آموزش کار با سایه ها - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

آموزش کار با سایه ها
زمان کنونی: 17-09-1395،04:00 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 2
بازدید: 300

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آموزش کار با سایه ها
ارسال: #1
آموزش کار با سایه ها
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
آخرین ویرایش در 19-10-1391 10:30 ب.ظ توسط Friga
امروز میخوام واستون آموزش کار با سایه ها رو بزارم امیدوارم خوشتون بیاد،این آموزش با اینکه خیلی ساده هستش ولی بسیار پرکاربرد و مفید بخصوص واسه عکاسا ...
یه فیلم هم که خودم واستون گرفتم به پسوند SWF که خیلی کم حجم هست رو ضمیمه کردم واسه یادگیری بهتر فقط چون حوصله ضبط صدا نداشتم صامت هست
1- برای مرحله اول تصویرتون رو وارد برنامه میکنین که فک کنم ساده اس .File > Open > File shoma

2- بعد از اینکه فایل رو وارد کردین به طور مثال من تصویر یه برگ رو اس
تفاده کردم با ابزار Quick Selection Tool با کلید میانبر W باید قسمت های که میخوایم رو انتخاب و از پس زمینه جدا کنیم . با توجه به فایل تصویری که ضمیمه است . کلیک و دراگ می کنیم تا همه قسمت مورد نظر انتخاب بشه . خیلی ساده .

3- حال باید پس زمینه رو پاک کنیم و سایه خودمون رو ایجاد کنیم اول یه کلیک ساده در قسمت layers روی add vector mask می کنیم . جالبه نه ! فقط الان به یه چیز نیاز داریم به طور خاص برای این برگ من دوس دارم یه پس زمینه سفید داشته باشم ، پس قدم اول باید یه لایه جدید درست کنیم در قسمت Layer رو ایکون New Layer کلیک می کنیم می دونیم که با این کار لایه جدید میره بالای لایه خودمون یا همون برگ برای سرعت بیشتر و اینکه دوباره لایه رو دراگ نکنیم به زیر لایه قبلیمون قبل از کلیک به روی New Layer کلید Ctrl رو میگیریم و بعد کلیک می کنیم . با دابل کلیک بروی اسم این لایه اسمشو bg میزازیم که همون پس زمینه هستش .
حالا Shift+BackSpace رو میزنیم یه پنجره باز میشه به اسم Fill حالا در قسمت Contents > Use > White رو انتخاب می کنیم و ok رو می زنیم .

4- حالا اگه یکم زووم کنم حاشیه عکسمون زیاد جالب نیس برای از بین بردن و صاف کردن لبه ها باید ابتدا باید رو لایه mask layer کلیک کنیم و بعد mask panel رو انتخاب کنیم و بعد روی mask Edge کلیک کنیم.
حالا تنظیمات رو همونطور که در فیلم اومده انجام میدیم و ok رو میزنیم.
فقط یادتون باشه اندازه اش بستگی به خودتون داره ولی زیاد در این مورد من زیاد بالا نبردم ، همپنین می تونین با گرفتن Space و دراگ کردن همه عکستونو ببینید و همچنین اگه یه بار کلید p رو بزنین حالت اولیه اتون رو نشون می ده و بار کلیک دیگه بعد از اعمال تنظیمات رو نشون میده . حالا یه برگ با لبه های نرم و خوب داریم و
الان می تونیم واسه عکس سایه یزاریم .

5- سایه گذاری تنظیمات زیادی داره و یه سری مشکلات که من واستون بررسیش می کنم لازم به ذکر هست بگم کار با سایه ها خودش به تنهایی یه تخصص هست پس دست کم نگیریدش .
خوب برگردیم یر کارمون واسه اعمال سایه دو راه وجود داره یکی اینکه به انتخاب لایه مورد نظرمون در قسمت layers روی add a layer Style > Drop Shadow کلیک کنیم یا روی لایه مورد نظرمون دابل کلیک کنیم . به هر حال به این قسمت میرسیم . کلیک می کنیم روی مربع کنار Drop Shadow و تیکشو میزنیم ، میبینین که یه سایه پشت عکستون افتاد ، و تنظیمات رو اعمال می کنیم که شامال فاصله و سایز و پهنای سایه هستش البته قسمت های دیگه هم هست که بعدا واستون توضیحش میدم ، خوب حالا ok رو میزنیم .

6- خوب تا اینجا یه سایه گذاری مبتدی رو انجام دادیم ولی اگه بخوایم حرفه ای تر شه چندتا کاره دیگه هست که باید انجامش بدیم ، خوب واسه اینکه تمرکز بیشتری داشته باشیم یکم از زووم خارج میکنیم عکسو که یا بر روی ایکون ذره بین باید کلیک کنیم یا از کلید میانبر Crtl + - استفاده کنیم . بعد به Edit > Free Transform میریم یا از کلید میانبر Ctrl+T استفاده میکنیم ! من عاشق این Tool هستم ، خیلی باحاله خوب با توجه با فیلم ضمیمه میخوایم یکم تصویرو کوچیک کنیم و بچرخونیم که به راحتی با بردن موس به یکی از گوشه ها می تونیم این کارو انجام بدیم فقط توجه کنید اگه وقتی می خوایم تصویرو کوچکتر کنیم کلید Shift رو هم بگیریم با یک تناسب خاص این کارو واسمون انجام میده . اینجارو به فیلم توجه کنین بهتره . خلاصه با علاقه خودتون جابه جاش کنید.حالا می تونیم دوباره زوم کنیم .

7- حالا می خوایم لایه سایه رو واسه دسترسی بیشتر و راحتی کار داخل یه لایه جدید قرار بدیم ، توجه داشته باشین که اینطوری سایه کاملا و اختصاصی در اختیار ما قرار می گیره و می تونیم بدون اینکه حرکت برگ سایه رو تکون بدیم . خوب به Layer > Layer Style > Create Layer میریم و کلیک میکنیم. که یک لایه با توجه به عکس و پایه واسمون می سازه بعدش یه پیغام میده که میگه بعضی از افکت های روی این لایه جواب نمیده ولی در مورد ما مشکلی نداره و Drop Shadow همونطور که می خوایم هست ، پس ok میزنیم . حالا هم عکس رو جدا داریم هم تصویر رو واسه اینکه متوجه بشین روی Visibility هرکدوم ( که عکس یه چشم در پنل Layers هست ) کلیک کنید . حالا می تونیم سایه رو جابه جا کنیم و یا بزرگ و کوچک کنیم .

8- تزاه به قسمت جالبش رسیدیم دوباره میریم یراغ ابزار مورد علاقه ام Free Transform که با همون کلید میانبر Ctrl+T انتخاب میشه ، قابلیت های این ابزار بشتر از اونی هست که فک می کنین برای اینکه ببینید من توی فیلم ضمیمه تصویر سایه رو کنار کشیدم و نشونتون دادم ! اگه کلید Ctrl درو پایین نگه دارین و به طرف گوشه های برین با جابه جا کردنشون متوجه میشیم به صورت 3D جابه جا میشن و یه افکت فوق العاده رو به ما میدن که واقعا پر کاربرد هستش ، حالا طوری که دوس دارین به اون حالت بدین و پشت برگ قرار بدین و اگه لازمه اینجام تنظیمش کنین و همچنین می تونین واسه دقت پیشتر با arrow keys جابه جا کنید بعد از کامل شدن کارتون کلید Enter رو بزنین یا روی تیک بالا کلیک کنین.

9- خوب سایه مون جای خوبی قرار گرفته ولی زیاد شبیه سایه واقعی نیست برای بهتر شدنش چندتا کار باید بکنیم
اول به Filter > Blur > Gaussian Blur و به اندازه دلخواه تون اضافه میکنین ولی زیادی دلخواه نشین :دی بعدش ok!

10- حالا سایه چون توی تمام قسمت های یکشکل هست غیر طبیعیه اینم فابل بهبود دوستان به این صورت که باید بعضی جاها روشنتر باشه واسه اینکار روی Add Layer Mask در قسمت Layers کلیک می کنیم و بعدش با ابزار Brush Tool که کلید میانبرش B هست باید یکم رو سایه کار کنیم به طوری رنگ Black رو انتخاب میکنیم با اندازه تقریبا بزرگ و بدون Hardness و Opacity کم ببه فیلم توجه کنین اینجا چون تو متن نمیشه گفتش و رو سایه کار می کنین . در جا های که میخوان کار ظریفتر بشه اندازه brush رو کوچک کنین که با کلید میانبر [ می تونین این کارو انجام بدین . و برای بزرگ کردن دوباره از کلید ] استفاده کنین .

11- خوب دیگه به آخراش داریم میرسیم برای زیباتر کردن سایه می تونیم از پنل mask یکم تغییرات دیگه بهش بدیم Density رو میتونیم کمو زیاد کنیم تا اونجایی که بش نیاز داریم

12- در این مرحله اگه دوس دارین می تونین سایه تون رو زنگی کنین برای اینکار در پنل Layer روی Create New Fill Or adjustment Layer کلیک میکنیم و یکی از حالت هارو انتخاب میکنیم مثلا Color Balance و بعد در پنلی که ظاهر میشه با توجه علاقه تون تغییرش بدین و همچنین در پنل Layer می تونین Opacity رو کمتر کنین که بهتر میشه

13- در مرحله آخر می تونین واسه عکستون Copyright بزارین یا تبلیغ روش کنین واسه اینکار به فیلم نگاه کنین!

امیدوارم به کارتون اومده باشه و باش حال کرده باشین !

[عکس: 13326133221.gif]

با تشکر از آرش نوری منش

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-10-1391 10:21 ب.ظ

ارسال: #2
RE: آموزش کار با سایه ها
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
آخرین ویرایش در 19-10-1391 10:33 ب.ظ توسط Friga

آموزش کار با سایه ها قسمت دوم

چندتا ترفند و نکته جالب رو می تونید یاد بگیرید .
مراحل زیر رو که همه رو در فیلم ضمیمه واستون نشون دادم دنبال کنید یادتون باشه همیشه خلاقیت مهمه ...
1- بعد از اینکه تصویر دلخواه تون را باز کردین ابزار Crop رو انتخاب میکنین! توجه داشته باشین اگه تصویرتون حا
شیه اش زیاده لازم به این کار نیست ولی در کل من اینو اینجا گفتم که با این ابزار هم آشنا بشین
خوب برگردیم سر کارمون کل تصویر رو انتخاب کنین و با دراگ کردن حبه تصویر حاشیه اضافه کنین بعد کلید Enter رو بزنین تا اعمال بشه کاری که انجام دادین!

2- همونطور که می بینین یکم تصویر رو zoom out می کنیم . و با استفاده از ابزار های selection هرکدوم که راحت ترین انتخاب رو انجام میدین من از Quick Selection Tool با کلید میانبر W استفاده کردم!برای دقت بیشتر حتما زوم کنین که خوب Selection رو رو انجام بدین . حتی اگه لازم شد اندازه قلم انتخاب رو کم کنین تا جزییات فراموش نشن

3- حالا در قسمت Layers روی Add Layer Mask کلیک کنین ، تغییراتو دیدن این کار واسه ما امتیاز های زیادی داره! که در این آموزش بهشون میرسیم اولیش اینه که الان ی تصویر داریم که بدون پس زمینه هست و قابلیت های زیادی داره .

4- حالا باید یک لایه با پس زمینه سفید واسش بزاریم واسه این کار در قسمت Layers روی Add New Layer کلیک می کنیم و بعد از اینکه ساخته شد با زدن کلید های Shift+Backspace و انتخاب رنگ پس زمینه White لایه رو می سازیم.

5- حالا می خواهیم یک دیوار و همینطور یک سطح واسح واسه کف ایجاد کنیم به صورت خیلی ساده و معمولی با ابزار Polygonal Lasso Tool با کلید میانبر L با توجه به فیلم قسمت مورد نظر رو انتخاب می کنیم و در قسمت Layers گزینه Create New Fill or adjustment Layer رو انتخاب می کنیم و Solid Color رو انتخاب و رنگی که می خوایم رو انتخاب می کنیم . همینطور برای دیوار که داخل فیلم به نمایش در اومد . فقط توجه کنین که الان باید لایه تصویر اصلیمونو رو به بالای این دو لایه جدید دراگ کنیم.

6- حالا با توجه به فیلم آموزشی تصویرمون رو انتخاب و با ابزار Move Tool حالتی رو که می خوایم اعمال می کنیم فقط توجه کنین که هرجا کانون تصویر رو منتقل کنین انتقال حول اون ضورت میگیره

7- نوبتیم باشه نوبت سایه اس دیگه همونطور که در قسمت آموزش قسمت اول گفتیم دو راه واسه این کار وجود داره یکی دابل کلیک بر روی لایه و دومی انتخاب اون از قسمت Layers و انتخاب Add Layer Style هستش که در اینجا Drop Shadow رو انتخاب می کنیم و با توجه به فیلم آموزشی و سلیقه شخصیتون سایه گذاری می کنیم.بعد پنجره رو Ok می کنیم .
بعد از اینکه سایه ایجاد شد می بینیم که زیاد حرفه ای نیستش و نیاز به تغییرات داره برای اینکه بتونیم تغییرات رو اعملا کنیم باید سایه مون جدا بشه و داخل لایه جدید باشه برای این کار به منوی Layer > Layer Style > Create Layer رفته و بعد انتخاب و Ok کردن پنجره جدید می تونیم به راحتی روی سایه کار کنیم. که در فیلم می بینین ....

8- بعد از اینکه حالت دلخواه رو اعمال کردین باید یکم روی تیره گی و روشنی سایه کار کنیم ، برای این کار ابزار Brush رو انتخاب می کنیم و با اندازه قلم بزرگ و رنگ سفید و Opacity کم رو سایه کار میکنیم و جاهایی که می خوایم رو روشن تر می کنیم .

9- حالا اگه زوم کنیم با کلید Ctrl+Possetive(+) می بینیم که تصویرمون دیواره هاش زیاد جالب نیست برای رفع این موضوع روی Mask Layer کلیک می کنیم و در Masks Tab روی Mask Edge کلیک و در قسمت View رو On Black کلیک می کنیم و تنظیمات رو با توجه با فیلم اعمال می کنیم توجه داشته باشین با زدن کلید P می تونین حالت قبل از اعمال تنظیمات رو ببینین و با یک زدن دوباره اون حالت جدید رو مشاهده کنین .

10- حالا اگه بخواین کارتون حرفه ای تر شه چندتا نکته دیگه هستش که باید انجام بدیم یکی از اونا اینکه اگه دقت کنین جایی که کفش ها قرار دارن سایه ای قرار نداره و انگار که الان هستش که مدلمون سر بخوره ...
واسه اینکه این اتفاق نیافته باید یک لایه جدید رو بازدن Add New Layer در قسمت Layers ایجاد کنیم و در این لایه با انتخاب ابزار Brush و رنگ سیاه و Opacity کم جای اتصال کفش ها و سطحمون رو سایه ایجاد کنیم خیلی راحت مثل نقاشی کردن .

11- حالا یک نکته دیگه داریم که می بینیم جایی که بدن مدلمون به دیوار تکیه داده سایه ای وجود نداره ، باید واسش سایه بزاریم برای این کار روش جدیدی واسه قرار دادن سایه داریم که انتخاب لایه تصویرمون و انتخاب لایه Mask با گرفتن کلید Alt و کلیک کردن روی اون و استفاده از ابزار Quick Selection Tool قسمت مورد نظر رو که به علت اینکه کل صفحه سیاه هست راحت انتخاب میشه و دوباره با Alt+LeftMouse روی لایه Mask به حالت قبلی بر می گردیم . و حالا گزینه Create New Fill or adjustment Layer رو انتخاب می کنیم و Solid Color رو انتخاب و رنگی که می خوایم رو انتخاب می کنیم که اینجا Black هست .
حالا با کلیک های Arrow رو Keyboard سایه رو جابه جا می کنیم توجه داشته باشین که این لایه باید به زیر لایه تصویر دراگ بشه حالا با انتخاب Brush با رنگ Black و Opacity کامل و انتخاب لایه Mask روی سایه جدید قسمت های اضافی رو حذف می کنیم فقط این نکته یادم نره که باید این سایه جدید رو یکم طبیعی تر کنیم که واسه این کار با انتخاب Mask این لایه و در Tab Masks با کم و زیاد کردن Feather خودتون تغییر رو مشاهده می کنین .

12- قسمت آخر اینکه بعضی جاها به علت خطا در انتخاب اولیه سفید هستش که باسد به طور دستی درست شه برای این کار لایه اصلی مون رو انتخاب می کنیم و با ابزار Brush و رنگ Black و Opacity کامل قسمت های مورد نظر رو بهبود می دیم.
تشکر ازتون کا با من همراه بودین تا آخر آموزش امیدوارم استفاده لازم رو برده باشین،

لینک فایل آموزشی با حجم 24Mb :

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-10-1391 10:25 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.