آیا به اندازه کافی انعطاف پذیرهستید؟ - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

آیا به اندازه کافی انعطاف پذیرهستید؟
زمان کنونی: 18-09-1395،01:25 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: leonardo
آخرین ارسال: leonardo
پاسخ: 1
بازدید: 92

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آیا به اندازه کافی انعطاف پذیرهستید؟
ارسال: #1
3 آیا به اندازه کافی انعطاف پذیرهستید؟
پست‌ها: 21
اعتبار: 0
حالت من: انتخاب نشده
آخرین ویرایش در 29-06-1392 03:03 ب.ظ توسط leonardo
فکر می کنید اسیر کودکی سختی بوده اید ؟  لازم نیست مثل فردی درمانده به زندگی خود ادامه دهید. امکان موفق شدن در برابر سختی و ادامه دادن زندگی سالم و رضایتمندانه وجود دارد.انعطاف پذیری هنر مهمی در زندگی است که قابل یادگیری است . 
 دیدن فرصت های زندگی هنگام شکستها وسختی ها
تحقیقات  این راز را آشکار می کند که کودکی سخت و مشقت بار، ما را در بزر گسالی از نظر احساسی زمین گیر می کند. فکر کنید اسیر کودکی سختی بوده اید ؟ دوباره فکر کنید. لازم نیست مثل فردی درمانده به زندگی خود ادامه دهید. امکان موفق شدن در برابر سختی و ادامه دادن زندگی سالم و رضایتمندانه وجود دارد. در واقع، بیش از آنچه تصور کنید مردم این کار را انجام می دهند.
انعطاف پذیری هنر مهمی در زندگی است، اما اخیرا موضوع بررسی دقیق علمی قرار گرفته است . اعتماد به خود در مرکز انعطاف پذیری قرار دارد، به بیان دیگر اعتماد به چیزی بیش از یک فرد!
افراد انعطاف پذیر اجازه نمی دهند دشواری ها آنان را محدود کند. آن ها انعطاف را با حرکت به سوی اهدافشان به دست می آورند. با تلقی کردن اوقات سختی به عنوان مسائل زودگذر بر درد و غم فائق می آیند.
متخصصان روی اینکه چه مقدار از انعطاف پذیری ارثی است بررسی می کنند . افراد در توانایی ذاتی شان در مواجهه با استرس های زندگی متفاوت به نظر می رسند. اما انعطاف پذیری قابل بهبود است. قوی ساختن ضمیر درونیتان و اعتماد به خود برای تعریف کردن خودتان به عنوان فردی توانا و لایق، امکان پذیر است. تقویت روحیه برایتان ممکن است. بالا بردن حس مهارت هم امکان پذیر است.
قطعا بازگشت به گذشته و تفسیر وقایع آن برای یافتن توانایی هایی که احتمالا داشتید لازم است. شواهدی نشان می دهد که در سن بزرگسالی است که افراد شروع به فائق آمدن بر دشواری های کودکی خودشان می کنند و زندگیشان را از نو می سازند.
 صنعت گسترده ای برای تبدیل شما به یک قربانی وجود دارد که مجبورتان می کند به آسیب های شدید روحیتان در زندگی فکر کنید
روانپزشک واشنگتن دی. سی، استیون وولین می گوید: یکی از مشکلات عوامل فرهنگی ما هستند که ضعف و سستی را ستایش می کنند. صنعت گسترده ای برای تبدیل شما به یک قربانی وجود دارد که مجبورتان می کند به آسیب های شدید روحیتان در زندگی فکر کنید. در واقع، شما ظرفیت قابل ملاحظه ای برای قوی بودن دارید، گرچه ممکن است به کلی از آن آگاه نباشد.
برخی مواقع قربانی شدن آسانتر است؛ صحبت کردن از اینکه دیگران شما را به انجام چه کاری مجبور می کنند ضرورت تغییر را از بین می برد. و همدردی هم شیرین است اما صحبت کردن از انعطاف پذیری این حس را به وجود می آورد که دیگر کسی میزان رنجی که کشیده اید را تحسین نمی کند.
وولین انعطاف را به عنوان ظرفیت پیروز شدن بر دشواری- گاهی اوقات دشواری های هولناکی مانند خشونت آشکار، تجاوزو یا جنگ- و استفاده ازتمام قوا در ستیزها تعریف می کند. این دلیلی است که فرزندان خانواده های مشکل دار به وسیله آن از پیشرفت باز می مانند و به جای اولشان باز می گردند. ولی یاد می گیرند که از خودشان محافظت کنند و به عنوان بزرگسالانی قوی ظاهر شوند که قادرند زندگی لذت بخشی را هدایت کنند.
افراد منعطف با احتیاط عمل می کنند،در برخورد با تجربه های خود دقت می کنند. آنها مبارزه می کنند، اما در هر صورت به عمل کردن هم ادامه می دهند. انعطاف پذیری به معنای فرار کردن بدون صدمه دیدن نیست، این یک جادو نیست.
بیشتر مردم در مورد آنچه وولین "مدل آسیب" می نامد به عنوان تئوری انتقال درد ، دچار سوء برداشت می شوند . او می گوید که اگر خانواده شما دچار مشکل است، شانس اینکه شما از اختلالات دیرپای احساسی رنج ببرید بسیار بالاست. این یک پیش بینی بدبینانه است.
وولین بر اساس تحقیقات 20 ساله اش بر روی فرزندان خانواده های الکلی، به بازماندگان خانواده های مشکل دار دیدگاه متعادل تری در مورد گذشته شان تقدیم می کند. او دریافت که بیشتر آن ها الگوهای اعتیاد والدینشان به مستی را تکرار نمی کنند. این موضوع در مورد بازماندگان خانواده هایی که دچار بیماری روحی، مشاجره های خانوادگی ، تبعیض نژادی و فقر بوده اند نیز صدق می کند.

[عکس: resilient-2.jpg]

تحقیق جدید درباره انعطاف پذیری توسط امی ورنر، روانشناس دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که چیزی حدودکمتر از یک سوم کودکان در خانه هایی که در آن رشد کرده اند، هرگز تحت تاثیر فقر شدید، اعتیاد به الکل و سوءاستفاده قرار نگرفته اند. از دوسوم باقی مانده، بسیاری در نوجوانی دچار مشکل شده و مرتکب جرم های جزئی شده اند. اما زمانی که به سن 30 و 40 سالگی رسیدند تلاش کردند و مصمم بودند که زندگی والدینشان را تکرار نکنند.
یک خانواده مشکل دار می تواند واقعا باعث صدمات قابل توجهی بر فرزندان شود، اما افراد انعطاف پذیر با چنین مشکلاتی مبارزه می کنند و فعالانه و خلاقانه به این کنش ها پاسخ می دهند. جواب های زیرکانه آن ها به دشواری ها، که بارها تکرار می شود، به ضمیر درونی آن ها به عنوان قدرتی پایدار اضافه می شود.
تا جایی که دریافت شده، به نظر می رسد انعطاف پذیری از مبارزه برای به دست آوردن عزت نفس ناشی می شود. خانواده های مشکل دار باعث می شوند فرزندانشان خود را کم قدرت و بد حس کنند. انعطاف پذیری برای هر فرد، ظرفیت به دست آوردن عزت نفس برخلاف تاثیر قدرتمندانه والدین است.
همچنین صدمه دیدن و بازگشتن، به صورت همزمان امکان پذیر است. ما انسان ها از نظر روانی به اندازه کافی برای انجام این دو مورد پیچیده هستیم. آنچه که افراد منعطف انجام می دهند همان خودداری از سرزنش خود برای چیز بدی است که رخ داده . به بیان روانشناسی، آن ها سرزنش را بیرون می ریزند(ابراز می کنند) و موفقیت را درونی می سازند؛ مسئولیت چیزهای خوبی را که در زندگیشان اتفاق می افتد می پذیرند.
وولین دریافته است که یک راه برای انجام این کار به دست آوردن استقلال است. بازماندگان میان خود و والدین مشکل دارشان مرزهایی تعیین می کنند؛ زمانی که ندای وجدانشان را راضی می کنند از لحاظ احساسی فاصله خود را با آن ها حفظ می کنند. کودکان منعطف معمولا زمان هایی را با همسالان خود از خانواده های سالم می گذرانند. فرزندان خانواده های الکلی به عنوان افراد بالغ، با خانواده ای آرام و دوست داشتنی وصلت می کنند که با آن ها زمان زیادی را سپری می کنند.
آنها پرسیدن سوالات تاثیرگذار از خودشان و دادن پاسخ های صادقانه را به صورت عادت در می آورند. همچنین آن ها پیشقدم می شوند. آن ها مسئول حل مشکلات، درگیر شدن با آن ها و آزمودن خودشان می شوند.
 زندگی خودتان را دوباره بررسی کنید تا ببیند که به عنوان یک کودک چقدر قهرمانانه عمل می کردید. به اتفاقی برگردید، قدرتتان را پیدا کنید و از موفقیت تان عزت نفس بگیرید.
اما آن ها تمام این کار را به تنهایی انجام نمی دهند. یکی از یافته های مهم تحقیقات بر انعطاف پذیری این است که افرادی که بدون حمایت قوی خانواده بزرگ می شوند از دیگران کمک می گیرند: معلم، همسایه، والدین ، همسالانشان یا در نهایت از همسرشان. آن ها از صحبت کردن در مورد اوقات سختشان با کسی که به سلامتی و شادی آن ها توجه می کرد، نمی ترسیدند. وولین می گوید رابطه ها انعطاف پذیری را افزایش می دهد. افراد منعطف رابطه فعال دو جانبه را که برای به دست آوردن احساس رضایت لازم است، انجام می دهند.
ایجاد چهارچوب جدید ، جزء مهمی از انعطاف پذیری است. راهی برای تغییر تمرکز از نیمه خالی به نیمه پر لیوان است. وولین این موضوع را به نقش اصلی"غرور بازماندگان" مربوط می سازد. او داستان یکی از بیمارانش را می گوید؛ زنی که احساس بیچارگی می کرد. در دوران کودکی زمان هایی که پدرش دچار مشکل بود همیشه از پدرش کتک میخورد. وولین به او گفت که خودش را به مانند یک فرد مدبر باهوش ببیند. سرانجام او یاد گرفت که چگونه با این موضوع کنار بیاید .
وولین اصرار می ورزد که در داستان این زن درسی برای همه وجود دارد. زندگی خودتان را دوباره بررسی کنید تا ببیند که به عنوان یک کودک چقدر قهرمانانه عمل می کردید. به اتفاقی برگردید، قدرتتان را پیدا کنید و از موفقیت تان عزت نفس بگیرید.
دکتر ادیث گراتبرگ، روانپزشک معتقد است که هرکسی به یادآوری هایی از نکات مثبتی که در گذشته داشته، نیاز دارد. او به مردم می گوید که انعطاف پذیری خود را با فکر کردن به این سه مورد بهبود بخشند:
• من دارم:  روابط مستحکم، ساختار درست،قوانین شخصی، افرادی به عنوان الگو؛ اینها حمایت های بیرونی فراهم شده هستند.
• من هستم:  فردی که امید و ایمان دارد، به دیگران اهمیت می دهد، به خودم افتخار می کنم. اینها نیرو های درونی هستند که قابل پیشرفت هستند.
• من می توانم:  ارتباط برقرار کنم، مشکلات را حل کنم، شخصیت دیگران را قضاوت کنم، به دنبال روابط خوبی باشم.  تمام مهارت های حل مشکل و مربوط به روابط میان افراد .

بر اساس کتاب هنر منعطف بودن ، نوشته : هارا استروف مارانو
برگرفته از سایت ای بانو

29-06-1392 01:50 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان