آشنایی با گره - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

آشنایی با گره
زمان کنونی: 30-06-1396،08:57 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: pajhan
آخرین ارسال: pajhan
پاسخ: 1
بازدید: 272

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آشنایی با گره
ارسال: #1
آشنایی با گره
پست‌ها: 479
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
آخرین ویرایش در 29-09-1391 09:38 ب.ظ توسط pajhan
شنایی با گره
محل گره و اتصال طناب ها برای وینچ کشی و بکسل کردن ، بسیار مهم و حیاتی است


[عکس: gere-2-300x225.gif]


بعضی دانش ها برای همه ی این افراد به صورت یکسان ضروریست . اقدام به هر نوع سفر و فعالیت خارج از محیط شهری ، نیاز به آشنایی با کمک های اولیه و امداد و نجات ، جهت یابی ، راههای روشن کردن آتش ، یافتن آب ، پخت و پز در شرایط اضطراری با ادوات و وسایل طبیعی و البته شناخت و آموزش انواع گره است . در این میان به شناخت و آموزش گره خواهیم پرداخت که در عین اهمیت ، مورد کم توجهی قرار می گیرد .

به طور مثال ، یک کوهنورد علاوه بر آمادگی جسمی و روحی جهت فتح قله های مرتفع و صعب العبور ، باید به اصول اولیه ی امداد و نجات نیز آگاهی داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و آسیب دیدگی خود یا افراد گروه توانایی امداد رسانی اولیه را داشته باشد ؛ یا طبیعت گردی که با اتومبیل ،ATV و یا موتور سیکلت به نقاط دور افتاده سفر می کند علاوه بر شناخت مسیر و منطقه ای که بدان سفر می کند باید با اصول فنی و عیب یابی وسیله ی نقلیه ی خود آشنا باشد تا در شرایط اضطراری ، جان خود را حفظ کند .
[عکس: gere-300x225.gif]


آموزش و شناخت انواع گره ، در شرایط متفاوت از امداد و نجات تا سفرهای طبیعت گردی ، ماجراجویانه و ماهیگیری و کوه نوردی، بسیار حائز اهمیت است . آگاهی از گره ، طرز کار ، تهیه و شناخت آستانه ی تحمل و استقامت هر مدل از آن ، در شرایط مختلف مطلب مهمی است که آموختن آن خالی از لطف نخواهد بود .

در صورتی که در شرایط بحرانی ، دسترسی به وسایل و ادوات استاندارد حرفه ای مانند تمسه های ویژه ی بکسل و طناب های مخصوص کوهنوردی و سنگ نوردی نباشد، طناب های معمولی و حتی بند کفش ، این نقیصه را جبران می کند ؛ یک گره مناسب و اصولی ، مقاومت یک طناب معمولی و نه چندان مطمئن را چند برابر می کند و از چند طناب نازک ، مقامترین آنها را خواهد ساخت .

محل گره و اتصال طناب ها مثلا برای وینچ کشی و بکسل کردن ، بسیار مهم و حیاتی است و عدم توجه به آن ، خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت ؛ البته به همراه داشتن قلاب های مخصوص اتصال نیاز به گره را مرتفع می سازد ، اما این مبحث برای زمانی طرح شده است که جز با شناخت گره ، امکان کامیابی در مشکلات احتمالی ، وجود ندارد .

با نگاهی کوتاه به این مطلب در می یابیم با نکات زیادی مواجهیم که برای آموزش زمان زیادی را می طلبد که ریزه کاری های آن به دقت فراوانی نیاز دارد .

در این باره کتاب های متعددی در خارج از کشور به چاپ رسیده است که از انواع فانتزی و خانگی آن آغاز شده و به گره های پیچیده و مرکب صخره نوردی و دیگر شاخه های آن پرداخته . یادگیری کلیات مبحث گره ، مهم و البته کارآمدتر است .

توصیه می شود در سفرهای طبیعت گردی در صورت امکان مالی ، همواره مقداری طناب های حرفه ای مخصوص سنگ نوردی به همراه داشته باشید ، در صورتی که قیمت بالای این طناب ها، این امکان را از شما سلب کند ، طناب معمولی، کنفی و نایلونی هم با استفاده از گره های مناسب، همان کاربرد را دارند .

شاید به نظر بیاید استفاده از گره و طناب برای کسانی که با اتومبیل سفر می کنند، اهمیت ندارد ؛ اما آیا با خود اندیشیده اید که مسیرهایی وجود دارند که گاهی عبور از آنها سخت است و اگر اتومبیل در آن از کار بیفتد، برای بیرون آوردن آن ناچار به استفاده از طناب هستید و یا ممکن است قسمتی از مسیر را بخواهید با همسفرانتان از میان رودخانه عبور کنید، بنابراین باید همه ی اعضا را با طناب به یکدیگر ببندید و یا شاید به تنه ی درخت خشک شده ای برخورد کنید و بخواهید آن را برای تبدیل به هیزم ، به محل استقرار خود ببرید .
در همه ی این شرایط ، عدم توانایی در اتصال درست طناب به وسیله ی گره ، گاه خسارات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد .

در این فصل قصد داریم بصورت و با استفاده از نظرات شما و همکاری دنباله دار کوهنوردان، صخره نوردان و گروه های امداد و نجات و کسانی که بیشتر با این مقوله در ارتباط هستند ، به مبحث گره بپردازیم .
با این مقدمه ، ابتدا به ارائه ی چند گره خواهیم پرداخت و سپس انواع گره و کاربرد آن ها را برخواهیم شمرد .

گره های کوهنوردی

مهم ترین اصل در گره های کوهنوردی، اطمینان از عدم وجود هرگونه پیچ و تاب تصادفی در طناب است ، چراکه از مقاومت آن خواهد کاست . پس نظم و دقت در انجام گره بسیار اهمیت دارد .

خواص گره های کوهنوردی

گره های کوهنوردی به دلیل ارتباط مستقیمشان با جان انسان باید به شکلی انجام گیرد که در مقابل ضربه ، تکان های شدید و کشش مقاوم باشد ؛ به سادگی گره خورده ، به آسانی باز می شوند و در حین کار و براثر فشار ، شل یا باز نگردد . هر اندازه فشار برروی آن ها افزایش یابد ، منجر به افزایش مقاومتشان شود ، بنابراین کمترین ضریب شکست را در میان گره ها از آن خود کرده است . در گذشته گره ها نقشی اساسی در صنعت دریانوردی ایفا می کردند ، و امروزه با وجود پیشرفت دانش دریانوردی ، گره ها را هرچند کم رنگ و کم اهمیت به کارکنان کشتی می آموزند.

به نظر می رسد در یادگیری گره ها ، لازم است آن ها را با اسامی لاتینشان به خاطر سپرد ، در زبان فارسی ممکن است یک گره چندین نام داشته باشد ؛ برای مثال گره Bowline در زبان فارسی به گره حلقوی معروف است اما در مقاطعی از آن با نام های گره کمند یا کمر نیز یاد شده ، اما در تمام دنیا تنها به نام بولاین شناخته می شود .
با آگاهی از اهمیت دانش گره ، در آینده ی نزدیک قدم به قدم با این مبحث مهم و حیاتی آشنا می شویم
دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 


در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
29-09-1391 09:37 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان