آموزش اضافه کردن نور – قسمت اول - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

آموزش اضافه کردن نور – قسمت اول
زمان کنونی: 15-09-1395،09:59 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 3
بازدید: 435

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آموزش اضافه کردن نور – قسمت اول
ارسال: #1
آموزش اضافه کردن نور – قسمت اول
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
آخرین ویرایش در 19-10-1391 10:34 ب.ظ توسط Friga
استفاده از نور يه تکنيک لازم و شرط اصلي در روتوش و بهينه کردن عکس ها هستش ، يادتون باشه هز عکسي رو حتي اگه تاريک باشه و يا زيادي روشن باشه ميشه بهبود بخشيد و اين آموزش بهتون مي تونه کمک کنه!!!

1- خوب ابتدا تصويرتون رو وارد فوتوشاپ ميکنين در قسمت Adjustment تصوير نمودار رو که اسمش Curves هست انتخاب مي کنين همون طور که در فيلم آموزشي ضميمه اومده بعد با Drag کردن خط نمودار به سمت گوشه بالاي شمت چپ و به مقداري که ميخواين تصويرتون رو روشن مي کنين

2- حالا بايد روشنايي رو که مي خوايم به قسمت خاصي از تصوير بديم رو اعمال مي کنيم براي اينکار بايد Invert کنيم لايه جديدي رو نور رو اعمال کرده با فشار دادن کليد Ctrl + i اينکار انجام ميشه ، به طوريکه مي بينين تصوير به حالت اولش بر مي گرده

3- حالا با استفاده از ابزار Brush و با رنگ White (سفيد) و اندازه بزرگ و بدون Hardness و Opacity تقريبا بيشتر از 50% جاهاي رو که مي خواين روشن باشه رنگ آميزي مي کنين تغييرات رو مي بينين خيلي جالبه !! حالا من در اين تصوير در قسمت Layers حالت تصوير رو از Normal به Softlight تغيير دادم که همونطور که از اسمش معلومه آروم و نرم واسمون نور رو اعمال کنه!
بازم اگه خوب توجه کنين مي بينين نوري که اضافه شده يکم غير طبيعي و زيادي با قسمتي که نور اضافه نشده فرق داره براي اينکه اين مشکل حل شه لايه Mask رو انتخاب مي کنين و به پنل MASKS مي ريم و مقداري Feather رو اضافه مي کنيم تا جايي که آثاري که گفتم از بين بره

4- حالا بازم بايد به قسمت Curves رفته و براي حاشيه براي حرفه اي تر شدن کارمون مقداري تيرگي اعمال کنيم تا قسمت خاص تصويرمون واقعا خاص بشه براي اينکار از پنل Layers روي Create New Fill or Adjustmet Layer رو کليک مي کنيم و و گزينه Curves رو انتخاب مي کنيم و اينبار در خلاف جهت قبل خط نمودار رو Drag مي کنيم تا تصوير تاريک شه بعد از اينکار دوباره Invert مي کنيم با فشردن کليد هاي Ctrl + i و بااستفاده از Brush اينبار حاشيه رو تيره مي کنيم حالا که مقدار لازم رو اعمال کرديم به پنل MASKS ميريم و Feather رو اعمال ميکنيم مي تونيم اگه لازم باشه در پنل Layers مقداري Opacity اين لايه رو کم کنيم تا کارمون کامل تر باشه !

5- در قسمت بعدي مي خوايم يک لايه به صورت Merge رو بسازيم ، اينکار مخصوصا وقتي حجم کار شما زياد باشه توصيه ميشه که تمام تغييراتي رو که دادين تو يک لايه جديد بزارين !با فشردن Shift + Ctrl + Alt + e اين لايه ساخته مي شه و همونطور که در فيلم آموزشي مي بينين من از پنل Layers حالت Normal رو به Luminosity تغيير دادم و اسم لايه رو Lumin گذاشتم!!
انگار که هيچ تغييري نمي کنه ولي وقتي لايه هاي قبليمون رو غير فعال مي کنيم متوجه تغيير ميشيم

اميدوارم لذت برده باشين منتظر قسمت بعدي اين آموزش باشين ، نظر و تمرين يادتون نره!
واستون تصوير قبل و بعد ويرايش رو ميزارم و همچنين فايل آموزش تصويري که مثل هميشه ضميمه آموزش هستش . موفق باشين

[عکس: 1357758868.jpg]

لینک فایل آموزشی به حجم 4Mb :

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-10-1391 09:16 ب.ظ

ارسال: #2
RE: آموزش اضافه کردن نور – قسمت اول
آخرین ویرایش در 19-10-1391 10:35 ب.ظ توسط Friga

آموزش اضافه کردن نور – قسمت دوم

در اين آموزش يکي از پر کاربرد ترين استفاده ها نور رو بهتون ميگم!
نميدونم تا حالا با تصاوير سياه و سفيد کار کردين يا به اين نوع تصاوير علاقه دارين در بخش سعي من اينه در اين تصاوير با کم و زياد کردن نور تصوير جالبي واستون خلق کنم ، براي شروع کار تصويرتون رو وارد فوتوشاپ کنين و با من همرا باشين ،
مثل هميشه فيلم تمام مراحل رو واستون گذاشتم مي تونين دانلود کنين ...

1- به قسمت Adjustment رفته و روي گزينه Black and White کليک کنين ، مي بينين که تصويرتون به تصويري سياه و سفيد تبديل ميشه ولي اين تصوير رو بايد بهبود بخشيد تا زيبايي هاي اين نوع تصاوير رو درک کنين

2- حالا مثل قسمت اول اين آموزش دوباره گزينه Curves انتخاب و يکم تصوير رو با حرکت دادن نمودار به سمت ربع چهارم تيره ميکنيم ، بعد کليد هاي Ctrl+i رو ميزنيم تا اين سياهي Invert بشه ، بعد با استفاده از ابزار Brush با رنگ سپيد و سايز تقريبا بزرگ و Hardness صفر و همچنين Opacity حدود 50 درصد اطراف قسمت اصليمون که در اينجا انسان هست رو تيره ميکنيم چون همونطور که مي بينين زيادي روشن هستش و تصوير رو به حالت آماتور در آورده ...

3- در اين مرحله بايد حالا خود شخص رو هدف قرار بديم و يکم از کل تصوير مجزاش کنيم براي اين کار بايد يکم نور بهش اضافه بشه که با انتخاب گزينه Curves و روشن کردن تصوير با کشيدن نمودار به طرف ربع دوم اينکار انجام ميشه حالا بازم
Invert ميکنيم با زدن Ctrl+i و با استفاده از Brush با همون مشخصات قبلي اينبار خود شخص رو مخصوصا پوستش رو روشن تر مي کنيم اصلا اينجا مي تونين تفاوت رو کامل احساس کنين ، واقعا جالب هستش من يکي که بارها اينکا رو انجام دادم بازم ازش لذت مي برم

4- در اين مرحله ميخوايم واقعا کارو حرفه اي تر جلو بديم که لازمش اينه بازم Curves رو انتخاب کنيم و با توجه با حالتي که من در فيلم آموزشي واستون قرار دادم به نمودار حالت بدين فقط سعي کنين زياده روي نکنين تا تصوير جذابيت خودش رو حفظ کنه مي بينين که تصويرمون واقعا زيبا شد و حالت سينمايي به خودش گرفت!

5- اگه تصوير شما هم مثل مال من زيادي روي شخص تمرکز کردين و زيادي روشن هست و به قول معروف تو چشم مي زنه به لايه که تيره گي رو درش اعمال کردين برين و با Brush با Opacity تقريبا کم حدود 20 درصد يکم تصويرتون مخصوصا لباسشو تيره تر کنين تصوير قبل و بعد از ويرايش رو هم واستون آپلود کردم.

[عکس: 1357683738.jpg]

با اميد اينکه لذت برده باشين و آموزش به دردتون خورده باشه .

فيلم آموزشي با حجم تقريبي 5Mb رو از آدرس زير دانلود کنين :

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-10-1391 09:19 ب.ظ

ارسال: #3
RE: آموزش اضافه کردن نور – قسمت اول
آخرین ویرایش در 19-10-1391 09:43 ب.ظ توسط Friga
قسمت سوم و پایانی اضافه کردن نور

میخوام یه کار ساده و پر کاربرد رو نشونتون بدم این آموزش به درد مواقعی میخوره که عکس میگیرین و به علت نور خورشید صورت ها تاریک می افتن و همچنین وقتی از میزان نور تصویرتون راضی نیستین و میخواین هم نورشو و هم رنگشو بهینه کنین با چند قدم ساده این کار انجام میشه :
1- بعد از اینکه تصویرتون رو وارد برنامه کردین که من اینجا تصویر فرودو در ارباب حلقه ها وارد کردم با انتخاب لایه پس زمینه و فشردن Ctrl+j یه کپی از لایه جدیدتون می سازین .
2- در این مرحله میخوایم مقدار نوردهی و مقادیر مختلف دیگه رو اضافه کنیم برای اینکار با انتخاب لایه جدید و رفتن به Image > Adjustments > Shadows/Highlights پنجره واستون باز میشه که تنظیماتی رو که میخوایم اعمل می کنیم فقط حواستون باشه Show More Optios تیک خورده باشه همچنین با کلیک بر روی Preview می تونین تغییراتی رو که ایجاد میکنین ببینین ، خوب تنظیمات به سه بخش Shadows و Highlight و Adjustment تقسیم شده با توجه به فیلم آموزشی تغییرات دلخواه تون رو اعمال کنین ، توجه کنید که Highlight در قسمت Radius واسه اون استفاده اول که گفتم خیلی پر کاربرده . خوب بعد از اینکه تصویرتون رو باحال کردین پنجره رو ok کنین .
3- در این قسمت با فشردن alt و زدن Mask در قسمت Layers یه ماسک با زنگ سیاه واسه لایتون ایجاد میکنین ، حالا با ابزار Brush و مثل قسمت های قبلی اضافه کردن نور تصویرمون رو ویژه میکنیم من با سه بار استفاده از این ابزار با Brightness بیست درصد برای کل تصویر و حدود 40 درصد برای صورت و دست ها و 90 درصد برای حلقه که اینجا نقطه تمرکز ماست تصویرمو ویرایش کردم ، حالا میتونین با کلیک رو تصویر چشمی که کنار لایه هستش لایه رو موقتا مخفی کنین تا تغییرات رو نسبت به اول کار ببینین !
مثل همیشه تصویر قبل و بعد کار رو واستون قرار دادم!

[عکس: 1357716786.png]

اینم لینک فابل آموزشی از سایت Mediafire.com واستون آپلود کردم:

[عکس: 13326133221.gif]

با تشکر از آرش نوری منش

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-10-1391 09:43 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.