بود وبا کسی ازدواج
نکرد؛وحضرت فاطمه(س)بتول نامیده شد ،چون از نظیر وهمتا بریده شده است.(همتایی ندارد)
ابن اثیر در کتاب نهایه می گوید:حضرت فاطمه(س)بتول نامیده شد،چون از بانوان زمان خویش از جهت فضیلت،
دیانت و اصل ونصب بریده شده بود.وگفته شده که آن حضرت بتول نامیده شد،چون از دنیا بریده بود ورو به سوی
خدا داشت.
برای ثبت نام کلیک کنید!!
7.محدّثه(یعنی زنی که با او سخن گفته شده ودر اینجا یعنی زنی که ملائکه با او سخن گفته اند.)
اسحاق ابن جعفر می گوید:از امام صادق(ع)شنبدم که فرمود:همانا فاطمه(س)محدّثه نامیده شده زیرا ملائکه
از آسمان پایین می آمدند و آن حضرت را صدا می زدند همانگونه که مریم دختر عمران را صدا می زدند.
پس می گفتند: ای فاطمه!همانا خداوند تبارک و تعالی تو را انتخاب کرده و پاک گردانیده و بر تمام بانوان جهان
برگزیده است.
ای فاطمه خاضعانه پروردگارت را عبادت کن،خدا را سجده کن و با رکوع کنندگان به رکوع برو.
پس حضرت فاطمه(س)با ملائکه سخن می گفت و آنها نیز با حضرت گفتگو می کردند.
سایر نامها ولقبهای حضرت زهرا(س)
اضافه بر موارد قوق برای آن حضرت نامها ولقبهای بسیاری یاد شده است که به برخی از آنها اشاره می شود:
مبارکه،راضیه،مرضیه،شهیده، کوثر،معصومه،منصوره،زکیه،ت قیه،عفیفه،نوریه،جلیله،جمی له،وحیده،فریده،صادقه،
عابده،حانیه،شریفه،مطهّره، حکیمه،حنانه،اَلصدیقةُالکب ری،ریحانةُالنبی،وَدیعَةال رّسول،حجةُاللهُ الکبری،
حبیبةُالمصطفی،مریم الکبری بهجةُالفؤاد،المغضوبةُحقُّ ها،مبشّرةالاولیاء،العارفة ُبالاشیاء،العالمةُ بما کان و یکون،
نجمةُ اِکلیل النبوة.
کنیه های آن حضرت
برای حضرت فاطمه(ع)کنیه های بسیاری نقل شده است.مشهور ترین آنها عبارتند از:اُمِّ ابیها،اُمُّ الحسن،
اُمُّ الحُسین،اُمُّ الائمّه،اُمُّ السبطین،اُمُّ الخیرة،اُمُّ البرره،همچنین از کنیه های آن حضرت اُمُّ المؤمنین است.

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
13-05-1391 05:08 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.