آزار جنسی کودک 6 ساله در بهزیستی استان كرمان - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

آزار جنسی کودک 6 ساله در بهزیستی استان كرمان
زمان کنونی: 27-05-1396،06:31 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 214

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آزار جنسی کودک 6 ساله در بهزیستی استان كرمان
ارسال: #1
آزار جنسی کودک 6 ساله در بهزیستی استان كرمان
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
بر اساس گزارش دایره حقوقی اداره كل بهزیستی استان كرمان آنچه در شش سال گذشته برای دختری به نام «دنیا» روی داده است باید در محاكم قضایی پیگیری شود تا حق كودك بی‌پناه و مظلوم ستانده شود.«دنیا» كه از سال 1386 تحت سرپرستی بهزیستی كرمان قرار داشته به شدت مورد آزار جنسی و انواعی از آزار و اذیت جسمانی قرار گرفته است.

با این حال هنوز مدیركل بهزیستی استان كرمان موضوع را به مراجع قضایی اعلام نكرده است. ماجرای حوادثی كه برای «دنیا»‌روی داده است وقتی برجسته شد كه سال گذشته مددكاران و مسوولان مركز «آشیانه علی» خواستار بررسی وضعیت این دختربچه شدند. آنچه تاكنون از وضعیت این دختر به ذهن می‌رسد این است كه برخلاف قواعد و دستورالعمل‌های لازم «دنیا» با وجود شرایط نامساعدی كه داشته؛ به خانواده‌یی نیز سپرده شده كه بخشی از آزارها در این دوره بر او وارد شده است. «دنیا» كه اینك شش سال دارد قادر به تكلم نیست و هیچ كدام از مراكز نگهداری‌كننده از او مسوولیت آنچه بر كودك گذشته را نپذیرفته‌اند.

دنیا چگونه سر از بهزیستی درآورد
ماجرا از آنجا شروع می‌شود كه درمهرماه سال 86، ماموران كلانتری یازده كرمان كودكی بی‌سرپرست رامشاهده كردند و پس از طی مراحل قانونی وی را تحویل شیرخوارگاه مادر این شهر دادند.

مدارك همراه كودك نشان می‌داد كه نام وی «دنیا» و فرزند مهران متولد نوزدهم مهرماه 1386 است. زندگی «دنیا» در شیرخوارگاه بهزیستی كرمان آغاز شد و كودك تحت سرپرستی مسوولان بهزیستی رشد و پرورش یافت. اما زندگی‌اش ادامه خوبی نداشت. دراین مدت به علت آنچه بنابرگزارش خودمددكاران بهزیستی «فقر فرهنگی و محیطی!» عنوان شده دنیای قصه ما، دچار مشكلات ذهنی (كند ذهنی منجر به معلولیت) شد. مسوولان شیرخوارگاه با اینكه متوجه این موضوع شده بودند، دنیا را پس از سه سال و یك ماه و شش روز، در تاریخ 23 آذر ماه 1389 تحویل مركز امام رضای بخش زنگی‌آباد كرمان دادند. در این مركز از كودكان بی‌سرپرست سالم نگهداری می‌شود اما دنیا مشكل ذهنی پیدا كرده بود و نباید به آنجا می‌رفت!برخلاف گزارش روانشناسان و مددكاران كه اعلام می‌كرد كودك دچار معلولیت است. دنیا درمركز «امام رضا»ی كرمان پذیرش شد.

مركز امام رضا، بدون توجه به این موارد، دنیا را به مدت یازده ماه و چهار روز نگهداری كرد و سپس در تاریخ چهارم آذر 1390، وی را تحویل مركز نگهداری از كودكان معلول ذهنی شهید فیاض‌بخش دادند. اما دنیا فقط سه روز در مركز فیاض بخش زندگی كرد. پس از معاینه پزشك مركز و مددكاران (خانم دكتر ی خانم م و خانم س) در تاریخ هشتم آبان ماه سال 1390، «دنیا» فاقد صلاحیت نگهداری در مركز فیاض‌بخش شناخته شده و در تاریخ نهم آبان 1390 مجددا تحویل مددكار مركز امام رضای زنگی‌آباد ‌شد.


چرا دنیا به شبه خانواده سپرده شد
این مركز بدون اجازه مراجع قضایی، سرپرستی موقت این كودك را به یك شبه خانواده سپردند كه آن خانواده هم پس از مدتی این كودك را به مركز امام رضا بر‌گرداند و نهایتا پس از گذشت 16ماه «دنیا» در فروردین ماه 1392تحویل مركز آشیانه علی كرمان شد.

اینجاست كه باپیگیری دقیق مسوولان ومددكاران این مركز پرده از رازهای هولناكی برداشته شد و ماجراهای شوم آمده برسر دنیا آشكار شد. نخستین جرقه‌های پیگیری این ماجرا زمانی مشخص ‌شد كه درهنگام تحویل دنیا به «آشیانه علی»، با توجه به مشكلات روحی و روانی دنیا وآثارشكنجه و ضرب و جرح و عدم توانایی كودك درتكلم (با وجود داشتن شش سال سن) مددكاران خواستار صورتجلسه روز تحویل شدند و مددكار مركز فیاض بخش به صورت مكتوب اظهار داشت كه هنگام تحویل دنیا به مركزفیاض بخش، وی ازناحیه سر، گردن، بدن وپا دچار زخم‌هایی كه از گذشته ایجاد شده بوده است، مددكار مربوطه به دلیل اینكه تقصیر به گردن مركز «فیاض بخش» نیفتد به صورت مكتوب و با ذكر شماره تلفن خود حاضر به شهادت در این مورد شد.

مركز «آشیانه علی» با توجه به وضعیت دنیا در تاریخ 21 مهر 1391، وی را به مركز مشاوره ارجاع داد و پزشك مركز مشاوره دكتر بنی‌اسدی پس از معاینه اظهار داشت كه رفتارهای كودك ناشی از فقر محیطی و عدم توجه به پرورش كودك دركودكی بوده است. دكتر بنی‌اسدی همچنین گفته است كه كودك مورد آزارجنسی قرار گرفته و همچنین ایجاد شكنجه، ضرب و جرح وكودك‌آزاری را درباره دنیا تایید كرده است.

چرا گزارش آشیانه علی بررسی شد
گزارش این واقعه سریعا توسط موسسه «آشیانه علی» به ستاد بهزیستی كرمان اعلام شد و بهزیستی كرمان (واحد شبه خانواده) قول پیگیری موضوع را به مركز «آشیانه علی» داد. درهمین زمان «دنیا» برای پیگیری درمان به بیمارستان سیدالشهدا وسپس بیمارستان روانی شهید بهشتی فرستاده شد و داروهایی جهت بهبود وضعیت وی تجویز شد. در تاریخ نهم شهریور همان سال، كودك به علت عفونت ریه مجددا معاینه شده و دارو تجویزشد و در همان تاریخ به علت شب‌‌ادراری‌های مكرر، مورد ویزیت روانپزشك قرارگرفت. كار به جایی رسید كه هیچ یك از مراكزی كه دنیا در آنجا نگه داشته می‌شد مسوولیت این اتفاقاتی كه افتاده را قبول نكرد. در تاریخ بیست و پنجم ماه شهریور 1392 جلسه‌یی باحضور كارشناس مسوول شبه‌خانواده بهزیستی، مددكاران مركز فیاض بخش و مسوولان مركز امام رضا و نماینده آشیانه علی در دفتر حراست بهزیستی كرمان تشكیل ‌شد و موضوع دنیا مورد بحث گذاشته می‌شد اما باز هم هیچ یك از مراكز مسوولیت را به گردن نگرفتند و دایره حقوقی بهزیستی مامور پیگیری موضوع شد.


گزارش دایره حقوقی چه می‌گوید
دایره حقوقی بهزیستی با توجه به مدارك موجود و ارجاع دنیا به پزشك قانونی و تحقیق از مراكز مختلف، گزارش مكتوب خود را در تاریخ 28 مهر سال جاری به مدیركل بهزیستی كرمان اعلام داشته و اظهار داشت كه كودك مورد ضرب و جرح و شكنجه و كودك‌آزاری و آزار جنسی قرار گرفته و با توجه به مشاهده آثار سوختگی روی بدن دنیا پزشكی قانونی برای وی دیه تعیین كرده است.

دایره حقوقی سازمان بهزیستی در پایان گزارش خود اظهار داشت «از آنجایی كه جرم از جرایم مشهود است و نظر پزشكی قانونی احراز شده و هر سه مركز اظهار بی‌اطلاعی كرده و مسوولیت را نپذیرفتند؛ غمض عین خلاف قانون و این موضوع باید در محاكم قضایی پیگیری شود تا حق «دنیا»ی بی‌پناه و مظلوم ستانده شود.»

امروز پس از گذشت بیش از سه ماه از آخرین گزارش به بهزیستی استان كرمان هنوز كسی پیگیر كار دنیای مظلوم نیست و هم‌اكنون سوالاتی مطرح می‌شود كه مسوولان سازمان بهزیستی كشور، استاندار كرمان، مدیركل بهزیستی استان كرمان بایدپاسخگو باشند.

درس عبرتی از گذشته گرفته نشد
این نخستین‌بار نیست كه كودكان در مراكز نگهداری سازمان بهزیستی مورد كودك‌آزاری قرار می‌گیرند. این ماجرا در كرمان در حالی روی داده است كه پیش‌تر نیز یكی از مادریاران سازمان بهزیستی به دلیل تنبیه خارج از عرف بچه‌های تحت سرپرستی این سازمان محاكمه شد. او پشت دست كودكان تحت نظر خود را داغ كرده بود. در تابستان سال 87 نیز سه كودك چهار تا هفت ساله در شیرخوارگاه بهزیستی زنجان با قاشق داغ شده بودند. هرچند مسوولان بهزیستی در آغاز منكر این اقدام شدند اما بررسی‌های پزشكی قانونی نشان داد كه حداقل سوختگی یكی از كودكان نمی‌توانسته كار خود كودك باشد چرا كه پشت گردن محمد مهدی هفت ساله سوزانده شده بود.

در شیرخوارگاه بهزیستی زنجان 11 كودك از شیرخوارگی تا سنین بالاتر حضور داشتند كه قربانیان كودك آزاری، مریم چهار ساله، زهرا پنج ساله و محمد‌مهدی هفت ساله نیز در میان آنها بودند. عوامل این اقدام تحت پیگیرد قانونی قرار گرفته و تحویل مراجع قضایی شدند و حسن خادم‌الحسینی، رییس وقت دفتر بازرسی بهزیستی كشور این شخص را زنی اعلام كرد كه مستخدم مركز شیرخوارگاه بهزیستی زنجان بوده است. به گفته او «مربی این مركز و سرپرست آن نیز تا رسیدگی كامل به پرونده، از كار بركنار شدند و وضعیت آنها به حال تعلیق درآمد.»
 

منبع:اعتماد
 
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

16-10-1392 02:57 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جنایت هولناک زن ۱۷ ساله، یک‌ماه پس از ازدواج Friga 0 145 30-06-1393 11:00 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  بازداشت اعضای شورای شهر صفاشهر در استان فارس Friga 0 186 13-02-1392 04:26 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  آزار جنسی یک سرباز مرد توسط چهار زن Friga 0 247 09-02-1392 10:46 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  مرگ عجیب جوان ۳۳ ساله خرمشهری در اثر جراحی زیبایی بینی Friga 0 217 21-10-1391 05:52 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  انتقام‌گیری دختر ۱۹ ساله از پسر مورد علاقه‌ Friga 0 196 15-10-1391 01:50 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان