آشنایی با تاکتیک های صخره نوردی - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

آشنایی با تاکتیک های صخره نوردی
زمان کنونی: 30-06-1396،05:00 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: pajhan
آخرین ارسال: pajhan
پاسخ: 1
بازدید: 232

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آشنایی با تاکتیک های صخره نوردی
ارسال: #1
آشنایی با تاکتیک های صخره نوردی
پست‌ها: 479
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
آخرین ویرایش در 11-11-1391 01:11 ق.ظ توسط pajhan
 تاکتیک
قطعا پیش از این مقاله جاهای دیگر با این کلمه برخورد داشته اید، این کلمه فرانسوی الاصل در هر جایی معنی خاص خودش را می تواند داشته باشد پس با توجه به بحث مورد نظر مقاله بایستی نخست به تعریف این کلام بپردازیم . اما نخست به معنی تحت الفظی این کلمه در فرهنگ های ایرانی نگاه می کنیم .کلمه تاکتیک ، به معنی فن حرکت دادن سربازان و به کار انداختن نیروهای نظامی در جنگ و هم به معنی تدبیر جنگی به کار رفته است . اما همانطور که ذکر شد این معانی بیان نیاز ما را در تعاریف تاکتیک در دیواره نوردی به همراه ندارد پس بایستی تعریفی در این خصوص داشته باشیم .
تاکتیک : مجموعه آگاهی های تئوریک و تجربیات عملی که سنگ نورد با تکیه بر آن متد دستیابی و صعود به یک مسیر را طراحی و اجرا می نماید ، تاکتیک می نامند . یا به عبارت دیگر می توان گفت که سیستم عملکردی را که بر مبنای آگاهی های تئوریک و اکتسابی ( تجربی ) توسط سنگ نورد به منظور دستیابی به دیواره یا قله از سوی وی اعمال می گردد ، تاکتیک می نامند.
تاکتیک های دیواره نوردی 
معمولا دستیابی به فراز دیواره ها از 4 متد امکان پذیر بوده و می باشد :
تاکتیک محاصره ای یا کلاسیک ( طناب ثابت)
تاکتیک آلپی ( سبک )
تاکتیک کپسوله 
تاکتیک انفرادی ( سولو)
الف – تاکتیک محاصره ای یا کلاسیک Sicge Tactic 
وجه تسمیه این روش به دلیل شباهت آن با سلسله عملیات نظامی است که در کار محاصره یک هدف مورد استفاده قرار می گیرد بدین گونه که پس از بررسی های لازم کمپ اصلی در پای دیواره برقرار گردیده و تمامی تدارکات لازم در آنجا مستقر می گردد ، افراد تیم تحت نظر سرپرست مرحله به مرحله مسیر را صعود کرده واقدام به نصب و استقرار طناب ثابت ها و کارگاه های فرود می نمایند . در پایان هر مرحله تیم جایش را به نفرات تازه نفس می دهد و نفرات جدیدی خود را به همراه بارهای مورد نیاز مرحله بعد از طریق طناب ثابت ها به وسیله یومار بالا کشیده و اقدام به صعود و ثابت نمودن مرحله بعدی مسیر می نمایند تا اینکه نهایتا در چند طول آخر یک تیم به عنوان تیم حمله امکانات مورد لزوم تا رسیدن به نهایت کار را با خود حمل کرده و حمله نهایی از آخرین طناب ثابت به بالا آغاز می شود.
از نمونه این صعود ها فراوان می توان ذکر نمود که به چند صعود محاصره ای در آلپ ها و دیگر نقاط جهان و نهایتا ایران اشاره ای گذرا خواهیم نمود .از صعودهایی که بر روی مجموعه زین در ایتالیا اجرا گردیده است می توان به صعود امیلیو کومیچی و آنجلو دیرنایی که دیواره گروسه زین را با 400 متر کابل و 150 متر طناب ، 100 عدد میخ و 50 عدد کارابین طی یک حمله سه روزه صعود نمایند اشاره نمود.
صعود بر روی برج ترانگو در بالتور پاکستان با ارتفاعی بیش از 6000 متر که توسط میشل پیولا اجرا شد که این صعود نیز به روش طناب ثابت اجرا گردید ، از معروف ترین صعود های تاریخ کوهنوردی با این تکنیک می توان صعود بد فرجام جان هارلین سنگ نورد معروف آمریکایی بر روی دیواره شمالی ایگر و یا صعود مسیر دماغه ال کاپیتان را ذکر کرد.
در خصوص دلایل کاربرد کمتر سبک محاصره در صعود توسط کوهنودان بزرگ می توان به پر هزینه بودن تیم ، نیاز به تعداد افراد زیادی برای اجرای برنامه که خود این عمل با ز نیاز به یک مدیریت قوی جهت تعدیل روانی تیم و قدرت بازدارندگی سرپرست از تنش هایی که غالبا در این تیم ها به وجود می آید ، زمان طولانی برای اجرای برنامه که در اثر طولانی بودن زمان پتانسیل تیم رو به ضعف می رود و ... چندین مورد دیگر اشاره نمود.
تاکتیک آلپی Alpinr Style
این تاکتیک از اواخر دهه 60 و اوایل دهه هفتاد میلادی به تدریج جای خود را در میان سنگ نوردان پیشرو و صاحب تکنیک اورپا جای خود را باز نمود . و تا امروزه به سرعت بر هواداران و پیروان آن افزوده شده است که از ملزومات حتمی این سبک ، سرعت عملکرد ، قدرت عمل ، شناخت دقیق و برنامه صحیح پیرامون چگونگی دستیابی به هدف مد نظر توسط عاملین برنامه می باشد .
در این تاکتیک صعود کنندگان هیچ گاه از آخرین نقطه صعود خود باز نمی گردند و مانند روش محاصره در مسیر طناب ثابت برای خود کار نمی گذارند با توجه به سیستم حرکت این گونه صعود ها سبک بار بودن یک عامل مهم پیروزی به کار می رود به همین علت پس از اینکه صعود آلپی عمومیت یافت کمپانی های تولید کننده ابزار به ساخت ابزار آلات سبک و جمع و جوری برای استفاده در این نوع صعود ها پرداختند.
علاوه بر همه خصایص موجود اعم از قدرت زیاد و آمادگی جسمانی و روحی برای یک آلپینیست وی بایستی به برنده ترین سلاح در این گونه صعودها یعنی کیش شخصیت والا و خلاقیت و سرعت عمل و تصمیم گیری دقیق برای برخورد با شرایط پیش بینی نشده مسلح باشد.
در دنیای صعود آلپی حرکت هایی چشم گیر توسط هواداران آن به وقوع پیوسته است که حیرت همگان را بر انگیخته که از آن دست می توان به صعود ارهارد لورتن و اندره جورجز سویسی اشاره که در مدت 20 روز توانستند بیش از 28 قله بالای 4000 متر را صعود نمایند یا به صعود های گولیج و آرنولد و کورت آلبرت بر روی ترانگو در سال 89 می توان اشاره داشت که در مدت یک برنامه 2 بار از مسیر شکاف مرکزی برج ترنگو به صعود آزاد به قله دست یافتند.
تاکتیک کپسوله 
این تاکتیک تلفیقی از دو تاکتیک آلپی و محاصره ای می باشد . یعنی سنگ نوردان از کمپ خود تا مرحله ای صعود نموده طناب ثابت نصب می نمایند . کمپ را به بالا منتقل نموده طناب ثابت ها را جمع نموده دوباره در بالای کمپ آن ها را نصب می نمایند . یعنی در کل مسیر سنگ نورد در پوشش طناب ثابت است .
SOLO
طبق دایره المعارف کوهنوردی انگلیس هرگاه که شما اقدام به بالا رفتن به تنهایی از یک مسیر نمایید این کار را صعود انفرادی می گویند این اقدام هر چند خطراتی را به دنبال دارد اما آنچه کوهنوردان و به ویژه سنگ نوردان را بدان ترغیب می کنند همانا احساس رضایت خاطریست که از اجرای این گونه صعود ها به سنگ نورد دست می دهد.
صعود انفرادی موفقیت های زیادی را برای اجرا کنندگانش به همراه می آورد ولی همچنان می تواند در مواردی نیز به قیمت جان سنگ نورد به اتمام برسد.
صعود انفرادی با ابزار Aid Sold Climbing
صعود انفرادی آزاد Free Soloing


دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 


در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
11-11-1391 01:07 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اعجوبه صخره نوردی آزاد pajhan 1 262 10-01-1392 10:59 ب.ظ
آخرین ارسال: pajhan
  ماساژ ورزشی برای صخره نوردان pajhan 0 271 11-11-1391 01:32 ق.ظ
آخرین ارسال: pajhan

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان