آموزش نرم افزار اتوکد - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

آموزش نرم افزار اتوکد
زمان کنونی: 13-09-1395،07:56 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mehrdad
آخرین ارسال: sahari
پاسخ: 2
بازدید: 481

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آموزش نرم افزار اتوکد
ارسال: #1
آموزش نرم افزار اتوکد
پست‌ها: 64
اعتبار: 10
حالت من: انتخاب نشده
سلام به همه ی دوستان

هرچند در حضور بزرگتر ها بی ادبیه ، اما من میتونم تو نرم افزار اتوکد 12 تا 2011 به دوستامون کمک کنم.

هر سوالی باشه من در خدمتم.

موفق باشین

کاش ازچشمانم میفهمیدی که نگاه زاده ی علاقه است...
23-03-1390 03:21 ب.ظ

ارسال: #2
RE: آموزش نرم افزار اتوکد
پست‌ها: 286
اعتبار: 69
حالت من: انتخاب نشده
در این بخش ما دستورات نرم افزار اتوکد را آموزش خواهیم داد.

این برنامه شامل:

منوهای آبشاری که در بالای صفحه می باشد و تقریبن تمام دستورات کَد در این منوها می باشد.

منوهای تصویری که در قسمت بالا و کناره های صفحه می باشد. طریقه ظاهر کردن این منوها به این صورت است که بر روی یکی از منوهای تصویری کلیک راست می کنیم و دستوراتی را که می خواهیم انتخاب می کنیم.

خط فرمان که در پایین صفحه کَد قرار دارد. تمام دستورات کَد را می توان در خط فرمان نوشت.

نکته: چون در ترسیم نقشه سرعت و دقت برای ما خیلی مهم است، بنابراین پیشنهاد می کنم که از همین ابتدا تمام دستورات را در خط فرمان بنویسید و کمتر با منوهای تصویری و منوهای آبشاری کار کنید. البته روشهای مختلف اجرای یک فرمان را آموزش می دهم ولی بیشتر روی نوشتن دستورات تأکید می کنم.
این نکته را هم بگم خدمت دوستان . بعضی از فرمان ها را وقتی که انتخام میکنید چند گزینه در قسمت comand میاد که اگر هر کدام را میخواهید انتخاب کنید نیازی نیست که تمام اون کلمه را بنویسید ، فقط کافیه که مخفف آن را بنویسید
صفحه اصلی کَد که به رنگ سیاه است و نقشه ها در این صفحه ترسیم می شود.

ابزار لاین (Line) برای ترسیم پاره خط استفاده میشود. معمول ترین روش اجرای دستور Line ، تایپ کامل کلمه Line و با تایپ خلاصه دستور L در مقابل کلمه
Command: در خط فرمان میباشد.
بعد از فشار دکمه Enter فرمان اجرا شده و از شما مختصات اولین نقطه شروع خط را از شما درخواست میکند.

[عکس: line1-01.jpg]

همان طور که در تصویر بالا مشاهد میکنید ، وقتی شما دستور را تایپ میکنید نرم افزار اتوکد به طور خودکار دستوراتی را که مشابه فرمان تایپ شده است را لیست کرده و به کاربر نمایش میدهد.
برای جواب به سوال اتوکد از کاربر در مورد انتخاب اولین نقطه خط شما میتوانید به چند روش که کاملا با هم فرق می کنند جواب بدهید .

[عکس: line1-02.jpg]

روش نقطه یابی غیر دقیق(دستی):
این روش معمول ترین روش ترسیم خط است . شما با کلیک دکمه سمت چپ موس در محیط گرافیکی نرم افزار اتوکد میتوانید بدون هیچ محدودیتی نقطه مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از اولین کلیک نرم افزار اتوکد دستور LINE را اجرا کرده و بلافاصله از شما مختصات نقطه بعدی را میپرسد و در قسمت گرافیکی اتوکد خطی را ترسیم میکند که به طور کششی به دنبال نشانه گر موس جابجا میشود.

[عکس: line1-03.jpg]

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید بعد از ترسیم اولین نقطه ، به دنبال هر جابجایی نشانه گر توسط موس ، نرم افزار اتوکد به طور خودکار طول و زاویه خط احتمالی را به صورت پویا به کاربر نمایش میدهد. شما میتوانید در همین مرحله طول خط مورد نظر را تایپ کرده و اتوکد بر اساس مکان و زاویه نشانه گر، خط را ترسیم کند.
بعد از انتخاب نقطه اول در خط فرمان گزینه Undo نیز فعال میشود و انتخاب نقطه اول را غیر فعال میکند و شما میتوانید بدون اینکه دستور را تکرار کنید دوباره نقطه اول را انتخاب کنید.
برای فعال و غیر فعال کردن پویا نمایی (Dynamic Inout) زاویه و طول خط ، هنگام اجرای دستورات اتوکد ، از کلید F12 در صفحه کلید استفاده میکنیم . و یا با استفاده موس روی ایکون مربوطه در سمت چپ و پایین خط فرمان کلیک کنید.

[عکس: line1-04.jpg]

برای ترسیم یک خط نیاز به دو نقطه داریم . نقطه اول را انتخاب کردیم و برای نقطه دوم با کلیک چپ موس به همان ترتیب نقطه اول عمل میکنیم. شما در حین اجرای دستورات میتوانید از دستورات کنترلی هم بهره بگیرید . یکی از این دستورات Ortho (دکمه ی f8 ) است. با کمک این دستور شما میتوانید خطوط عمودی و افقی رسم کنید .

[عکس: line1-05.jpg]

وقتی دستور Ortho فعال باشد خطوط در چهار جهت اصلی ترسیم میشوند و جهت ترسیم خط وابسته به حرکت موس شما است. شما میتوانید هنگام ترسیم خط میتوانید با فشار کلید Shift و نگه داشتن ان حالت Ortho را لغو و یا فعال کنید. برای انتخاب نقطه سوم هم به ترتیب دو نقطه قبلی عمل کنید .
بعد از انتخاب نقطه سوم گزینه Close هم فعال میشود.

[عکس: line1-06.jpg]

این گزینه به شما امکان می دهد که نقطه سوم را به نقطه اول وصل کنید و حداقل یک مثلث و یا دیگر اشکال را داشته باشید.

[عکس: line1-07.jpg]

برای اجرای گزینه Close در فرمان Line باید حرف C را در خط فرمان تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید . با اجرای دستور Close فرمان Line خاتمه می یابد.

نکته 1: بعد از اجرای هر دستور باید کلید Enter را بزنید.

نکته 2: در برنامه اتوکد کلید space مانند کلید Enter عمل می کند.

اینجا جایی است که وقتی زانوهایت را
از شدت تنهایی بغل گرفته ای به جای
همدردی برایت سکه می اندازند
چه عجیب مردمانی!!!!!!
07-01-1392 11:38 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان