ابهامی راجع به صلاحیت دادگاه اطفال - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

ابهامی راجع به صلاحیت دادگاه اطفال
زمان کنونی: 31-06-1396،03:29 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 233

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: ابهامی راجع به صلاحیت دادگاه اطفال
ارسال: #1
ابهامی راجع به صلاحیت دادگاه اطفال
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh

دادگاه اطفال شعبه ای تخصصی از دادگاه های عمومی است که از سال 1378 برای رسیدگی به جرایم افراد زیر 18 سال(اعم از بالغ و غیر بالغ) تشکیل یافته است. اما سوال قابل طرح درباره این دادگاه اینست که ملاک اینکه جرم یک فرد در دادگاه اطفال مطرح شود یا در دادگاه عمومی، چیست؟ زمان ارتکاب جرم یا هنگام طرح دعوی؟ به دیگر سخن در صورتی که چند صباحی از زمان وقوع جرم بگذرد و به دلایلی همچون متواری بودن متهم، اتهام وی با تاخیر(مثلا 20 سال بعد) مورد رسیدگی در دادگاه قرار گیرد آیا همچنان به اتهام این فرد که هم اکنون سالها از ایام طفولیت فاصله گرفته، در دادگاه اطفال باید رسیدگی شود یا اینکه به مثابه یک فرد عادی و بالغ با وی برخورد شده و جرایم وی در دادگاه عمومی و با مقررات عمومی مورد رسیدگی جزایی واقع می شود؟

شاید با توجه به اطلاق ماده 219 و تبصره ماده 220 که اشعار داشته، به "جرایم اطفال و افراد بالغ زیر 18 سال" در دادگاه اطفال رسیدگی می شود، بتوان گفت که ملاک زمان ارتکاب جرم است و مرتکب به خاطر جرمی که سالها پیش و در ایام طفولیت یا هنگامی که هنوز 18 ساله نشده انجام داده، در دادگاه اطفال به اتهامات وی رسیدگی می شود. اهمیتی ندارد که رسیدگی در چه زمان و تاریخی یا در چه برهه زمانی از زندگی متهم انجام گیرد، بلکه همچنان که برخی اساتید از جمله آقای دکتر خالقی ابراز داشته اند، ملاک صلاحیت دادگاه اطفال برای رسیدگی، سن مرتکب در "زمان ارتکاب جرم" است نه در "زمان رسیدگی".

در کنار نظر پیش گفته شاید بتوان با تمرکز بیشتر روی فلسفه تشکیل دادگاه اطفال به گونه ای دیگر اظهار نظر نمود: تاثیرپذیری فراوان کودکان از شرایط نامساعد موجود در رسیدگی های عادی، شرایط حساس روحی و روانی اطفال، لزوم برخورد متفاوت از دیگر متهمان از سوی قاضی و کارمندان، انگیزه ها و شخصیت متفاوت کودکان و همچنین لزوم بازاجتماعی شدن آنها از مهمترین دلایلی است که حضور و تشکیل دادگاه اطفال را در یک نظام قضایی اجتناب ناپذیر می نماید. ویژگی های بیان شده باعث شده که دادرسیهای اطفال با دیگر دادرسیها تفاوتهایی داشته باشد: از جمله اینکه تمامی مراحل تعقیب، تحقیق و رسیدگی به اتهامات را شخص قاضی به انجام می رساند(ماده221)و ضابطین دادگستری و مقامات دادسرا از ورود و دخالت در پرونده ممنوع هستند، غیر علنی بودن دادرسی(ماده225)، لزوم حضور ولی یا سرپرست در دادگاه(ماده225)، قرار تامین متفاوت از متهمان بزرگسال(ماده224)، امکان تجدیدنظر دادگاه در رای خود(ماده229)، از ویژگی های انحصاری رسیدگی در دادگاه اطفال است. این دادگاه تشکیل شد تا اطفال با توجه به روحیه تاثیرپذیری که دارند برخورد و مواجهه ای با دیگر متهمین که شرایط بسیار متفاوتی با اطفال دارند نداشته، و به طور تخصصی و با درنظر گرفتن روحیات خاص آنها، به جرایمشان رسیدگی شود.

حال با تشریح این مبنای تشکیل دادگاه اطفال، این سوال مطرح می شود که آیا در صورتی که سالها از ایام طفولیت مرتکب و نوجوانی وی گذشته باشد و طفل ده یا دوازده ساله سالها پیش مبدل به فرد بالغ و سرد و گرم چشیده ای شده است با چه اقتضا و ضرورتی باید همچنان به جرمی که در گذشته مرتکب شده در دادگاه تخصصی و جدای از دیگر افراد مشابه خود رسیدگی شود. در حالی که همانطور که همه می دانیم تشکیل دادگاههای اختصاصی برای رسیدگی به جرایم افرادی خاص،یک امر استثنایی محسوب شده و از اصول دادرسی منصفانه اینست که به جرایم همه افراد به صورت یکسان و در محکمه واحد رسیدگی شود. استثنا این امر هم رسیدگی به جرایم افرادی خاص مانند اطفال، نظامیان و یا همچنان که در کشور خودمان شاهد هستیم روحانیون بوده که به صورت جداگانه به اتهامات آنها رسیدگی می شود.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

29-01-1392 09:15 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مزاحمت براي بانوان و اطفال از ديدگاه حقوقي Friga 0 169 29-01-1392 09:14 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان