آجر مهندسی سبز - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

آجر مهندسی سبز
زمان کنونی: 27-05-1396،06:04 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 656

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: آجر مهندسی سبز
ارسال: #1
آجر مهندسی سبز
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
در کشور آمریکا سالانه تعداد 9 میلیارد قطعه آجر تولید می شود. برای تولید آنها هزینه های معدن و برداشت خاک بسیار سنگین بوده و می بایست این آجرها در کوره هایی که دمای آنها به حدود 1100 درجه می رسد، پخته شوند که این کار علاوه بر آنکه مصرف سوخت زیادی را به همراه دارد، ایجاد آلایندگی های زیست محیطی می نماید. همچنین تولید آجرهای سیمانی یا بتونی نیز باعث رها شدن هزاران کیلوگرم جیوه که بسیار سمی هستند در هوا می گردد.
با عنایت به مواردی که شرح شد، آقای هنری لیو (Henry Liu)اقدام به تولید آجرهای مناسبتری با به کارگیری ضایعات ذغال سنگی (Fly-Ash) کرده است. آجر های ابداعی وی تحت فشار بسار بالا به استحکام مورد نظر رسیده و نیازی به حرارت های بسیار بالا ندارد. این آجرها درون قالب ها شکل می گیرند و لذا شکل یکنواخت تر و سطح صاف تری دارند.
در سال 1999 زمانی که آقای هنری لیو (Henry Liu) در یک نیروگاه مشغول به کار بود، مقداری از ضایعات نیروگاه یا همان Fly-Ashبه او داده شد. وی بعدها تصمیم گرفت که آنها را وارد مجموعه هیدروالکتریکی خود کرده و نتیجه حاصل از آن را مشاهده کند. چیزی که او از فشردن ضایعات نیروگاه بدست آورد، پودر سفید رنگی بود که سپس آن را با آب مخلوط کرده و تحت فشاری معادل 4000 پوند بر اینچ مربع قرار داد. بعد از گذشت دو هفته مخلوط تبدیل به بلوک هایی شد که به اندازه بتون محکم بودند. چنین رویدادی اتفاقی نبود. زیرا این بلوک ها از به هم چسبیدن ذرات سیمان به وجود می آید و اکسید کلسیم با مواد اطراف خود در مجاورت آب ترکیب شده و مجمومه سخره ای بسیار مقاومی را به وجود می آورد.
آقای لیو به مدت هشت سال بر روی این پروژه کار کرد. این آجرها می بایست تحمل مقاومت در مقابل 50 بار یخ زدن و گرم شدن را می داشتند ولی آجرهای وی بعد از هشت مرتبه سرد و گرم شدن دچار ترک خوردگی می شدند. او سعی کرد با تغییر شکل و حتی اضافه کردن الیاف نایلون، این مشکل را برطرف کند. بالاخره ایشان نوعی ماده شیمیایی را با مخلوط اولیه خود ترکیب کرد که به آن عامل اینترین منت هوا (Air Entrainment)می گویند. این ماده سبب ایجاد میلیون ها حباب میکروسکوپی در بلوک آجر سفت شده، می شود و فضای کمتری را برای حرکت آب داده و سیکل مقاومت در مقابل آزمایش سرما-گرما را تا 100 بار افزایش می دهد.
هنری لیو در صدد است که مجوز تولید این آجرها را به تولیدکنندگان واگذار نماید ولی بعید به نظر می رسد که استقبال چندانی از آن گردد. چون میزان ساعت کاری که وی برای اتمام این کار صرف کرده بالغ بر 20 هزار ساعت است.(1)آجر مهندسی ساخته شده در ایران:


آجرمهندسی استاندارد بدون نیاز به پخت در دمای بالا به همت پژوهشگران دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است.در این طرح برای ساخت آجر از روشی جدید استفاده شده که علاوه بر بی نیازی از مصرف سوخت و انرژی بالا و نیز عدم تولید آلودگی های زیست محیطی ازبالاترین استانداردهای روز در ساخت آجر بهرهمند بوده و میتواند جایگزین مناسبیبرای خشت زنی سنتی در مناطق محروم باشد. وی افزود: امروز پسماندهای صنعتی که دراغلب موارد سمی و خطرناک هستند به یکی از مهمترین دغدغههای مهندسان و صنعتگرانتبدیل شدهاند. رشد صنعتی سریع جهان در دو دهه اخیر، افزایش جمعیت و افزایش مصرفتولیدات صنعتی باعث شده است که روزانه صدها میلیون تن مواد صنعتی وارد محیط زیستشوند که تبعاتی همچون گرم شدن دمای زمین، سوراخ شدن لایه ازن از بین رفتن زیستگاههای طبیعی جانداران و به هم خوردن تعادل میزان آب شیرین و شور در آباقیانوسها را در پی داشته باشد. مجری طرح در ادامه خاطر نشان کرد: این آجر سبز ازویژگی هایی چون مقاومت فشاری بالا، مقاومت در مقابل یخ زدگی، درصد جذب آب پایین،عدم وجود تحدب و تعقر در سطوح خارجی، پایین بودن درصد مواد محلول، استاندارد بودن وعدم نیاز به پخت در دمای بالا برخوردار است. مشهدی زاده گفت: کاهش مصرف سوخت وانرژی، کاهش خطرات ناشی از زلزله، چند منظوره بودن، امکان ساخت آجر در مناطق محرومو تبدیل سرباره و ذوب آهن به عنوان پسماند صنعتی به یک محصول صنعتی پرمصرف از دیگرویژگیهای این آجر سبز است. این دانشجوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: در حالی کهآجرهای کنونی باید در دمای 900 تا 1000 درجه سانتیگراد به مدت حداقل 10 ساعت پختهشوند، آجر سرباره تنها به خشک کردن طی مدت 12 ساعت در دمای 85 سانتیگراد نیازمنداست. ، این طرح به همت سهراب مشهدی زاده، نیما رخصتی و علیرضا سمیعی زفرقندی با راهنمایی مهندس زهرا مصحفی شبستری و مشاوره مهندس اکبری اجرا شده است.(2)

[b]
برگرفته شده از:
(1)tech-info.persionblog.ir
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

23-06-1391 12:34 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان